Расширенный поиск
26 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Эки элинги тыйсанг, джети элде махталырса.
  • Таукелге нюр джауар.
  • Аллахха ийнаннган кишини, Аллах онгдурур ишин.
  • Ач къарным, тынч къулагъым.
  • Къонакъ аз олтурур, кёб сынар.
  • Къыйынлы джети элге оноу этер.
  • Юй ишлеген балта эшикде къалыр.
  • Ичимден чыкъды хата, къайры барайым сата?
  • Гитче джилтин уллу элни джандырыр.
  • Минг тенг да азды, бир джау да кёбдю.
  • Адамгъа аман кюн соруб келмейди.
  • Джыгъылгъанны сырты джерден тоймаз.
  • Джаз бир кюнню джатсанг, къыш талай кюнню абынырса.
  • Окъдан джара эртде-кеч болса да бителир, сёз джара, ёмюрге къалыр.
  • Онгсузну – джакъла, тенгликни – сакъла.
  • Этек чакъмакълары баш джаргъан, сёлешген сёзлери таш джаргъан.
  • Айтхан сёзюне табылгъан.
  • Ёпкелегенни ашы татлы болады.
  • Кёбге таш атма.
  • Иши джокъну, сыйы джокъ.
  • Тамчы таш тешер.
  • Тёрдеги кюлсе, эшикдеги ышарыр.
  • Къулакъдан эсе, кёзге ышан.
  • Кёз – сюйген джерде, къол – ауругъан джерде.
  • Аджашхан тёгерек айланыр.
  • Иги адамны бир сёзю эки болмаз.
  • Ишлерге уял да, ашаргъа табма.
  • Аман эсирсе, юйюн ояр.
  • Бети – къучакълар, джюреги – бычакълар.
  • Терслик кетер, тюзлюк джетер.
  • Эр сокъур болсун, къатын тилсиз болсун.
  • Кесинг сынамагъан затны, адамгъа буюрма.
  • Намысы джокъну – дуниясы джокъ.
  • Билмейме деген – бир сёз
  • Мухар, кеси тойса да, кёзю тоймаз.
  • Кёзю сокъурдан – къоркъма, кёлю сокъурдан – къоркъ.
  • Кёзюнде тереги болгъан, чёбю болгъаннга кюле эди.
  • Юйюнгден чыкъдынг – кюнюнгден чыкъдынг.
  • Адеб этмеген, адеб кёрмез.
  • Къоркъакъны кёзю экили кёрюр.
  • Сабий болмагъан джерде, мёлек болмаз.
  • Кёбден умут этиб, аздан къуру къалма.
  • Бир абыннган – минг сюрюнюр.
  • Кёзню ачылгъаны – иги, ауузну джабылгъаны – иги.
  • Ана – юйню кюн джарыгъы.
  • Сакъламагъан затынга джолукъсанг, не бек къууанаса, не бек ачыйса.
  • Джан саулукъ бермей, сан саулукъ бермезсе.
  • Джаралыны джастыгъында сау ёлюр.
  • Иги сеники эсе да, сюйген кесимикин этеме.
  • Тынгылагъан тынгы бузар.
Страницы: 1 2 След.
Курсы родного языка
 
Летом в эльбрусоид обратилась молодежь, с просьбой помочь в организации курсов родного языка. Летом не могли, обещали вернуться к этому осенью. Сказано - сделано.

Молодежь все реже использует язык, и все больше тех кто не разговаривая, вовсе перестает его понимать. Мало кто знает, что наш язык признан ЮНЕСКО одним из вымирающих. Между тем, карачаево-балкарский язык сохранился в наиболее архаичной форме тюркского языка, и зная его можно понимать большинство тюркских языков мира. Можно не говорить о богатстве нашего языке, о его многообразии и красоте - все это мы знаем со школы. И язык не умирает сам по себе, и красоты языка мало. Признан он вымирающим лишь потому, что он используется все реже носителями этого языка. (Орусца джазгъаныма айыб этмегиз шооо...) Именно от нас с вами зависит будущее языка. И только мы его сможем оживить, и исключить из этого списка. Но пока это все слова... Мы все упорно учим английский, немецкий, испанский. Это полезно и нужно. Но кто хоть раз задумывался о том что бы подтянуть свой родной язык? Это не менее важно. Гораздо важней. Гордиться своим народом мало, важно быть активной частью этого народа - быть носителем его традиций, практиковать адет, и конечно же знать и пользоваться языком, который мы должны сохранив, передать во всем его многообразии своим детям.

В республиках с этим легче. Может не намного, но легче, больше носителей языка, которым не нужно напоминать о необходимости знания языка. Но очень много наших соплеменников годами живет, учится и работает в Москве. Для этой части народа, проблема незнания языка наиболее актуальна. Давно и часто в Москве, и в Эльбрусоиде в частности, говорят об открытии курсов родного языка, но к сожалению пока таких курсов организовать не получилось. Причин много, но главная причина в отсутствии преподавателя. Но курсы такие рано или поздно должны быть.

Поэтому, перейдем от слов к делу. Во-первых, просьба отписываться всем, кто находится в Москве, и обязательно пойдет на курсы родного языка. Отписываться, обсуждать идею курсов, свой уровень владения или не владения языка.

Ну и что касается преподавателя. Нужен преподаватель! Поэтому все! Каждый, кто желает идти на эти курсы, а так же кто душой болеет за курсы, но не пойдет, и даже кто не болеет, может помочь в поисках преподавателя языка. Это сделать просто. Минимально - перепостить подобную запись вконтакте со страницы эльбрусоида, а максимум - сообщить всем знакомым, кто мог бы помочь в поиске преподавателя, либо сам стать таковым.

П.с. Что бы не превращать изучение языка в скучные, нудные академические курсы, молодежь, она же актив фонда, может сама участвовать в организации курсов. Превратить один день, к примеру субботу - в день родного языка в Эльбрусоиде, в рамках которого помимо изучения с преподавателям, сами будете готовить конкурсы, чтения, игры, шутки, танцы, песни, стихи. Креатив деген барды да? Вот ма ол. В принципе такое можно было бы уже сейчас организовать, даже в отсутствии преподавателя. С идеями и предложениями так же отписываться здесь.
...
 
Цитата
KALAYSA Pictures пишет:
Причин много, но главная причина в отсутствии преподавателя. Но курсы такие рано или поздно должны быть.
А Фатима Ибрагимовна? :(
 
Давайте начнем с себя. Тех,кто активно выступает на сайте человек 30,ну от силы 34.Желательно,чтобы эти люди писали на родном языке. С сегодняшнего дня я ни одного предложения не напишу кроме,как на карачаевском языке, кроме материалов " Подвиг народа",и " Мемориал".
 
Цитата
Мусса пишет:
С сегодняшнего дня я ни одного предложения не напишу кроме,как на карачаевском языке, кроме материалов " Подвиг народа",и " Мемориал".
А я не буду зарекаться :онет!:
 
Сюймеген джау-бал да ашамайды. Халатла боллукъдула, мен 1968дж. Къарачайда джашамайма. Устаз табыб Эльбрусоид бу ишни этсе мен къуру 3-4 джыл окъугъаныма энтда бир талай ай болса.джыл болса да къошарма деб турама.
 
Мусса, бек сау бол.

Мен аны айтыб кюрешгенли талай джыл. Дуния бары да эшитирге керекди деген темалада "ООН-ну тиллеринде" сёлешинсин, андан къалгъанда ушакъ Ана тилибизде барыргъа керекди.

Саны сау адам сюркелирми? Ана тили сау - башха тилде сёлеширми? Кеслерин сакълар ючюн, халкъла - хар ким къарыууна кёре - энчи районла, республикала, къралла болургъа кюрешедиле, ёлген тиллерин огъуна тирилтирге кюрешедиле. Бизни уа, Аллахны игилигинден, Динибиз барды, Тилибиз барды, Джуртубуз барды. Алагъа уллу кёллю болгъандан Аллах сакъласын.

14-джыллыкъ сюргюнден, 600 кесек болуб сибирлеге, азиялагъа чачылгъан халкъыбыз, Джуртуна къайыта билди, тилин да тазалыкъда сакълаб. Энди уа, не къыйынлыгъыбыз барды, бир-бирибиз бла къарачай тилде сёлешмезча?

Ана тилибизде халатсыз джазаргъа юретген аламат китаб барды - ОРФОГРАФИЯ СЁЗЛЮК - ахырында да орфографияны джорукълары салыныб. Ол китаб сканировать этилиб, бери салынса, киши да къыйналмай, анга кёз джетдире, халатсыз джазыб турлукъду.

Ары дери, хар джазылгъанны халатларын кёргюзтюб, "бизни орфографиягъа кёре былай джазылады" деб, болуша турургъа боллукъма. Башха не этерге да билмейме. Алай а, кёзюбюз джана тургъанлай, тилибизни ёлюрге къойсакъ, бу тилни бизге джетдирген тёлюле да, келлик тёлюле да не айтырла бизге?

 
Sabr, ийалмагъанма деб сёз бармыды ? Сезлюкде къараргъа кюрештим,табалмадым...
 
Elbars ,Sabr,

Ма сиз, сёз ючюн видеогъа дерсле жазыб ,бери салсагъыз ,бек иги боллугъеди,не да ким болса ,тау тилни иги билген!!!Не дейсиз таматала?
Однажды,один из праведников наставляя своего сына сказал: Будь с людьми подобно плодоносному дереву, когда в него кидают палки и камни ,оно отвечает наилучшим,спелыми плодами.
 
Цитата
Малина пишет:
Sabr, ийалмагъанма деб сёз бармыды ? Сезлюкде къараргъа кюрештим,табалмадым...
Иялмагъан деб джазылады ансы барды)))
 
Цитата
Returner пишет:
Иялмагъан деб джазылады ансы барды)))
Мен нек табмайма да сора сезлюкде?
 
 
Да бу сезлюкге бары да салыннган болмазла алкъын))
 
Сез ючюн, "къоялмагъан" сез да сезлюкде табылмаса да тилде барды))
 
Цитата
Малина пишет:
Sabr, ийалмагъанма деб сёз бармыды ? Сезлюкде къараргъа кюрештим,табалмадым...

Returner тюз джууаб этди. Джангыз йа=я, я джазылыб къалады.

А, э, е, о, у
ачыкъланы аллында й(къысха и) келсе, йа, йэ, йо, йу деген экишер харифни орнуна я, е,ё, ю харифле джазыладыла.

Иялмагъанмамы, огъесе, иелмегенмеми? Къайсы тюз болгъанын тил алимле айтсынла, алай а, бизде (Къарачайда) биринчиси кёбюрек джюрюученди, айтылыучанды.
 
Цитата
KavkazM пишет:
Elbars ,Sabr,

Ма сиз, сёз ючюн видеогъа дерсле жазыб ,бери салсагъыз ,бек иги боллугъеди,не да ким болса ,тау тилни иги билген!!!Не дейсиз таматала?

Бек тюз айтаса. Видеодерсле болсала, тилге юреннген тынчыракъ боллукъду. Аудио, видеокурсла хайырландырыладыла къайда да.

Эльбрусоид Москвада этерге (джаздырыргъа) боллукъду ол ишни. Неда Нальчикде, неда Къарачай шахарда. Устаз къангагъа (доскагъа) сёзлени джазыб, орфография джорукъланы да ангылата барса, айтыргъа, Ана тилни дерслери бардырылсала, ала да видеогъа салынсала - бек уллу хайыры боллукъду. Аланы сабийлеге оюн халда, уллулагъа башхаракъ тюрлю этерге да боллукъ эди.


 
Ильяс, бу бек керекли иш унутулуб къалмасын - иги джашча, аны тындырыр джанындан бол.
Изменено: Sabr - 21.09.2013 17:34:53
 
Дагъыда: бу тема энгишге тюшюб кетмей, кёз аллыбызда - башында - турса, иги болур эди...
 
Цитата
Sabr пишет:
джюрюученди, айтылыучанды.
Сез ючюн: малкъарда мен быллай сезле тюбемегенме!
Джюрюучюдю,айтылыучуду
дейдиле :)
Религиозность – это не только нахождение в мечети, но и хорошие взаимоотношения с людьми и благой нрав. Вот на эти качества должна обратить внимание молодежь при выборе второй половинки.
 
Цитата
бездушный кролик пишет:
Цитата
Sabr пишет:
джюрюученди, айтылыучанды.
Сез ючюн: малкъарда мен быллай сезле тюбемегенме!
Джюрюучюдю,айтылыучуду дейдиле

бездушный кролик, многократность действия выражается глаголами настоящего вермени на -чан/-чен (джазыучанма - пишу неоднократно) и прошедшего на -чан/-чен эди (джазыучан эди - писал неоднократно). (Краткий грамматический очерк карачаево-балкарского языка. М.А.Хабичев. См. в конце карачаево-балкарско-русского Словаря).

Мени сартын, алай, алай да айтыргъа боллукъ болур - ангылашынады. Хотя есть такой маленький нюанс. Джюрюучюдю - более близкое настоящее чем джюрюученди. В джюрюученди есть оттенок и прошедшего. Но это мои умозаключения. А так, думаю, оба варианта имеют право на хождение.
 
Было бы хорошо, если бы это всё снималось на камеру :)
 
Цитата
Sabr пишет:
Мени сартын, алай, алай да айтыргъа боллукъ болур - ангылашынады. Хотя есть такой маленький нюанс. Джюрюучюдю - более близкое настоящее чем джюрюученди. В джюрюученди есть оттенок и прошедшего. Но это мои умозаключения. А так, думаю, оба варианта имеют право на хождение.
А мне кажется, по смыслу "джюрюучюдю" обозначает более частое явление, чем "джюрюученди". По крайней мере, слышал нередко такое употребление))
 
Цитата
Returner пишет:
Цитата
Sabr пишет:
Мени сартын, алай, алай да айтыргъа боллукъ болур - ангылашынады. Хотя есть такой маленький нюанс. Джюрюучюдю - более близкое настоящее чем джюрюученди. В джюрюученди есть оттенок и прошедшего. Но это мои умозаключения. А так, думаю, оба варианта имеют право на хождение.
А мне кажется, по смыслу "джюрюучюдю" обозначает более частое явление, чем "джюрюученди". По крайней мере, слышал нередко такое употребление))
Тюз айта болурса.

Ол былайтын джюрюучюдю. - часто
Ол былайтын джюрюученди - иногда

Тил дегенинг сейир затды.
 
Sabr пишет:
Цитата

Ол былайтын джюрюучюдю. - часто
Ол былайтын джюрюученди - иногда
скорей первое указывает на настоящее время - здесь проходит или ходит ,а второе на прошедшее - проходил или ходил !
Однажды,один из праведников наставляя своего сына сказал: Будь с людьми подобно плодоносному дереву, когда в него кидают палки и камни ,оно отвечает наилучшим,спелыми плодами.
 
Цитата
KavkazM пишет:
Sabr пишет:
Цитата

Ол былайтын джюрюучюдю. - часто
Ол былайтын джюрюученди - иногда
скорей первое указывает на настоящее время - здесь проходит или ходит ,а второе на прошедшее - проходил или ходил !
джюрюученди-тоже настоящее время,вроде как...?
 
Малина пишет:
Цитата

джюрюученди-тоже настоящее время,вроде как...?
Тогда 2 в 1 в зависимости оттого ,какое значение придаешь ему или смотря с каким смыслом используешь его!
Однажды,один из праведников наставляя своего сына сказал: Будь с людьми подобно плодоносному дереву, когда в него кидают палки и камни ,оно отвечает наилучшим,спелыми плодами.
 
А вот джюрюученди и джюрюучен эди-это ведь разное время получается?
 
 
Малина пишет:
Цитата

А вот джюрюученди и джюрюучен эди-это ведь разное время получается?
ну это-то да ,просто жюрюченди ,у него как Sabr сказал есть ,что-то что указывает на прошедшее,хотя Аллах знает лучше!
Однажды,один из праведников наставляя своего сына сказал: Будь с людьми подобно плодоносному дереву, когда в него кидают палки и камни ,оно отвечает наилучшим,спелыми плодами.
 
KavkazM, соргъанны айыбы жокъду,къарындашым, сен тау тилде кесинг нек жазмайса?
:явгневе:
"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)
 
Къара чачлы пишет:
Цитата

KavkazM, соргъанны айыбы жокъду,къарындашым, сен тау тилде кесинг нек жазмайса?
Кел алай этеик ,мен орус тилде жазгъан жерледе ,сен тау тилге кёчюрюб бар!)))
Однажды,один из праведников наставляя своего сына сказал: Будь с людьми подобно плодоносному дереву, когда в него кидают палки и камни ,оно отвечает наилучшим,спелыми плодами.
 
KavkazM, болсун!
Алай а, бар жазгъанларынгы боюнума алалмам, нек десек, хар сен болгъан темагъа мен къарап айланыр онгум,заманым азды,жарсыугъа :)
"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)
 
Курсы родного языка - менге керек зат.
salam aleIkum
Страницы: 1 2 След.
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный