Расширенный поиск
25 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Миллетни бойну – базыкъ, аны бла кюрешген – джазыкъ.
  • Къатын байлыкъны сюер, эр саулукъну сюер.
  • Нарт сёз – тилни бети.
  • Кёпюр салгъан кеси ётер, уру къазгъан кеси кетер.
  • Дууулдаса – бал чибин, къонса – къара чибин.
  • Ач келгенни – тойдур, кеч келгенни – къондур.
  • Байлыкъ тауусулур, билим тауусулмаз.
  • Ауругъаннга – кийик саулукъ, джетген къызгъа – чилле джаулукъ.
  • Биреу къой излей, биреу той излей.
  • Минг тенг да азды, бир джау да кёбдю.
  • Джукъу тёшек сайламайды.
  • Элге къуллукъ этмеген, элге ие болмаз.
  • Суу ичген шауданынга тюкюрме.
  • Кийиминг бла танылма, адамлыкъ бла таныл.
  • Ётюрюкню башын керти кесер.
  • Къонакъны къачан кетерин сорма, къачан келлигин сор.
  • Аджал соруб келмез, келсе, къайтыб кетмез.
  • Экеу тутушса, биреу джыгъылыр.
  • Адам бла мюлк юлешмеген эсенг, ол адамны билиб бошагъанма, деб кесинги алдама.
  • Байлыкъ келсе, акъыл кетер.
  • Билмейме деген – бир сёз
  • Телиге от эт десенг, юйюнге от салыр.
  • Кёб джат да, бек чаб.
  • Нафысынгы айтханын этме, намысынгы айтханын эт.
  • Къонагъы джокъну – шоху джокъ.
  • Къазанчы аман болса, къазаны къайнамаз.
  • Арпа, будай – ащды, алтын, кюмюш а – ташды.
  • Телини эшигин, махтау джабар.
  • Тойгъа барсанг, тоюб бар, эски тонунгу къоюб бар.
  • Сабийни джумушха джибер да, ызындан бар.
  • Чёбню кёлтюрсенг, тюбюнден сёз чыгъар.
  • Адебсиз адам – джюгенсиз ат.
  • Юйлю уругъа ит чабмаз.
  • Ётюрюкден тюбю джокъ, кёлтюрюрге джиби джокъ.
  • Хатерли къул болур.
  • Ёлген эшек бёрюден къоркъмайды.
  • Чомарт джарлы болмаз.
  • Таукел тауну аудурур.
  • Айтханы чапыракъдан ётмеген.
  • Ишленмеклик адамлыкъды.
  • Аз айтсам, кёб ангылагъыз.
  • Билим ат болуб да чабар, къуш болуб да учар.
  • Кийимни бичсенг, кенг бич, тар этген къыйын тюлдю.
  • Борчунг бар эсе, хурджунунга ойлаб узал.
  • Айырылгъанланы айю ашар, бёлюннгенлени бёрю ашар.
  • Джыланны къуйругъундан басарынг келсе, аны башы болгъанын унутма.
  • Джашны джигитлиги сорулур, къызны джигерлиги сорулур.
  • Ётюрюк хапар аякъ тюбю бла джюрюйдю.
  • Терслик кетер, тюзлюк джетер.
  • Сибиртки да сыйлы болду, кюрек да кюнлю болду.
Страницы: 1
"Жить здорово" с Еленой Малышевой, О нашей национальной кухне
 
Итак, есть приглашение на съемки. Требуется рассказать о нашей национальной кухне, о народе и т.д. Рассказать, показать и даже кое-что продемонстрировать.

В этот раз очень не хочется ударить лицом... в один хычын)... Ведь помимо этого у нас есть и другие блюда, не менее любимые, полезные и питательные. Разумеется, как у народа, живущего вИсоко в горах, наша кухня проста, безыскусна, но кое-какое разнообразие имеется, хотя до азербайджанцев нам далеко. Хочется продемонстрировать хотя бы часть из имеющегося и выглядеть достойно и наша кухня, в том числе, может нам это позволить.

Итак, давайте, попытаемся разобраться.

Что мы имеем? - возможность продемонстрировать как готовятся три наших блюда.

Что мы хотим показать? - Насколько возможно, разнообразие нашей кухни.

Какова в основном наша кухня? - Наша кухня - мясомолочная. Плюс хычыны, конечно))))

Молочные продукты: айран и его разновидности, разумеется, кефир, сливки, сметана, масло, сыры... Продолжите, если что забыли). Хотим показать, как готовится айран.

Мучные изделия: хычыны и его разновидности, локумы, чыкырт, кукурузный хлеб.... Хотим показать, как готовится мясной хычын в духовке.

Мясные блюда: баранина и говядина вареная, пареная, жаренная. Къыйма, къакъ эт, джерме, сохта, Разные способы приготовления туши барана целиком...
Вот тут мы ничего лучше приготовления сохты в эфире не придумали.))

Что Вы думаете по этому поводу? Ждем ваших предложений.
Верные слова не изящны. Красивые слова не заслуживают доверия. Добрый не красноречив. Красноречивый не добр. Знающий не доказывает, доказывающий не знает. (с) Лао Цзы
 
Цитата
Что Вы думаете по этому поводу?
Я думаю надо обходить эту странную передачу стороной))

Цитата
Мясные блюда: баранина и говядина вареная, пареная, жаренная. Къыйма, къакъ эт, джерме, сохта, Разные способы приготовления туши барана целиком...
Жёрме бла сохтаны окъугъанлай ач да болдум :(
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Хотим показать, как готовится мясной хычын в духовке.
Ммммм,сделайте со сдобным тестом,так ещё вкусней :alamat:
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Разные способы приготовления туши барана целиком...
Учаны къалай этедиле?На вертеле как-то готовят?
 
Гитче Къарачайда джашагъан устазны Акъбайладан(Огъесе Сылпагъарладанмеди?) китаб " Карачаевская национальная кухня" передачагъа чакъырсагъыз иш битерикди.
Юйдегимден джашыртын джазама,ауругъанмада дохтурла компьютерге джуукъ иймегиз дегендиледа,ансы китаны суратын да саллыкъ эдим.
 
Мусса, ма бу?)
 
Цитата
Rail пишет:
Я думаю надо обходить эту странную передачу стороной))
согласна на все 10000000% ... бир бек сюймейме ол передачаны :oops: полезный зат айтсала да, къарарча этмейди ол ведущий кибик, сейир къатын...
мама Рамазана!
 
еще вспомнился къуут) вкус детства, отличный завтрак) къуут с айраном и къуут-джуммакъ с медом, настоящее лакомство для детей и питательный паек путнику)
Сэстренка - самая классная на этом форуме!)))))))
 
хмм, телевизыргъа алай къараучу тюл эдим къачан да, арт бир талай джылда чырт къарамайма дерчады, алай анда-мында ёте бара, юйде къарай тургъала болсала бир дохтур тиширыу кёрюнюучен эди саулукъну юсюнден программада. Мен сагъыш этген бла, андан кесин таб джюрютген киши джокъду бу телебериуледе тиширыуланы ичинде)) сёлешгени, кийиннгени бла, джумушакъ адамгъа ушайды кеси да. Ол да Малышева болур деб, яндексге да излетсем, "хоу", кертиси бла да тюз эсимде къалгъанды. Энди муну да джаратмай эсегиз, чырт кишини джарата болмазсыз? Программасы да саулукъну юсюнден ушайды да, андан ашхы къаллай бериуле болургъа боллукъдула?)))
 
Abdullah,
да Яндексде картына къарадынг эсе, энди Ютубда да бир-эки роликине да бир къара) бек сейирсинник болурса деб турама)
Изменено: Ария - 14.10.2013 16:03:31
Сэстренка - самая классная на этом форуме!)))))))
 
 
Ария, къоярмы эдим, къалай эсе да адамны кёзюн къаратырча айтмадынг)) къысхасы бла айтыб къойсанг, харам-марам затлагъа къатышмасам мен да)) къарар керекли болгъан, уллу сууаблы болгъан аллай кёб затым барды кесими да...))
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Цитата
есть приглашение на съемки

Цитата
Неуловимая пишет:
Хотим показать, как готовится айран.

Цитата
Неуловимая пишет:
сыр
:браво:
 
Abdullah, къарама да къой) харам-марам билмейме, но нервишки попортит)))
мама Рамазана!
 
Цитата
Айшуля пишет:
Abdullah, къарама да къой) харам-марам билмейме, но нервишки попортит)))

болсун))
интернетдегиле телевизырдагъыладан бир тюрлюлемидиле, сора сен алагъа къараб джаратмаймыса Малышеваны, огъесе телепрограммадагъыла да адамны нерБаларын къурутурла деймисе?))
 
А так в жизни она очень даже милая))
 
Из хычинов можно добавить про чюгюндюр таба хычин)))
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Вот тут мы ничего лучше приготовления сохты в эфире не придумали.))
:alamat:
 
Abdullah, огъай, мен тв-де къараб джаратмагъанма, муслиман адам келгенинде алагъа бек ... (не знаю какое слово подобрать) аман селешген эди((( адамгъа санамагъанча этиб къойгъан эди((( унутханма къалай не болгъанын(((
мама Рамазана!
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный