Расширенный поиск
24 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Хатерли къул болур.
  • Кесине оноу эте билмеген, халкъына да эте билмез.
  • Ауругъанны сау билмез, ач къарынны токъ билмез.
  • Тенги кёбню джау алмаз, акъылы кёбню дау алмаз.
  • Айранын берсенг, челегин да къызгъанма.
  • Аууздан келген, къолдан келсе, ким да патчах болур эди.
  • Ач келгенни – тойдур, кеч келгенни – къондур.
  • Къарнынг къанлынга кийирир.
  • Джарашыу сюйген – джалынчакъ.
  • Уясында не кёрсе, учханында аны этер.
  • Ачлыкъда тары гырджын халыуадан татлы.
  • Тил бла келеди джыр да.
  • Игиге айтсанг – билир, аманнга айтсанг – кюлюр.
  • Игилик игилик бла сингдирилиучю затды.
  • Иги сеники эсе да, сюйген кесимикин этеме.
  • Аджалсыз ёлюм болмаз.
  • Джарлыны тону джаз битер.
  • Ашхы болсанг, атынг чыгъар, аман болсанг, джанынг чыгъар.
  • Аз сёлеш, кёб ишле.
  • Къарнынг бла ёч алма.
  • Кёбге таш атма.
  • Джюз элде джюз ёгюзюм болгъандан эсе, джюз джууугъум болсун.
  • Насыб бютеу халкъны юлюшюдю.
  • Мен да «сен», дейме, сен да «кесим», дейсе.
  • Ашда – бёрю, ишде – ёлю.
  • Эшекге миннген – биринчи айыб, андан джыгъылгъан – экинчи айыб.
  • Ариуну – ауруу кёб.
  • Ачны эсинде – аш.
  • Джаралыны джастыгъында сау ёлюр.
  • Ашатыргъа иш – ашхы, ишлетирге аш – ашхы.
  • Игини сыйлагъан адетди.
  • Чакъырылмагъан къонакъ къачан кетерин сормаз.
  • Уллу атлама – абынырса, уллу къабма – къарылырса.
  • Ашда уялгъан – мухар, ишде уялгъан – хомух.
  • Джангыз торгъай джырламаз.
  • Aдам боллукъ, сыфатындан белгили.
  • Тик ёргени, тик энгишгеси да болады.
  • Адеб этмеген, адеб кёрмез.
  • Къонакъ болсанг, ийнакъ бол.
  • Аманны тукъумуна къарама, игини тукъумун сорма.
  • Къобан да къуру да къобханлай турмайды, адам да къуру да патчахлай турмайды.
  • Ханы къызы буюгъа-буюгъа киштик болду.
  • Чоюнну башы ачыкъ болса, итге уят керекди.
  • Къыз келсе, джумуш эте келеди, къатын келсе, ушакъ эте келеди.
  • Чомартны къолу берекет.
  • Къайгъыны сюйген, къайгъы табар.
  • Ёлюр джаннга, ёкюл джокъ.
  • Кесинг сынамагъан затны, адамгъа буюрма.
  • Иги адамны бир сёзю эки болмаз.
  • Акъыллы айтыр эди, акъылсыз къоймайды.
Страницы: 1
Добавление фотографии Героя войны, Для размещения фотографии своего героя на галерее "Дорога Памяти" Главного храма Вооруженных Сил России, перейдите на страницу Героя и воспользуйтесь баннером - "Добавить фотографию героя"
 
Если кто-то хочет увековечить своих родственников-участников Великой Отечественной войны,может теперь размещать фото в Галерее Победы.Если по каким-то причинам сами не можете,то помещайте здесь,остальное я доделаю.


 
Багъалы джамагъат! Къазауатда болгъан адамларыны суратларын саллыкъдыла.Аны ючюн Москва областда галерея * Дорога Памяти * ишлейдиле .Ары 37 миллион адамны суратын саллыкъдыла,аланы тюрсюнлери ёмюрлюкке сакъланыр ючюн.Мен тергеген бла къарачай- малкъардан 12-13 минг адам болгъанд къазауат эткенлени саны,тарихчиле уа 30 мингден артыкъны айтадыла. Мен бюгюнге дери Интернетден алыб,Ёзден улу Аубекир ийиб 1000 джуукъ суратны салгъанма.Алая ол азды.Юйюнде къазауатда болгъан адамларыны суратларын * Дорога Памяти * сайтны ачыб ары салыгъыз ,не меннге бу эл.адресге ийигиз hurzuk1947@mail.ru Мен андан сора богъанны кереклисича этерме.
 
Фото этих карачаевцев ,награжденных высшим военным орденом СССР* Красное Знамя*,очень нужны.


Байкулов Султан-Хамид Ильясович - минер,мл. сержант.
Байрамуков Мухтар Хамзатович- комроты.. ст. лейтенант.
Бурлаков МухтарККеккезович- командир роты,лейтенант.
Гаджаев Юнус Хасанбиевич-ст.лейтенант,,командир взвода
Гебенов Мухамет Хаджи-Бекирович - комиссар батареи,политрук 1918-17.1942г
Джаубаев Хусейн Зекерьяевич - гв. мл. лейтенант.(1912-8.1944г.г.,без в.пр.)
Доттаев Мухтар Хызырович -разведчик-пулеметчик.
Кочкаров Борис Османович - артиллерист (мл. л-т), 1917-13.09.1943г.
Коркмазов Харун Маилович - ст. лейтенант.
Лайпанов Джатдай Шогаевич -сержант, автоматчик (1920-25.04.1944г.)
Токов Расул Абдурахманович - командир инженерной роты,лейтенант.
Изменено: Мусса - 15.06.2019 15:20:38
 
А воз и ныне там.
 
Вчера вместе со старшим сыном побывал в Алабинов Парке Победы.о впечатлениях напишу попозже,а сейчас несколько фото
DSCN4890.JPG (1.77 МБ)
DSCN4893.JPG (1.7 МБ)
DSCN4900.JPG (1.75 МБ)
DSCN4897.JPG (1.68 МБ)
DSCN4878.JPG (1.73 МБ)
DSCN4881.JPG (1.77 МБ)
DSCN4884.JPG (1.77 МБ)
DSCN4886.JPG (1.75 МБ)
DSCN4901.JPG (1.78 МБ)
DSCN4898.JPG (1.76 МБ)
DSCN4896.JPG (1.69 МБ)
DSCN4877.JPG (1.76 МБ)
DSCN4880.JPG (1.73 МБ)
DSCN4882.JPG (1.78 МБ)
DSCN4885.JPG (1.73 МБ)
 
Мусса, спасибо за фотографии. Надо тоже сходить, пока холода не наступили.
Интересно, в Эльбрусоиде еще организовывают совместные экскурсии?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Про Эльбрусоид,по-моему,ты должна знать. Я 2 раза пытался попасть туда,но оба раза на вахте ,сославшись на отсутствие сотрудников, не пустили,но перед этим тщательно листали страницы паспорта.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.Ты же модератор.должна знать. А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Изменено: Мусса - 05.10.2020 04:04:36
 
Мусса, если соберетесь в Эльбрусод, скажите, я с Вами вместе схожу, а то и сама давно не была.
Цитата
Мусса пишет:
.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.
Про Му-му смешная история получилась))). Вот что значит грамотный человек)), про Тургенева подумал))
Цитата
Мусса пишет:
Ты же модератор.должна знать.
Да я только на форуме модератор, а так у Эльбрусоида много же проектов в реале, в них я не очень активна.
Цитата
Мусса пишет:
А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Да, да, Мусса, даже стыдно, что до сих пор не была. Там и моего дедушки имя, и многих еще родственников. Хапаевы тоже наши родственники. Знаете же, да?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Да,знаю.Брат вашей бабушки Шакман.Фатима утверждает ,что его звали Шагабан,но по архивным документам он Шакман К сожалению,нет его фото в Дороге памяти,как еще очень многих карачаевцев и балкарцев.
,
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный