Расширенный поиск
25 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Бек ашыкъгъан меннге джетсин, дегенди аракъы.
  • Гугурук къычырмаса да, тангны атары къалмаз.
  • Джангыз терек къынгыр ёсер.
  • Алтыннга тот къонмаз.
  • Къуллукъчума, деб махтанма, къуллукъ – хаух джамчыды!
  • Къатын байлыкъны сюер, эр саулукъну сюер.
  • Бир онгсуз адам адет чыгъарды, деб эштирик тюлсе.
  • Эки къатын алгъанны къулагъы тынгнгаймаз.
  • Ишни ахырын ойламай, аллын башлама.
  • Ашына кёре табагъы, балына кёре къалагъы.
  • Ашда – бёрю, ишде – ёлю.
  • Джаш къарыу бла кючлю, къарт акъыл бла кючлю.
  • Биреу къой излей, биреу той излей.
  • Джахил болса анасы, не билликди баласы?
  • Джангызны оту джарыкъ джанмаз!
  • Уллу къазанда бишген эт, чий къалмаз.
  • Адамны аманы адамны бети бла ойнар.
  • Кечеси – аяз, кюню – къыш, джарлы къаргъагъа бир аш тюш!
  • Ётюрюкчюню шагъаты – къатында.
  • Акъыл неден да кючлюдю.
  • Билимли ёлмез, билимсиз кёрмез.
  • Этни да ашады, бетни да ашады.
  • Тойгъан джерден туугъан джер игиди.
  • Окъуусуз билим – джокъ, билимсиз кюнюнг – джокъ.
  • Айтылгъан сёз ызына къайтмаз.
  • Айран тёгюлсе, джугъусу къалыр.
  • Элде адам къалмаса, ит тахтагъа минер.
  • Аман адам элни бир-бирине джау этер.
  • Тамырсыз терекге таянма – джыгъылырса.
  • Сакъ юйюне сау барыр.
  • Ишленмеген джаш – джюгенсиз ат, ишленмеген къыз – тузсуз хант.
  • Аллахдан тилесенг, кёб тиле.
  • Ата джурт – алтын бешик.
  • Кёзюнде тереги болгъан, чёбю болгъаннга кюле эди.
  • Адам боллукъ, атламындан белгили болур.
  • Адам къыйынлыгъын кёлтюрюр, зауукълугъун кёлтюрмез.
  • Ёмюрлюк шохлукъну джел элтмез.
  • Окъумагъан сокъурду, сокъур ташха абыныр!
  • Тамбла алтындан бюгюн багъыр ашхы.
  • Тёрде – темир таякълы, къаяда – чыпчыкъ аякълы.
  • Ётген ёмюр – акъгъан суу.
  • Намыс болмагъан джерде, насыб болмаз.
  • Хар сёзню орну барды.
  • Айранын берсенг, челегин да къызгъанма.
  • Онгсузну – джакъла, тенгликни – сакъла.
  • Туз, гырджын аша, тюзлюк бла джаша.
  • Айранны сюйген, ийнек тутар.
  • Адеб джокъда, намыс джокъ.
  • Киштикге къанат битсе, чыпчыкъ къалмаз эди.
  • Аз сёлеш, кёб ишле.
Страницы: 1
"Жить здорово" с Еленой Малышевой, О нашей национальной кухне
 
Итак, есть приглашение на съемки. Требуется рассказать о нашей национальной кухне, о народе и т.д. Рассказать, показать и даже кое-что продемонстрировать.

В этот раз очень не хочется ударить лицом... в один хычын)... Ведь помимо этого у нас есть и другие блюда, не менее любимые, полезные и питательные. Разумеется, как у народа, живущего вИсоко в горах, наша кухня проста, безыскусна, но кое-какое разнообразие имеется, хотя до азербайджанцев нам далеко. Хочется продемонстрировать хотя бы часть из имеющегося и выглядеть достойно и наша кухня, в том числе, может нам это позволить.

Итак, давайте, попытаемся разобраться.

Что мы имеем? - возможность продемонстрировать как готовятся три наших блюда.

Что мы хотим показать? - Насколько возможно, разнообразие нашей кухни.

Какова в основном наша кухня? - Наша кухня - мясомолочная. Плюс хычыны, конечно))))

Молочные продукты: айран и его разновидности, разумеется, кефир, сливки, сметана, масло, сыры... Продолжите, если что забыли). Хотим показать, как готовится айран.

Мучные изделия: хычыны и его разновидности, локумы, чыкырт, кукурузный хлеб.... Хотим показать, как готовится мясной хычын в духовке.

