Расширенный поиск
24 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Ёлюк кебинсиз къалмаз.
  • Къазанда болса, чолпугъа чыгъар.
  • Кечеси – аяз, кюню – къыш, джарлы къаргъагъа бир аш тюш!
  • Чомартха хар кюн да байрамды.
  • Къоркъакъны кёзю экили кёрюр.
  • Ариу сёз аурууунгу алыр.
  • Арыгъан къош чамчы болур.
  • Аман адам этегингден тутса, кес да къач.
  • Кимни – тили, тиши онглу, кимни – къолу, иши онглу.
  • Чакъырылмагъан джерге барма, чакъырылгъан джерден къалма.
  • Джырына кёре эжиую.
  • Кёбге таш атма.
  • Кюн – узун, ёмюр – къысха.
  • Иги болса, тамадама – махтау, аман болса, меннге – айыб.
  • Айранын берсенг, челегин да къызгъанма.
  • Окъуусуз билим – джокъ, билимсиз кюнюнг – джокъ.
  • Къонакъ болсанг, ийнакъ бол.
  • Огъурлуну сёзю – суу, огъурсузну сёзю – уу.
  • Шапа кёб болса, аш татымсыз болур.
  • Юй ишлеген балта эшикде къалыр.
  • Мал тутхан – май джалар.
  • Ишлегенден, къарагъан уста.
  • Къайтырыкъ эшигинги, къаты уруб чыкъма.
  • Джюрек кёзден алгъа кёрюр.
  • Джукъу тёшек сайламайды.
  • Керти сёзге тёре джокъ.
  • Ата джурт – алтын бешик.
  • Ата Джуртун танымагъан, атасын да танымаз.
  • Тамчы таш тешер.
  • Джарлы джети элни сёзюн этер.
  • Айтылгъан буйрукъ, сёгюлмез
  • Ашхылыкъ джерде джатмайды, аманлыкъ суугъа батмайды.
  • Ана къолу ачытмаз.
  • Чомарт къолда мал къалмаз.
  • Ойнай билмеген, уруб къачар.
  • Хантына кёре тузу, юйюне кёре къызы.
  • Биреу къой излей, биреу той излей.
  • Кеси юйюмде мен да ханма.
  • Билмегенинги, билгеннге сор.
  • Ачлыкъ отха секиртир.
  • Эринчекни аурууу – кёб.
  • Башда акъыл болмаса, эки аякъгъа кюч джетер.
  • Адебни адебсизден юрен.
  • Магъанасыз сёз – тауушсуз сыбызгъы.
  • Адеб джокъда, намыс джокъ.
  • Нафысынгы айтханын этме, намысынгы айтханын эт.
  • Гыдай эчки суугъа къараб, мюйюзле кёрмесе, джашма алкъын, дегенди.
  • Алтыннга тот къонмаз.
  • Бир абыннган – минг сюрюнюр.
  • Кёлю джокъну – джолу джокъ.
Страницы: 1
Келюгюзге къалай келеди? Къарачайны сыйырылгъан автономиясын къайтарыргъа мадар бармыды?, Аны юсюнден селеширге ётю джетерик кимди?
 
Къаныбызгъа сингерге керекди, Къарачайны автономиясы къайтмай ,биз Кавказны эшик артында Эресейни босагъасында турлукъбуз.Алайсыз Къарачайны сыйы орнуна салыныргъада, миллетлиги сакъланыргъада себеб джокъду. Ол хакъды.
 
Узун сёзню къысхасы:
Такой возможности нет и в ближайшем будущем не предвидится её появление. Такой возможности не было и в 90-91 годах. Кто бы, что бы там не говорил.
Y-DNA: R1a-Z2123 (Karachay branch)
 
Джумуртхачы: Сен энтда сууукъ джумуртхалай тураса, Аллах айтса джумуртхагъа джан кириб андан къанатлы азат болуб чыгъар.Учсуз-къыйырсыз кекде ,къанат кериб эркин учар. Кекден джерге тюшсек . Орусча айтайкъ Вы даже и мысли не допускаете о таком развитии событии. Тохсанынчы джыллада аллай мадар болгъан эди (ётюрюк харады ) "Джарлыны ишы аллына келсе бурну къанар"деб,Хубиев кесини териси ючюн ,миллетни джолун кесди .Ангада Аллах керимди. Джан кирмеген гаккы,не къуймакъ этиб ашалады ,не да чайкъалыб Джаханим ийинс этиб турады.
 
Нени да билмейме...Ызыбызгъа ставрополь крайгъа кёчерге бир огъайым джокъду!!! Биреуге портфель керек болуб отделились...энди уа ала къаллай турмушда джашайдыла биз миллет да къаллай джашауда джашайбыз?! Нарсанадан КЧР ге киргенинги джолну къуджурлугъундан билесе! Джол джамайбыз деб сымпайадыла...не этедиле десенг а джамау-джамау джер джерде. Нени орнуна да тюкенле ёседиле!!

Законла ишлемейдиле, башчыланы терс ишлерин айтыр,тарыгъыр адам джокъ! Миллет тунчугъуб бара турады!!
 
Бек тюз айтаса табы этиб да в статусе КАО. Кёчгюнчю Ставропольский крайны къурамында тургъанбыз.
 
Матвиенко поддержала инициативу Владимирова передать Ставрополью водохранилище КЧР Юлия Зайкова Новости 12:22 15/07/2017 374 0 0 Печатная версия Председатель Совета Федерации РФ Валентина Матвиенко поддержала идею губернатора Ставрополья Владимира Владимирова передать в собственность Ставрополья водохранилище, которое находится на территории Карачаево-Черкесской Республики. Глава края поднял этот вопрос на совещании по развитию Кисловодска, которое прошло в городе-курорте накануне. Речь идет о Эшкаконском водохранилище, которое сегодня снабжает водой весь Кисловодск и другие города Кавминвод. Объект находится в Карачаево-Черкесии, управляется Росимуществом, но его арендует ГУП «Ставрополькрайводоканал». У предприятия нет полномочий для капитального ремонта водохранилища, также невозможно повлиять на регулирование тарифов. «Край, став собственником водовода, сможет обеспечивать его бесперебойную, безаварийную работу. Мы также намерены не допускать увеличения тарифов для населения», — отметил Владимир Владимиров. Валентина Матвиенко поддержала инициативу и поручила в течение двух месяцев рассмотреть вопрос о передачи водохранилища Ставрополью.

Источник: http://kavtoday.ru/38272?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=191&utm_term=38272
© www.kavtoday.ru
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Была бы очень красивым жестом . Если бы Мотвиенко с губернатором Ставропольского края вернули одну единственную мечеть в г .Ставрополе мусульманам города .В КЧР нет такого населенного пункта ,где есть православные и не было бы Церкви . Карачаевск, Теберда, Мара Аягъы . и.т.д не красиво Ставрополь,только одностороннее движение.
 
Я очень рада,что передают Ставрополю воду. Растаскали,распрдали, сократили всех и им всё нехватало на жизнь. Если бы вы знали какая зарплата была в кчр конторе водоканала ,а какая в кисловодской конторе водоканала!!! Если там зарплаты повышались,то у нас в кчр зарплату срезали,людей сокращали! А если эта зарплата не устраивает тебя - иди ищи другую работу дорогой!
 
Если,конечно после передачи водохранилища кадровая политика не изменится. Я сомневаюсь , что обойдется без кадровых перестановок. Водохранилище является важным стратегическим объектом для Ставропольского края. Беда КЧР в слабости и бесхребетности чиновничьего аппарата. Нету единой политики и стратегии при отстаивании интересов населения КЧР . Наши чиновники всегда всем уступают в угоду своим корыстным меркантильным интересам. На территории КЧР во всех объектах федерального значения своя кадровая политика и в том числе рекреационных зонах Архыза. Из местного населения в этих объектах работают единицы . С этой дискриминацией нельзя мириться. И передавать водохранилище с условием ,что там могут работать и местное население . И в каждом отдельно взятом случае мы должны отстаивать свои интересы. Именно ,тогда с нами будут считаться и уважать , а не сравнивать нас с другими северными субъектами РФ. Мы не должны позволять ,что КЧР в Госдуме представляли Березовские и прочие...
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный