Расширенный поиск
24 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Къолунгдан къуймакъ ашатсанг да, атаны борчундан къутулмазса.
  • Хар адамгъа кеси миннген тау кибик.
  • Тынгылагъан тынгы бузар.
  • Адам туугъан джеринде, ит тойгъан джеринде.
  • Байны къызы баймакъ болса да, юйде къалмаз!
  • Хазыр ашха – терен къашыкъ.
  • Чакъырылмай келген къонакъ сыйланмай кетер.
  • Ата джурт – алтын бешик.
  • Гитче джилтин уллу элни джандырыр.
  • Ёнгкюч къууана барыр, джылай келир.
  • Эл элде бирер малынг болгъандан эсе, бирер тенгинг болсун.
  • Бермеген къол, алмайды.
  • Кийимни бичсенг, кенг бич, тар этген къыйын тюлдю.
  • Джашда акъыл джокъ, къартда къарыу джокъ.
  • Кёзюнде тереги болгъан, чёбю болгъаннга кюле эди.
  • Илму – джашауну джолу.
  • Сагъышы джокъ – джукъучу, акъылы джокъ – къаугъачы.
  • Окъугъанны бети джарыкъ.
  • Къартны бурнун сюрт да, оноугъа тут.
  • Джол бла сёзню къыйыры джокъ.
  • Уллу сёзде уят джокъ.
  • Къазанда болса, чолпугъа чыгъар.
  • Тёрени джагъы джокъ.
  • Шайтан алдады, тюзлюк къаргъады.
  • Джашлыкъ этмеген, башлыкъ этмез.
  • Керек ташны ауурлугъу джокъ.
  • Ашлыкъны арба юйге келтирир, чана базаргъа элтир.
  • Минг тенг да азды, бир джау да кёбдю.
  • Сибиртки да сыйлы болду, кюрек да кюнлю болду.
  • Ана къойну – балагъа джандет.
  • Элни кючю – эмеген.
  • Къарны аманнга къазан такъдырма, къолу аманнга от джакъдырма.
  • Таукел къуру къалмаз.
  • Баш – акъыл ючюн, акъылман – халкъ ючюн.
  • Тили узунну, намысы – къысха.
  • Ёлмесенг да, къарт дамы болмазса?
  • Уллу сёлешме да, уллу къаб.
  • Эл тойса, тоймагъан, эл къойса, къоймагъан.
  • Тамбла алтындан бюгюн багъыр ашхы.
  • Азыгъы аз, алгъа къабар, аты аман, алгъа чабар.
  • Таякъ этден ётер, тил сюекден ётер.
  • Бети бедерден, намыс сакълама.
  • Тюзлюк тас болмайды.
  • Гугурук къычырмаса да, тангны атары къалмаз.
  • Билим къая тешер.
  • Биреуге кёлтюрген таягъынг, кесинги башынга урур.
  • Тойгъан джерге джети къайт.
  • Терек ауса, отунчу – кёб.
  • Джарашыу сюйген – джалынчакъ.
  • Харам къарнашдан, халал тенг ашхы.
Страницы: 1
Добавление фотографии Героя войны, Для размещения фотографии своего героя на галерее "Дорога Памяти" Главного храма Вооруженных Сил России, перейдите на страницу Героя и воспользуйтесь баннером - "Добавить фотографию героя"
 
Если кто-то хочет увековечить своих родственников-участников Великой Отечественной войны,может теперь размещать фото в Галерее Победы.Если по каким-то причинам сами не можете,то помещайте здесь,остальное я доделаю.


 
Багъалы джамагъат! Къазауатда болгъан адамларыны суратларын саллыкъдыла.Аны ючюн Москва областда галерея * Дорога Памяти * ишлейдиле .Ары 37 миллион адамны суратын саллыкъдыла,аланы тюрсюнлери ёмюрлюкке сакъланыр ючюн.Мен тергеген бла къарачай- малкъардан 12-13 минг адам болгъанд къазауат эткенлени саны,тарихчиле уа 30 мингден артыкъны айтадыла. Мен бюгюнге дери Интернетден алыб,Ёзден улу Аубекир ийиб 1000 джуукъ суратны салгъанма.Алая ол азды.Юйюнде къазауатда болгъан адамларыны суратларын * Дорога Памяти * сайтны ачыб ары салыгъыз ,не меннге бу эл.адресге ийигиз hurzuk1947@mail.ru Мен андан сора богъанны кереклисича этерме.
 
Фото этих карачаевцев ,награжденных высшим военным орденом СССР* Красное Знамя*,очень нужны.


Байкулов Султан-Хамид Ильясович - минер,мл. сержант.
Байрамуков Мухтар Хамзатович- комроты.. ст. лейтенант.
Бурлаков МухтарККеккезович- командир роты,лейтенант.
Гаджаев Юнус Хасанбиевич-ст.лейтенант,,командир взвода
Гебенов Мухамет Хаджи-Бекирович - комиссар батареи,политрук 1918-17.1942г
Джаубаев Хусейн Зекерьяевич - гв. мл. лейтенант.(1912-8.1944г.г.,без в.пр.)
Доттаев Мухтар Хызырович -разведчик-пулеметчик.
Кочкаров Борис Османович - артиллерист (мл. л-т), 1917-13.09.1943г.
Коркмазов Харун Маилович - ст. лейтенант.
Лайпанов Джатдай Шогаевич -сержант, автоматчик (1920-25.04.1944г.)
Токов Расул Абдурахманович - командир инженерной роты,лейтенант.
Изменено: Мусса - 15.06.2019 15:20:38
 
А воз и ныне там.
 
Вчера вместе со старшим сыном побывал в Алабинов Парке Победы.о впечатлениях напишу попозже,а сейчас несколько фото
DSCN4878.JPG (1.73 МБ)
DSCN4881.JPG (1.77 МБ)
DSCN4884.JPG (1.77 МБ)
DSCN4886.JPG (1.75 МБ)
DSCN4901.JPG (1.78 МБ)
DSCN4898.JPG (1.76 МБ)
DSCN4896.JPG (1.69 МБ)
DSCN4877.JPG (1.76 МБ)
DSCN4880.JPG (1.73 МБ)
DSCN4882.JPG (1.78 МБ)
DSCN4885.JPG (1.73 МБ)
DSCN4890.JPG (1.77 МБ)
DSCN4893.JPG (1.7 МБ)
DSCN4900.JPG (1.75 МБ)
DSCN4897.JPG (1.68 МБ)
 
Мусса, спасибо за фотографии. Надо тоже сходить, пока холода не наступили.
Интересно, в Эльбрусоиде еще организовывают совместные экскурсии?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Про Эльбрусоид,по-моему,ты должна знать. Я 2 раза пытался попасть туда,но оба раза на вахте ,сославшись на отсутствие сотрудников, не пустили,но перед этим тщательно листали страницы паспорта.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.Ты же модератор.должна знать. А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Изменено: Мусса - 05.10.2020 04:04:36
 
Мусса, если соберетесь в Эльбрусод, скажите, я с Вами вместе схожу, а то и сама давно не была.
Цитата
Мусса пишет:
.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.
Про Му-му смешная история получилась))). Вот что значит грамотный человек)), про Тургенева подумал))
Цитата
Мусса пишет:
Ты же модератор.должна знать.
Да я только на форуме модератор, а так у Эльбрусоида много же проектов в реале, в них я не очень активна.
Цитата
Мусса пишет:
А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Да, да, Мусса, даже стыдно, что до сих пор не была. Там и моего дедушки имя, и многих еще родственников. Хапаевы тоже наши родственники. Знаете же, да?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Да,знаю.Брат вашей бабушки Шакман.Фатима утверждает ,что его звали Шагабан,но по архивным документам он Шакман К сожалению,нет его фото в Дороге памяти,как еще очень многих карачаевцев и балкарцев.
,
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 2)

Форум  Мобильный | Стационарный