Мясные блюда: баранина и говядина вареная, пареная, жаренная. Къыйма, къакъ эт, джерме, сохта, Разные способы приготовления туши барана целиком...
Вот тут мы ничего лучше приготовления сохты в эфире не придумали.))

Что Вы думаете по этому поводу? Ждем ваших предложений.
Верные слова не изящны. Красивые слова не заслуживают доверия. Добрый не красноречив. Красноречивый не добр. Знающий не доказывает, доказывающий не знает. (с) Лао Цзы
 
Цитата
Что Вы думаете по этому поводу?
Я думаю надо обходить эту странную передачу стороной))

Цитата
Мясные блюда: баранина и говядина вареная, пареная, жаренная. Къыйма, къакъ эт, джерме, сохта, Разные способы приготовления туши барана целиком...
Жёрме бла сохтаны окъугъанлай ач да болдум :(
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Хотим показать, как готовится мясной хычын в духовке.
Ммммм,сделайте со сдобным тестом,так ещё вкусней :alamat:
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Разные способы приготовления туши барана целиком...
Учаны къалай этедиле?На вертеле как-то готовят?
 
Гитче Къарачайда джашагъан устазны Акъбайладан(Огъесе Сылпагъарладанмеди?) китаб " Карачаевская национальная кухня" передачагъа чакъырсагъыз иш битерикди.
Юйдегимден джашыртын джазама,ауругъанмада дохтурла компьютерге джуукъ иймегиз дегендиледа,ансы китаны суратын да саллыкъ эдим.
 
Мусса, ма бу?)
 
Цитата
Rail пишет:
Я думаю надо обходить эту странную передачу стороной))
согласна на все 10000000% ... бир бек сюймейме ол передачаны :oops: полезный зат айтсала да, къарарча этмейди ол ведущий кибик, сейир къатын...
мама Рамазана!
 
еще вспомнился къуут) вкус детства, отличный завтрак) къуут с айраном и къуут-джуммакъ с медом, настоящее лакомство для детей и питательный паек путнику)
Сэстренка - самая классная на этом форуме!)))))))
 
хмм, телевизыргъа алай къараучу тюл эдим къачан да, арт бир талай джылда чырт къарамайма дерчады, алай анда-мында ёте бара, юйде къарай тургъала болсала бир дохтур тиширыу кёрюнюучен эди саулукъну юсюнден программада. Мен сагъыш этген бла, андан кесин таб джюрютген киши джокъду бу телебериуледе тиширыуланы ичинде)) сёлешгени, кийиннгени бла, джумушакъ адамгъа ушайды кеси да. Ол да Малышева болур деб, яндексге да излетсем, "хоу", кертиси бла да тюз эсимде къалгъанды. Энди муну да джаратмай эсегиз, чырт кишини джарата болмазсыз? Программасы да саулукъну юсюнден ушайды да, андан ашхы къаллай бериуле болургъа боллукъдула?)))
 
Abdullah,
да Яндексде картына къарадынг эсе, энди Ютубда да бир-эки роликине да бир къара) бек сейирсинник болурса деб турама)
Изменено: Ария - 14.10.2013 16:03:31
Сэстренка - самая классная на этом форуме!)))))))
 
 
Ария, къоярмы эдим, къалай эсе да адамны кёзюн къаратырча айтмадынг)) къысхасы бла айтыб къойсанг, харам-марам затлагъа къатышмасам мен да)) къарар керекли болгъан, уллу сууаблы болгъан аллай кёб затым барды кесими да...))
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Цитата
есть приглашение на съемки

Цитата
Неуловимая пишет:
Хотим показать, как готовится айран.

Цитата
Неуловимая пишет:
сыр
:браво:
 
Abdullah, къарама да къой) харам-марам билмейме, но нервишки попортит)))
мама Рамазана!
 
Цитата
Айшуля пишет:
Abdullah, къарама да къой) харам-марам билмейме, но нервишки попортит)))

болсун))
интернетдегиле телевизырдагъыладан бир тюрлюлемидиле, сора сен алагъа къараб джаратмаймыса Малышеваны, огъесе телепрограммадагъыла да адамны нерБаларын къурутурла деймисе?))
 
А так в жизни она очень даже милая))
 
Из хычинов можно добавить про чюгюндюр таба хычин)))
 
Цитата
Неуловимая пишет:
Вот тут мы ничего лучше приготовления сохты в эфире не придумали.))
:alamat:
 
Abdullah, огъай, мен тв-де къараб джаратмагъанма, муслиман адам келгенинде алагъа бек ... (не знаю какое слово подобрать) аман селешген эди((( адамгъа санамагъанча этиб къойгъан эди((( унутханма къалай не болгъанын(((
мама Рамазана!
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный