Расширенный поиск
24 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Кечеси – аяз, кюню – къыш, джарлы къаргъагъа бир аш тюш!
  • Хар ишни да аллы къыйынды.
  • Ауурну тюбю бла, дженгилни башы бла джюрюген.
  • Итли къонакъ джарашмаз.
  • Атлыны ашхысы, ат тизгининден билинир
  • Акъыл аздырмаз, билим тоздурмаз.
  • Ауругъанны сау билмез, ач къарынны токъ билмез.
  • Мал кёб болса, джууукъ кёб болур.
  • Айтхан – тынч, этген – къыйын.
  • Адам бла мюлк юлешмеген эсенг, ол адамны билиб бошагъанма, деб кесинги алдама.
  • Джашлыкъ этмеген, башлыкъ этмез.
  • Тин – байлыгъынг, терен саулугъунг.
  • Эринчекге кюн узун.
  • Ата Джуртун танымагъан, атасын да танымаз.
  • Къозулугъунда тоймагъан, къойлугъунда тоймаз.
  • Къулакъдан эсе, кёзге ышан.
  • Баш – акъыл ючюн, акъылман – халкъ ючюн.
  • Алим болгъандан эсе, адам болгъан къыйынды.
  • Асхат ашлыкъ сата, юйдегиси ачдан къата.
  • Тюзлюк тас болмайды.
  • Танг атмайма десе да, кюн къоярыкъ тюйюлдю.
  • Тура эдим джата, къайдан чыкъды хата?
  • Къалгъан ишге къар джауар.
  • Элге къуллукъ этмеген, элге ие болмаз.
  • Джыйырма къойну юч джыйырма эбзе кюте эди.
  • Ана къойну – балагъа джандет.
  • Зар адам ашынгы ашар, кесинги сатар.
  • Къонакъ аз олтурур, кёб сынар.
  • Бермеген къол, алмайды.
  • Тас болгъан бычакъны сабы – алтын.
  • Тюз сёз баргъан сууну тыяр.
  • Ишин билген, аны сыйын чыгъарады.
  • Харам къарнашдан, халал тенг ашхы.
  • Ышармагъан – кюлмез, кюлмеген – къууанчны билмез.
  • Сууда джау джокъ, кёб сёзде магъана джокъ.
  • Чомарт къонакъ юй иесин сыйлар.
  • Рысхы джалгъанды: келген да этер, кетген да этер.
  • Къызгъанчдан ычхыныр, мухардан ычхынмаз.
  • Бойнуму джети джерден кессенг да, мен ол ишни этеллик тюлме.
  • Къарнынг ауруса, ауузунгу тый
  • Атлыны кёрсе, джаяуну буту талыр.
  • Иги адамны бир сёзю эки болмаз.
  • Туз, гырджын аша, тюзлюк бла джаша.
  • Кёб ашасанг, татыуу чыкъмаз, кёб сёлешсенг, магъанасы чыкъмаз.
  • Тойгъан джерден туугъан джер игиди.
  • Тойгъан джерге джети къайт.
  • Окъугъан озар, окъумагъан тозар.
  • Тыш элде солтан болгъандан эсе, кесинги элде олтан болгъан игиди!
  • Ётюрюк хапар аякъ тюбю бла джюрюйдю.
  • Биреуге аманлыкъ этиб, кесинге игилик табмазса.
Страницы: 1
Добавление фотографии Героя войны, Для размещения фотографии своего героя на галерее "Дорога Памяти" Главного храма Вооруженных Сил России, перейдите на страницу Героя и воспользуйтесь баннером - "Добавить фотографию героя"
 
Если кто-то хочет увековечить своих родственников-участников Великой Отечественной войны,может теперь размещать фото в Галерее Победы.Если по каким-то причинам сами не можете,то помещайте здесь,остальное я доделаю.


 
Багъалы джамагъат! Къазауатда болгъан адамларыны суратларын саллыкъдыла.Аны ючюн Москва областда галерея * Дорога Памяти * ишлейдиле .Ары 37 миллион адамны суратын саллыкъдыла,аланы тюрсюнлери ёмюрлюкке сакъланыр ючюн.Мен тергеген бла къарачай- малкъардан 12-13 минг адам болгъанд къазауат эткенлени саны,тарихчиле уа 30 мингден артыкъны айтадыла. Мен бюгюнге дери Интернетден алыб,Ёзден улу Аубекир ийиб 1000 джуукъ суратны салгъанма.Алая ол азды.Юйюнде къазауатда болгъан адамларыны суратларын * Дорога Памяти * сайтны ачыб ары салыгъыз ,не меннге бу эл.адресге ийигиз hurzuk1947@mail.ru Мен андан сора богъанны кереклисича этерме.
 
Фото этих карачаевцев ,награжденных высшим военным орденом СССР* Красное Знамя*,очень нужны.


Байкулов Султан-Хамид Ильясович - минер,мл. сержант.
Байрамуков Мухтар Хамзатович- комроты.. ст. лейтенант.
Бурлаков МухтарККеккезович- командир роты,лейтенант.
Гаджаев Юнус Хасанбиевич-ст.лейтенант,,командир взвода
Гебенов Мухамет Хаджи-Бекирович - комиссар батареи,политрук 1918-17.1942г
Джаубаев Хусейн Зекерьяевич - гв. мл. лейтенант.(1912-8.1944г.г.,без в.пр.)
Доттаев Мухтар Хызырович -разведчик-пулеметчик.
Кочкаров Борис Османович - артиллерист (мл. л-т), 1917-13.09.1943г.
Коркмазов Харун Маилович - ст. лейтенант.
Лайпанов Джатдай Шогаевич -сержант, автоматчик (1920-25.04.1944г.)
Токов Расул Абдурахманович - командир инженерной роты,лейтенант.
Изменено: Мусса - 15.06.2019 15:20:38
 
А воз и ныне там.
 
Вчера вместе со старшим сыном побывал в Алабинов Парке Победы.о впечатлениях напишу попозже,а сейчас несколько фото
DSCN4898.JPG (1.76 МБ)
DSCN4896.JPG (1.69 МБ)
DSCN4877.JPG (1.76 МБ)
DSCN4880.JPG (1.73 МБ)
DSCN4882.JPG (1.78 МБ)
DSCN4885.JPG (1.73 МБ)
DSCN4890.JPG (1.77 МБ)
DSCN4893.JPG (1.7 МБ)
DSCN4900.JPG (1.75 МБ)
DSCN4897.JPG (1.68 МБ)
DSCN4878.JPG (1.73 МБ)
DSCN4881.JPG (1.77 МБ)
DSCN4884.JPG (1.77 МБ)
DSCN4886.JPG (1.75 МБ)
DSCN4901.JPG (1.78 МБ)
 
Мусса, спасибо за фотографии. Надо тоже сходить, пока холода не наступили.
Интересно, в Эльбрусоиде еще организовывают совместные экскурсии?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Про Эльбрусоид,по-моему,ты должна знать. Я 2 раза пытался попасть туда,но оба раза на вахте ,сославшись на отсутствие сотрудников, не пустили,но перед этим тщательно листали страницы паспорта.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.Ты же модератор.должна знать. А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Изменено: Мусса - 05.10.2020 04:04:36
 
Мусса, если соберетесь в Эльбрусод, скажите, я с Вами вместе схожу, а то и сама давно не была.
Цитата
Мусса пишет:
.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.
Про Му-му смешная история получилась))). Вот что значит грамотный человек)), про Тургенева подумал))
Цитата
Мусса пишет:
Ты же модератор.должна знать.
Да я только на форуме модератор, а так у Эльбрусоида много же проектов в реале, в них я не очень активна.
Цитата
Мусса пишет:
А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Да, да, Мусса, даже стыдно, что до сих пор не была. Там и моего дедушки имя, и многих еще родственников. Хапаевы тоже наши родственники. Знаете же, да?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Да,знаю.Брат вашей бабушки Шакман.Фатима утверждает ,что его звали Шагабан,но по архивным документам он Шакман К сожалению,нет его фото в Дороге памяти,как еще очень многих карачаевцев и балкарцев.
,
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный