Расширенный поиск
24 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Элге къуллукъ этмеген, элге ие болмаз.
  • Джангыз торгъай джырламаз.
  • Сёз садакъдан кючлюдю.
  • Къызбайны юйюне дери сюрсенг, батыр болур.
  • Къошда джокъгъа – юлюш джокъ.
  • Тынгылагъан тынгы бузар.
  • Билимден уллу байлыкъ джокъду.
  • Ашлыкъны арба юйге келтирир, чана базаргъа элтир.
  • Тойчу джашха къарама, къойчу джашха къара.
  • Юйюнгден чыкъдынг – кюнюнгден чыкъдынг.
  • Эшекге миннген – биринчи айыб, андан джыгъылгъан – экинчи айыб.
  • Къарт болгъан джерде, берекет болур, сабий болгъан джерде, оюн болур.
  • Терслик кетер, тюзлюк джетер.
  • Гугук кесини атын айтыб къычыргъанча, мен, мен деб нек тураса?
  • Чакъырылмагъан къонакъ тёрге атламаз.
  • Иги джашны ышаны – аз сёлешиб, кёб тынгылар.
  • Къаллай салам берсенг, аллай джууаб алырса.
  • Ата – билек, ана – джюрек!
  • Кёл – къызбай, къол – батыр.
  • Джаш болсун, къыз болсун, акъылы, саны тюз болсун.
  • Ашхы тенг джолгъа салыр, аман тенг джолдан тайдырыр.
  • Къолу уллу – асыу, аягъы уллу – джарсыу.
  • Насыблы элин сюер, насыбсыз кесин сюер.
  • Ариу сёз – джаннга азыкъ, аман сёз – башха къазыкъ.
  • Къарнынг ауруса, ауузунгу тый
  • Гитче джилтин уллу элни джандырыр.
  • Ёксюзню къалачы уллу кёрюнюр.
  • «Ёгюз, джаргъа джууукъ барма, меннге джюк боллукъса», - дегенди эшек.
  • Этни бети бла шорпасы.
  • Айранын берсенг, челегин да къызгъанма.
  • Ёгюзню мюйюзюнден тутадыла, адамны сёзюнден тутадыла.
  • Игиге айтсанг – билир, аманнга айтсанг – кюлюр.
  • Ишленмеклик адамлыкъды.
  • Тюзлюк шохлукъну бегитир.
  • Билеги кючлю, бирни джыгъар, билими кючлю, мингни джыгъар.
  • Сормай – алма, чакъырылмай – барма.
  • Чабакъгъа акъыл, табагъа тюшсе келеди.
  • Акъыл бла адеб эгизледиле.
  • Айырылмаз джууугъунга, унутмаз сёзню айтма.
  • Тин – байлыгъынг, терен саулугъунг.
  • Сескекли кесин билдирир.
  • Тюзлюк тас болмайды.
  • Къонакъ кёб келюучю юйню, къазаны отдан тюшмез.
  • Мадар болса, къадар болур.
  • Ачыу алгъа келсе, акъыл артха къалады.
  • Тешигини къатында, чычхан да батыр болур.
  • Тюзню ётмеги тюзде къалса да, тас болмаз.
  • Кеси юйюмде мен да ханма.
  • Джаралыны джастыгъында сау ёлюр.
  • Орундукъ тюбюнде атылсам да, орта джиликме, де да айлан.
Страницы: 1
Добавление фотографии Героя войны, Для размещения фотографии своего героя на галерее "Дорога Памяти" Главного храма Вооруженных Сил России, перейдите на страницу Героя и воспользуйтесь баннером - "Добавить фотографию героя"
 
Если кто-то хочет увековечить своих родственников-участников Великой Отечественной войны,может теперь размещать фото в Галерее Победы.Если по каким-то причинам сами не можете,то помещайте здесь,остальное я доделаю.


 
Багъалы джамагъат! Къазауатда болгъан адамларыны суратларын саллыкъдыла.Аны ючюн Москва областда галерея * Дорога Памяти * ишлейдиле .Ары 37 миллион адамны суратын саллыкъдыла,аланы тюрсюнлери ёмюрлюкке сакъланыр ючюн.Мен тергеген бла къарачай- малкъардан 12-13 минг адам болгъанд къазауат эткенлени саны,тарихчиле уа 30 мингден артыкъны айтадыла. Мен бюгюнге дери Интернетден алыб,Ёзден улу Аубекир ийиб 1000 джуукъ суратны салгъанма.Алая ол азды.Юйюнде къазауатда болгъан адамларыны суратларын * Дорога Памяти * сайтны ачыб ары салыгъыз ,не меннге бу эл.адресге ийигиз hurzuk1947@mail.ru Мен андан сора богъанны кереклисича этерме.
 
Фото этих карачаевцев ,награжденных высшим военным орденом СССР* Красное Знамя*,очень нужны.


Байкулов Султан-Хамид Ильясович - минер,мл. сержант.
Байрамуков Мухтар Хамзатович- комроты.. ст. лейтенант.
Бурлаков МухтарККеккезович- командир роты,лейтенант.
Гаджаев Юнус Хасанбиевич-ст.лейтенант,,командир взвода
Гебенов Мухамет Хаджи-Бекирович - комиссар батареи,политрук 1918-17.1942г
Джаубаев Хусейн Зекерьяевич - гв. мл. лейтенант.(1912-8.1944г.г.,без в.пр.)
Доттаев Мухтар Хызырович -разведчик-пулеметчик.
Кочкаров Борис Османович - артиллерист (мл. л-т), 1917-13.09.1943г.
Коркмазов Харун Маилович - ст. лейтенант.
Лайпанов Джатдай Шогаевич -сержант, автоматчик (1920-25.04.1944г.)
Токов Расул Абдурахманович - командир инженерной роты,лейтенант.
Изменено: Мусса - 15.06.2019 15:20:38
 
А воз и ныне там.
 
Вчера вместе со старшим сыном побывал в Алабинов Парке Победы.о впечатлениях напишу попозже,а сейчас несколько фото
DSCN4900.JPG (1.75 МБ)
DSCN4897.JPG (1.68 МБ)
DSCN4878.JPG (1.73 МБ)
DSCN4881.JPG (1.77 МБ)
DSCN4884.JPG (1.77 МБ)
DSCN4886.JPG (1.75 МБ)
DSCN4901.JPG (1.78 МБ)
DSCN4898.JPG (1.76 МБ)
DSCN4896.JPG (1.69 МБ)
DSCN4877.JPG (1.76 МБ)
DSCN4880.JPG (1.73 МБ)
DSCN4882.JPG (1.78 МБ)
DSCN4885.JPG (1.73 МБ)
DSCN4890.JPG (1.77 МБ)
DSCN4893.JPG (1.7 МБ)
 
Мусса, спасибо за фотографии. Надо тоже сходить, пока холода не наступили.
Интересно, в Эльбрусоиде еще организовывают совместные экскурсии?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Про Эльбрусоид,по-моему,ты должна знать. Я 2 раза пытался попасть туда,но оба раза на вахте ,сославшись на отсутствие сотрудников, не пустили,но перед этим тщательно листали страницы паспорта.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.Ты же модератор.должна знать. А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Изменено: Мусса - 05.10.2020 04:04:36
 
Мусса, если соберетесь в Эльбрусод, скажите, я с Вами вместе схожу, а то и сама давно не была.
Цитата
Мусса пишет:
.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.
Про Му-му смешная история получилась))). Вот что значит грамотный человек)), про Тургенева подумал))
Цитата
Мусса пишет:
Ты же модератор.должна знать.
Да я только на форуме модератор, а так у Эльбрусоида много же проектов в реале, в них я не очень активна.
Цитата
Мусса пишет:
А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Да, да, Мусса, даже стыдно, что до сих пор не была. Там и моего дедушки имя, и многих еще родственников. Хапаевы тоже наши родственники. Знаете же, да?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Да,знаю.Брат вашей бабушки Шакман.Фатима утверждает ,что его звали Шагабан,но по архивным документам он Шакман К сожалению,нет его фото в Дороге памяти,как еще очень многих карачаевцев и балкарцев.
,
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный