Расширенный поиск
24 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Мал кёб болса, джууукъ кёб болур.
  • Эллинг бла джау болсанг да, юйюнг бла джау болма.
  • Иги сеники эсе да, сюйген кесимикин этеме.
  • Сабийни джумушха джибер да, ызындан бар.
  • Къазанда болса, чолпугъа чыгъар.
  • Нарт сёз къарт болмаз.
  • Кёб ант этген, кёб ётюрюк айтыр.
  • Джылкъыдан – ат чыгъар, тукъумдан – джаш чыгъар.
  • Ачлыкъда тары гырджын халыуадан татлы.
  • Насыблыны баласы кюн кюнден да баш болур, насыбсызны баласы, кюн кюнден да джаш болур.
  • Аджал соруб келмез, келсе, къайтыб кетмез.
  • Ат да турмайды бир териде.
  • Урунуу – насыбны анасы.
  • Ач бёрюге мекям джокъ.
  • Аш хазыр болса, иш харам болур.
  • Къарт болгъан джерде, берекет болур, сабий болгъан джерде, оюн болур.
  • Тойну къарнашы – харс, джырны къарнашы – эжиу.
  • Сибиртки да сыйлы болду, кюрек да кюнлю болду.
  • Къыйынлы джети элге оноу этер.
  • Къарнынг ауруса, ауузунгу тый
  • Таукел адам тау тешер.
  • Эски джаугъа ышанма.
  • Эл бла кёргенинг эрелей.
  • Байма, деб да, къууанма, джарлыма, деб да, джылама.
  • Сабий кёргенин унутмаз.
  • Бал ашаргъа сюе эсенг, чибин ургъаннга тёз.
  • Агъач халкъгъа алтынды, иссиликге салкъынды.
  • Кирсизни – саны таза, халалны – къаны таза.
  • Ишни аллы бла къууанма да, арты бла къууан.
  • Мени джылытмагъан кюн, меннге тиймесин!
  • Къартны сыйын кёрмеген, къартлыгъында сыйлы болмаз.
  • Ашда – бёрю, ишде – ёлю.
  • Садакъачыны джаны – къапчыгъында.
  • Мен да «сен», дейме, сен да «кесим», дейсе.
  • Къозулугъунда тоймагъан, къойлугъунда тоймаз.
  • Этни бети бла шорпасы.
  • Ушамагъан – джукъмаз.
  • Аманны къуугъан, аманлыкъ табар.
  • Насыблы элин сюер, насыбсыз кесин сюер.
  • Ашха уста, юйюнде болсун
  • Адамны адамлыгъы къыйынлыкъда айгъакъланады.
  • Билимсиз иш бармаз.
  • Къаллай салам берсенг, аллай джууаб алырса.
  • Айран тёгюлсе, джугъусу къалыр.
  • Рысхы – сют юсюнде кёмюк кибикди.
  • Тенгинг джокъ эсе – изле, бар эсе – сакъла!
  • Ауузу аманнга «иги», деме.
  • Суугъа – чабакъ, къаягъа – ыргъакъ.
  • Уллу сёлешме да, уллу къаб.
  • Къонакъ аман болса, къонакъбай джунчур
Страницы: 1
Келюгюзге къалай келеди? Къарачайны сыйырылгъан автономиясын къайтарыргъа мадар бармыды?, Аны юсюнден селеширге ётю джетерик кимди?
 
Къаныбызгъа сингерге керекди, Къарачайны автономиясы къайтмай ,биз Кавказны эшик артында Эресейни босагъасында турлукъбуз.Алайсыз Къарачайны сыйы орнуна салыныргъада, миллетлиги сакъланыргъада себеб джокъду. Ол хакъды.
 
Узун сёзню къысхасы:
Такой возможности нет и в ближайшем будущем не предвидится её появление. Такой возможности не было и в 90-91 годах. Кто бы, что бы там не говорил.
Y-DNA: R1a-Z2123 (Karachay branch)
 
Джумуртхачы: Сен энтда сууукъ джумуртхалай тураса, Аллах айтса джумуртхагъа джан кириб андан къанатлы азат болуб чыгъар.Учсуз-къыйырсыз кекде ,къанат кериб эркин учар. Кекден джерге тюшсек . Орусча айтайкъ Вы даже и мысли не допускаете о таком развитии событии. Тохсанынчы джыллада аллай мадар болгъан эди (ётюрюк харады ) "Джарлыны ишы аллына келсе бурну къанар"деб,Хубиев кесини териси ючюн ,миллетни джолун кесди .Ангада Аллах керимди. Джан кирмеген гаккы,не къуймакъ этиб ашалады ,не да чайкъалыб Джаханим ийинс этиб турады.
 
Нени да билмейме...Ызыбызгъа ставрополь крайгъа кёчерге бир огъайым джокъду!!! Биреуге портфель керек болуб отделились...энди уа ала къаллай турмушда джашайдыла биз миллет да къаллай джашауда джашайбыз?! Нарсанадан КЧР ге киргенинги джолну къуджурлугъундан билесе! Джол джамайбыз деб сымпайадыла...не этедиле десенг а джамау-джамау джер джерде. Нени орнуна да тюкенле ёседиле!!

Законла ишлемейдиле, башчыланы терс ишлерин айтыр,тарыгъыр адам джокъ! Миллет тунчугъуб бара турады!!
 
Бек тюз айтаса табы этиб да в статусе КАО. Кёчгюнчю Ставропольский крайны къурамында тургъанбыз.
 
Матвиенко поддержала инициативу Владимирова передать Ставрополью водохранилище КЧР Юлия Зайкова Новости 12:22 15/07/2017 374 0 0 Печатная версия Председатель Совета Федерации РФ Валентина Матвиенко поддержала идею губернатора Ставрополья Владимира Владимирова передать в собственность Ставрополья водохранилище, которое находится на территории Карачаево-Черкесской Республики. Глава края поднял этот вопрос на совещании по развитию Кисловодска, которое прошло в городе-курорте накануне. Речь идет о Эшкаконском водохранилище, которое сегодня снабжает водой весь Кисловодск и другие города Кавминвод. Объект находится в Карачаево-Черкесии, управляется Росимуществом, но его арендует ГУП «Ставрополькрайводоканал». У предприятия нет полномочий для капитального ремонта водохранилища, также невозможно повлиять на регулирование тарифов. «Край, став собственником водовода, сможет обеспечивать его бесперебойную, безаварийную работу. Мы также намерены не допускать увеличения тарифов для населения», — отметил Владимир Владимиров. Валентина Матвиенко поддержала инициативу и поручила в течение двух месяцев рассмотреть вопрос о передачи водохранилища Ставрополью.

Источник: http://kavtoday.ru/38272?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=191&utm_term=38272
© www.kavtoday.ru
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Была бы очень красивым жестом . Если бы Мотвиенко с губернатором Ставропольского края вернули одну единственную мечеть в г .Ставрополе мусульманам города .В КЧР нет такого населенного пункта ,где есть православные и не было бы Церкви . Карачаевск, Теберда, Мара Аягъы . и.т.д не красиво Ставрополь,только одностороннее движение.
 
Я очень рада,что передают Ставрополю воду. Растаскали,распрдали, сократили всех и им всё нехватало на жизнь. Если бы вы знали какая зарплата была в кчр конторе водоканала ,а какая в кисловодской конторе водоканала!!! Если там зарплаты повышались,то у нас в кчр зарплату срезали,людей сокращали! А если эта зарплата не устраивает тебя - иди ищи другую работу дорогой!
 
Если,конечно после передачи водохранилища кадровая политика не изменится. Я сомневаюсь , что обойдется без кадровых перестановок. Водохранилище является важным стратегическим объектом для Ставропольского края. Беда КЧР в слабости и бесхребетности чиновничьего аппарата. Нету единой политики и стратегии при отстаивании интересов населения КЧР . Наши чиновники всегда всем уступают в угоду своим корыстным меркантильным интересам. На территории КЧР во всех объектах федерального значения своя кадровая политика и в том числе рекреационных зонах Архыза. Из местного населения в этих объектах работают единицы . С этой дискриминацией нельзя мириться. И передавать водохранилище с условием ,что там могут работать и местное население . И в каждом отдельно взятом случае мы должны отстаивать свои интересы. Именно ,тогда с нами будут считаться и уважать , а не сравнивать нас с другими северными субъектами РФ. Мы не должны позволять ,что КЧР в Госдуме представляли Березовские и прочие...
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный