Расширенный поиск
25 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Ашхы тенг джолгъа салыр, аман тенг джолдан тайдырыр.
  • Сабыр джетер муратха, сабырсыз къалыр уятха.
  • Тиширыусуз юй – отсуз от джагъа.
  • Къызны минг тилер, бир алыр.
  • Тешигини къатында, чычхан да батыр болур.
  • Адам бла мюлк юлешмеген эсенг, ол адамны билиб бошагъанма, деб кесинги алдама.
  • Аман адамны тепсинге олтуртсанг, къызынгы тилер.
  • Мухардан ач ычхынмаз.
  • Ариу сёз – джаннга азыкъ, аман сёз – башха къазыкъ.
  • Мухарны эси – ашарыкъда.
  • Кёкдеги болмаса, джердегин кёрмейди.
  • Аякъларынгы джууургъанынга кёре узат.
  • «Ма», - дегенни билмесенг, «бер», - дегенни билмезсе.
  • Аманнга игилик этсенг, юйюнге сау бармазса.
  • Аман хансны – урлугъу кёб.
  • Артына баргъанны, къатына барма.
  • Гыдай эчки суугъа къараб, мюйюзле кёрмесе, джашма алкъын, дегенди.
  • Тенги кёбню джау алмаз, акъылы кёбню дау алмаз.
  • Тёзген – тёш ашар!
  • Накъырда – кертини келечиси.
  • Аш хазыр болса, иш харам болур.
  • Ёлген эшек бёрюден къоркъмайды.
  • Бозанг болмагъан джерге, къалагъынгы сукъма.
  • Суу ичген шауданынга тюкюрме.
  • Тулпарлыкъ, билекден тюл – джюрекден.
  • Джахил болса анасы, не билликди баласы?
  • Эски джаугъа ышанма.
  • Таукел тауну аудурур.
  • Тил джюрекге джол ишлейди.
  • Ауузу бла къуш тута айланады.
  • Кеси юйюмде мен да ханма.
  • Уллу атлама – абынырса, уллу къабма – къарылырса.
  • Айранны сюйген, ийнек тутар.
  • Окъуу – билимни ачхычы, окъуу – дунияны бачхычы.
  • Ёлмесенг да, къарт дамы болмазса?
  • Аз сёлеш, кёб ишле.
  • Ойнай билмеген, оюн бузар.
  • Сабий кёргенин унутмаз.
  • Таш ата билмеген, башына урур.
  • Ишленмеклик адамлыкъды.
  • Эркишиге тары кебек танг кёрюнюр.
  • Айтхан сёзюне табылгъан.
  • Ёгюзню мюйюзюнден тутадыла, адамны сёзюнден тутадыла.
  • Хансыз джомакъ болмаз.
  • Намысы джокъну – дуниясы джокъ.
  • Адеб базарда сатылмаз.
  • Аз сёлешген, къайгъысыз турур.
  • Акъыллы башны – тили къысха.
  • Бетинги сатма, малынгы сат.
  • Ариуну – ауруу кёб.
Страницы: 1
"Жить здорово" с Еленой Малышевой, О нашей национальной кухне
 
Итак, есть приглашение на съемки. Требуется рассказать о нашей национальной кухне, о народе и т.д. Рассказать, показать и даже кое-что продемонстрировать.

В этот раз очень не хочется ударить лицом... в один хычын)... Ведь помимо этого у нас есть и другие блюда, не менее любимые, полезные и питательные. Разумеется, как у народа, живущего вИсоко в горах, наша кухня проста, безыскусна, но кое-какое разнообразие имеется, хотя до азербайджанцев нам далеко. Хочется продемонстрировать хотя бы часть из имеющегося и выглядеть достойно и наша кухня, в том числе, может нам это позволить.

Итак, давайте, попытаемся разобраться.

Что мы имеем? - возможность продемонстрировать как готовятся три наших блюда.

Что мы хотим показать? - Насколько возможно, разнообразие нашей кухни.

Какова в основном наша кухня? - Наша кухня - мясомолочная. Плюс хычыны, конечно))))

Молочные продукты: айран и его разновидности, разумеется, кефир, сливки, сметана, масло, сыры... Продолжите, если что забыли). Хотим показать, как готовится айран.

Мучные изделия: хычыны и его разновидности, локумы, чыкырт, кукурузный хлеб.... Хотим показать, как готовится мясной хычын в духовке.

Мясные блюда: баранина и говядина вареная, пареная, жаренная. Къыйма, къакъ эт, джерме, сохта, Разные способы приготовления туши барана целиком...
Вот тут мы ничего лучше приготовления сохты в эфире не придумали.))

Что Вы думаете по этому поводу? Ждем ваших предложений.
Верные слова не изящны. Красивые слова не заслуживают доверия. Добрый не красноречив. Красноречивый не добр. Знающий не доказывает, доказывающий не знает. (с) Лао Цзы
 
Цитата
Что Вы думаете по этому поводу?
Я думаю надо обходить эту странную передачу стороной))

Цитата
Мясные блюда: баранина и говядина вареная, пареная, жаренная. Къыйма, къакъ эт, джерме, сохта, Разные способы приготовления туши барана целиком...
Жёрме бла сохтаны окъугъанлай ач да болдум :(
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Хотим показать, как готовится мясной хычын в духовке.
Ммммм,сделайте со сдобным тестом,так ещё вкусней :alamat:
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Разные способы приготовления туши барана целиком...
Учаны къалай этедиле?На вертеле как-то готовят?
 
Гитче Къарачайда джашагъан устазны Акъбайладан(Огъесе Сылпагъарладанмеди?) китаб " Карачаевская национальная кухня" передачагъа чакъырсагъыз иш битерикди.
Юйдегимден джашыртын джазама,ауругъанмада дохтурла компьютерге джуукъ иймегиз дегендиледа,ансы китаны суратын да саллыкъ эдим.
 
Мусса, ма бу?)
 
Цитата
Rail пишет:
Я думаю надо обходить эту странную передачу стороной))
согласна на все 10000000% ... бир бек сюймейме ол передачаны :oops: полезный зат айтсала да, къарарча этмейди ол ведущий кибик, сейир къатын...
мама Рамазана!
 
еще вспомнился къуут) вкус детства, отличный завтрак) къуут с айраном и къуут-джуммакъ с медом, настоящее лакомство для детей и питательный паек путнику)
Сэстренка - самая классная на этом форуме!)))))))
 
хмм, телевизыргъа алай къараучу тюл эдим къачан да, арт бир талай джылда чырт къарамайма дерчады, алай анда-мында ёте бара, юйде къарай тургъала болсала бир дохтур тиширыу кёрюнюучен эди саулукъну юсюнден программада. Мен сагъыш этген бла, андан кесин таб джюрютген киши джокъду бу телебериуледе тиширыуланы ичинде)) сёлешгени, кийиннгени бла, джумушакъ адамгъа ушайды кеси да. Ол да Малышева болур деб, яндексге да излетсем, "хоу", кертиси бла да тюз эсимде къалгъанды. Энди муну да джаратмай эсегиз, чырт кишини джарата болмазсыз? Программасы да саулукъну юсюнден ушайды да, андан ашхы къаллай бериуле болургъа боллукъдула?)))
 
Abdullah,
да Яндексде картына къарадынг эсе, энди Ютубда да бир-эки роликине да бир къара) бек сейирсинник болурса деб турама)
Изменено: Ария - 14.10.2013 16:03:31
Сэстренка - самая классная на этом форуме!)))))))
 
 
Ария, къоярмы эдим, къалай эсе да адамны кёзюн къаратырча айтмадынг)) къысхасы бла айтыб къойсанг, харам-марам затлагъа къатышмасам мен да)) къарар керекли болгъан, уллу сууаблы болгъан аллай кёб затым барды кесими да...))
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Цитата
есть приглашение на съемки

Цитата
Неуловимая пишет:
Хотим показать, как готовится айран.

Цитата
Неуловимая пишет:
сыр
:браво:
 
Abdullah, къарама да къой) харам-марам билмейме, но нервишки попортит)))
мама Рамазана!
 
Цитата
Айшуля пишет:
Abdullah, къарама да къой) харам-марам билмейме, но нервишки попортит)))

болсун))
интернетдегиле телевизырдагъыладан бир тюрлюлемидиле, сора сен алагъа къараб джаратмаймыса Малышеваны, огъесе телепрограммадагъыла да адамны нерБаларын къурутурла деймисе?))
 
А так в жизни она очень даже милая))
 
Из хычинов можно добавить про чюгюндюр таба хычин)))
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Вот тут мы ничего лучше приготовления сохты в эфире не придумали.))
:alamat:
 
Abdullah, огъай, мен тв-де къараб джаратмагъанма, муслиман адам келгенинде алагъа бек ... (не знаю какое слово подобрать) аман селешген эди((( адамгъа санамагъанча этиб къойгъан эди((( унутханма къалай не болгъанын(((
мама Рамазана!
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный