Расширенный поиск
24 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Башы ишлегенни, ауузу да ишлер.
  • Чалманны аллы къалай башланса, арты да алай барады.
  • Бек анасы джыламаз.
  • Билген билмегенни юретген адетди.
  • Ачны эсинде – аш.
  • Тамбла алтындан бюгюн багъыр ашхы.
  • Аджашханны ызындагъы кёреди, джангылгъанны джанындагъы биледи.
  • Ёксюзню къалачы уллу кёрюнюр.
  • Ач къарынны, токъ билмез
  • Джауумдан сора, кюн кюйдюрюр, ётюрюкден сора, айыб кюйдюрюр.
  • Эрине къаргъыш этген къатын, эрнин къабар.
  • Къонакъ хазыр болгъанлыкъгъа, къонакъбай хазыр тюлдю.
  • Кёкдеги болмаса, джердегин кёрмейди.
  • Къанны къан бла джуума, аманны аман бла къуума.
  • Сютден ауузу кюйген, суугъа юфгюре эди.
  • Тюз сёз баргъан сууну тыяр.
  • Къуру гыбыт бек дыгъырдар.
  • Эл ауузу – элия.
  • Таукел адам тау тешер.
  • Джарлы джети элни сёзюн этер.
  • Кеси юйюмде мен да ханма.
  • Чомартны къолу берекет.
  • Уллу айтханны этмеген – уллаймаз.
  • Адам сёзюнден белгили.
  • Суу ичген шауданынга тюкюрме.
  • Уруну арты – къуру.
  • Джарлыны эшигин махтагъан джабар.
  • Дуния аламаты сен эсенг да, игиме деб айтма.
  • Ач уят къоймаз.
  • Зар адам ашынгы ашар, кесинги сатар.
  • Атадан ёксюз – бир ёксюз, анадан ёксюз – эки ёксюз.
  • Нарт сёз – тилни бети.
  • Ата джурт – алтын бешик.
  • Джети тилни билген джети кишиди.
  • Ёлген ийнек сютлю болур.
  • Джаш къарыу бла кючлю, къарт акъыл бла кючлю.
  • Ат да турмайды бир териде.
  • Джангыз торгъай джырламаз.
  • «Ма», - дегенни билмесенг, «бер», - дегенни билмезсе.
  • Аманны эки битли тону болур, бирин сеннге кийдирир, бирин кеси киер.
  • Къонагъы джокъну – шоху джокъ.
  • Адеб базарда сатылмаз.
  • Аджал соруб келмез, келсе, къайтыб кетмез.
  • Джогъун бар этген, барын бал этген.
  • Чомартха хар кюн да байрамды.
  • Азыкълы ат арымаз, къатыны аман джарымаз.
  • Джюз элде джюз ёгюзюм болгъандан эсе, джюз джууугъум болсун.
  • Иши джокъну, сыйы джокъ.
  • Джарлыны тону джаз битер.
  • Аманны тукъумуна къарама, игини тукъумун сорма.
Страницы: 1
Добавление фотографии Героя войны, Для размещения фотографии своего героя на галерее "Дорога Памяти" Главного храма Вооруженных Сил России, перейдите на страницу Героя и воспользуйтесь баннером - "Добавить фотографию героя"
 
Если кто-то хочет увековечить своих родственников-участников Великой Отечественной войны,может теперь размещать фото в Галерее Победы.Если по каким-то причинам сами не можете,то помещайте здесь,остальное я доделаю.


 
Багъалы джамагъат! Къазауатда болгъан адамларыны суратларын саллыкъдыла.Аны ючюн Москва областда галерея * Дорога Памяти * ишлейдиле .Ары 37 миллион адамны суратын саллыкъдыла,аланы тюрсюнлери ёмюрлюкке сакъланыр ючюн.Мен тергеген бла къарачай- малкъардан 12-13 минг адам болгъанд къазауат эткенлени саны,тарихчиле уа 30 мингден артыкъны айтадыла. Мен бюгюнге дери Интернетден алыб,Ёзден улу Аубекир ийиб 1000 джуукъ суратны салгъанма.Алая ол азды.Юйюнде къазауатда болгъан адамларыны суратларын * Дорога Памяти * сайтны ачыб ары салыгъыз ,не меннге бу эл.адресге ийигиз hurzuk1947@mail.ru Мен андан сора богъанны кереклисича этерме.
 
Фото этих карачаевцев ,награжденных высшим военным орденом СССР* Красное Знамя*,очень нужны.


Байкулов Султан-Хамид Ильясович - минер,мл. сержант.
Байрамуков Мухтар Хамзатович- комроты.. ст. лейтенант.
Бурлаков МухтарККеккезович- командир роты,лейтенант.
Гаджаев Юнус Хасанбиевич-ст.лейтенант,,командир взвода
Гебенов Мухамет Хаджи-Бекирович - комиссар батареи,политрук 1918-17.1942г
Джаубаев Хусейн Зекерьяевич - гв. мл. лейтенант.(1912-8.1944г.г.,без в.пр.)
Доттаев Мухтар Хызырович -разведчик-пулеметчик.
Кочкаров Борис Османович - артиллерист (мл. л-т), 1917-13.09.1943г.
Коркмазов Харун Маилович - ст. лейтенант.
Лайпанов Джатдай Шогаевич -сержант, автоматчик (1920-25.04.1944г.)
Токов Расул Абдурахманович - командир инженерной роты,лейтенант.
Изменено: Мусса - 15.06.2019 15:20:38
 
А воз и ныне там.
 
Вчера вместе со старшим сыном побывал в Алабинов Парке Победы.о впечатлениях напишу попозже,а сейчас несколько фото
DSCN4896.JPG (1.69 МБ)
DSCN4877.JPG (1.76 МБ)
DSCN4880.JPG (1.73 МБ)
DSCN4882.JPG (1.78 МБ)
DSCN4885.JPG (1.73 МБ)
DSCN4890.JPG (1.77 МБ)
DSCN4893.JPG (1.7 МБ)
DSCN4900.JPG (1.75 МБ)
DSCN4897.JPG (1.68 МБ)
DSCN4878.JPG (1.73 МБ)
DSCN4881.JPG (1.77 МБ)
DSCN4884.JPG (1.77 МБ)
DSCN4886.JPG (1.75 МБ)
DSCN4901.JPG (1.78 МБ)
DSCN4898.JPG (1.76 МБ)
 
Мусса, спасибо за фотографии. Надо тоже сходить, пока холода не наступили.
Интересно, в Эльбрусоиде еще организовывают совместные экскурсии?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Про Эльбрусоид,по-моему,ты должна знать. Я 2 раза пытался попасть туда,но оба раза на вахте ,сославшись на отсутствие сотрудников, не пустили,но перед этим тщательно листали страницы паспорта.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.Ты же модератор.должна знать. А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Изменено: Мусса - 05.10.2020 04:04:36
 
Мусса, если соберетесь в Эльбрусод, скажите, я с Вами вместе схожу, а то и сама давно не была.
Цитата
Мусса пишет:
.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.
Про Му-му смешная история получилась))). Вот что значит грамотный человек)), про Тургенева подумал))
Цитата
Мусса пишет:
Ты же модератор.должна знать.
Да я только на форуме модератор, а так у Эльбрусоида много же проектов в реале, в них я не очень активна.
Цитата
Мусса пишет:
А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Да, да, Мусса, даже стыдно, что до сих пор не была. Там и моего дедушки имя, и многих еще родственников. Хапаевы тоже наши родственники. Знаете же, да?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Да,знаю.Брат вашей бабушки Шакман.Фатима утверждает ,что его звали Шагабан,но по архивным документам он Шакман К сожалению,нет его фото в Дороге памяти,как еще очень многих карачаевцев и балкарцев.
,
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный