Расширенный поиск
25 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Аз айтсам, кёб ангылагъыз.
  • Ойнай-ойнай кёз чыгъар.
  • Чомарт къонакъ юй иесин сыйлар.
  • Ариу – кёзге, акъыл – джюрекге.
  • Чакъырылгъанны аты, чакъырылмагъанны багъасы болур.
  • Таукел тауну аудурур.
  • Уллу айтханны этмеген – уллаймаз.
  • Иги адам абынса да, джангылмаз.
  • Кесинге джетмегенни, кёб сёлешме.
  • Гугук кесини атын айтыб къычыргъанча, мен, мен деб нек тураса?
  • Уллу атлама – абынырса, уллу къабма – къарылырса.
  • Джарашыу сюйген – джалынчакъ.
  • Айранны сюйген, ийнек тутар.
  • Ачылгъан эт джабылыр, кёрген кёз унутмаз.
  • Ёгюзню мюйюзюнден тутадыла, адамны сёзюнден тутадыла.
  • Таула не мийик болсала да, аууш табылыр.
  • Къартны бурнун сюрт да, оноугъа тут.
  • Тели турса – той бузар.
  • Джауумдан сора, кюн кюйдюрюр, ётюрюкден сора, айыб кюйдюрюр.
  • Джуртун къоругъан озар.
  • Окъдан джара эртде-кеч болса да бителир, сёз джара, ёмюрге къалыр.
  • Харам къарнашдан, халал тенг ашхы.
  • Кёлсюзден сёзсюз тууар.
  • Келинин тута билмеген, къул этер, къызын тута билмеген, тул этер.
  • Ишлерге уял да, ашаргъа табма.
  • Ач къарынны, токъ билмез
  • Аман хансны – урлугъу кёб.
  • Джумушакъ терекни къурт ашар.
  • Аман къатын сабий табса, бий болур…
  • Къарын къуру болса, джюрек уру болур.
  • Билимден уллу байлыкъ джокъду.
  • Акъыллы эркиши атын махтар, акъылсыз эркиши къатынын махтар.
  • Джыгъылгъанны сырты джерден тоймаз.
  • Адамгъа аман кюн соруб келмейди.
  • Эл ауузу – элек, анга ийнаннган – халек.
  • Рысхы – насыбха къор.
  • Алма терегинден кери кетмез.
  • Кёкдеги болмаса, джердегин кёрмейди.
  • Кёпюр салгъан кеси ётер, уру къазгъан кеси кетер.
  • Шапа кёб болса, аш татымсыз болур.
  • Джумушакъ сёз къаты таякъны сындырыр.
  • Тилде сюек болмаса да, сюек сындырыр.
  • Керти сёзге тёре джокъ.
  • Дуния малгъа сатылма, кесингден телиге къатылма.
  • Сёз сёзню айтдырыр.
  • Суугъа – таянма, джаугъа – ийнанма.
  • Билген билмегенни юретген адетди.
  • Уллу къазанда бишген эт, чий къалмаз.
  • Акъыл бла адеб эгизледиле.
  • Ургъан суудан башынгы сакъла.
Страницы: 1
"Жить здорово" с Еленой Малышевой, О нашей национальной кухне
 
Итак, есть приглашение на съемки. Требуется рассказать о нашей национальной кухне, о народе и т.д. Рассказать, показать и даже кое-что продемонстрировать.

В этот раз очень не хочется ударить лицом... в один хычын)... Ведь помимо этого у нас есть и другие блюда, не менее любимые, полезные и питательные. Разумеется, как у народа, живущего вИсоко в горах, наша кухня проста, безыскусна, но кое-какое разнообразие имеется, хотя до азербайджанцев нам далеко. Хочется продемонстрировать хотя бы часть из имеющегося и выглядеть достойно и наша кухня, в том числе, может нам это позволить.

Итак, давайте, попытаемся разобраться.

Что мы имеем? - возможность продемонстрировать как готовятся три наших блюда.

Что мы хотим показать? - Насколько возможно, разнообразие нашей кухни.

Какова в основном наша кухня? - Наша кухня - мясомолочная. Плюс хычыны, конечно))))

Молочные продукты: айран и его разновидности, разумеется, кефир, сливки, сметана, масло, сыры... Продолжите, если что забыли). Хотим показать, как готовится айран.

Мучные изделия: хычыны и его разновидности, локумы, чыкырт, кукурузный хлеб.... Хотим показать, как готовится мясной хычын в духовке.

Мясные блюда: баранина и говядина вареная, пареная, жаренная. Къыйма, къакъ эт, джерме, сохта, Разные способы приготовления туши барана целиком...
Вот тут мы ничего лучше приготовления сохты в эфире не придумали.))

Что Вы думаете по этому поводу? Ждем ваших предложений.
Верные слова не изящны. Красивые слова не заслуживают доверия. Добрый не красноречив. Красноречивый не добр. Знающий не доказывает, доказывающий не знает. (с) Лао Цзы
 
Цитата
Что Вы думаете по этому поводу?
Я думаю надо обходить эту странную передачу стороной))

Цитата
Мясные блюда: баранина и говядина вареная, пареная, жаренная. Къыйма, къакъ эт, джерме, сохта, Разные способы приготовления туши барана целиком...
Жёрме бла сохтаны окъугъанлай ач да болдум :(
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Хотим показать, как готовится мясной хычын в духовке.
Ммммм,сделайте со сдобным тестом,так ещё вкусней :alamat:
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Разные способы приготовления туши барана целиком...
Учаны къалай этедиле?На вертеле как-то готовят?
 
Гитче Къарачайда джашагъан устазны Акъбайладан(Огъесе Сылпагъарладанмеди?) китаб " Карачаевская национальная кухня" передачагъа чакъырсагъыз иш битерикди.
Юйдегимден джашыртын джазама,ауругъанмада дохтурла компьютерге джуукъ иймегиз дегендиледа,ансы китаны суратын да саллыкъ эдим.
 
Мусса, ма бу?)
 
Цитата
Rail пишет:
Я думаю надо обходить эту странную передачу стороной))
согласна на все 10000000% ... бир бек сюймейме ол передачаны :oops: полезный зат айтсала да, къарарча этмейди ол ведущий кибик, сейир къатын...
мама Рамазана!
 
еще вспомнился къуут) вкус детства, отличный завтрак) къуут с айраном и къуут-джуммакъ с медом, настоящее лакомство для детей и питательный паек путнику)
Сэстренка - самая классная на этом форуме!)))))))
 
хмм, телевизыргъа алай къараучу тюл эдим къачан да, арт бир талай джылда чырт къарамайма дерчады, алай анда-мында ёте бара, юйде къарай тургъала болсала бир дохтур тиширыу кёрюнюучен эди саулукъну юсюнден программада. Мен сагъыш этген бла, андан кесин таб джюрютген киши джокъду бу телебериуледе тиширыуланы ичинде)) сёлешгени, кийиннгени бла, джумушакъ адамгъа ушайды кеси да. Ол да Малышева болур деб, яндексге да излетсем, "хоу", кертиси бла да тюз эсимде къалгъанды. Энди муну да джаратмай эсегиз, чырт кишини джарата болмазсыз? Программасы да саулукъну юсюнден ушайды да, андан ашхы къаллай бериуле болургъа боллукъдула?)))
 
Abdullah,
да Яндексде картына къарадынг эсе, энди Ютубда да бир-эки роликине да бир къара) бек сейирсинник болурса деб турама)
Изменено: Ария - 14.10.2013 16:03:31
Сэстренка - самая классная на этом форуме!)))))))
 
 
Ария, къоярмы эдим, къалай эсе да адамны кёзюн къаратырча айтмадынг)) къысхасы бла айтыб къойсанг, харам-марам затлагъа къатышмасам мен да)) къарар керекли болгъан, уллу сууаблы болгъан аллай кёб затым барды кесими да...))
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Цитата
есть приглашение на съемки

Цитата
Неуловимая пишет:
Хотим показать, как готовится айран.

Цитата
Неуловимая пишет:
сыр
:браво:
 
Abdullah, къарама да къой) харам-марам билмейме, но нервишки попортит)))
мама Рамазана!
 
Цитата
Айшуля пишет:
Abdullah, къарама да къой) харам-марам билмейме, но нервишки попортит)))

болсун))
интернетдегиле телевизырдагъыладан бир тюрлюлемидиле, сора сен алагъа къараб джаратмаймыса Малышеваны, огъесе телепрограммадагъыла да адамны нерБаларын къурутурла деймисе?))
 
А так в жизни она очень даже милая))
 
Из хычинов можно добавить про чюгюндюр таба хычин)))
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Вот тут мы ничего лучше приготовления сохты в эфире не придумали.))
:alamat:
 
Abdullah, огъай, мен тв-де къараб джаратмагъанма, муслиман адам келгенинде алагъа бек ... (не знаю какое слово подобрать) аман селешген эди((( адамгъа санамагъанча этиб къойгъан эди((( унутханма къалай не болгъанын(((
мама Рамазана!
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный