Расширенный поиск
25 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Ишге юренсин къоллары, халкъ бла болсун джоллары.
  • Адеб джокъда, намыс джокъ.
  • Эте билген, этген этеди, эте билмеген, юретген этеди!
  • Эри аманны, къатыны – аман.
  • Ёлюк кебинсиз къалмаз.
  • Джумушакъ сёз къаты таякъны сындырыр.
  • Сыфатында болмагъаны, суратында болмаз.
  • Алгъанда – джууукъ, бергенде – джау.
  • Окъугъанны бети джарыкъ.
  • Билимсиз иш бармаз.
  • Аман адам этегингден тутса, кес да къач.
  • Джангыз торгъай джырламаз.
  • Сабийликде юретмесенг, уллу болса – тюзелмез.
  • Эки къатын алгъанны къулагъы тынгнгаймаз.
  • Дууулдаса – бал чибин, къонса – къара чибин.
  • Юй кюйдю да, кюйюз чыкъды, ортасындан тюйюш чыкъды.
  • Тура эдим джата, къайдан чыкъды хата?
  • Джахил болса анасы, не билликди баласы?
  • Эртде тургъан бла эртде юйленнген сокъуранмаз.
  • Аз сёлешген, къайгъысыз турур.
  • Джаз бир кюнню джатсанг, къыш талай кюнню абынырса.
  • Ашхы адам – халкъ байлыгъы, ашхы джер – джашау байлыгъы.
  • Ариу – кёзге, акъыл – джюрекге.
  • Телини эшигин, махтау джабар.
  • Аман адам элни бир-бирине джау этер.
  • Кюн – узун, ёмюр – къысха.
  • Джигер – джаннга къыйынлыкъ.
  • Адеб базарда сатылмаз.
  • Чакъырылмагъан къонакъ – орунсуз.
  • Мадар болса, къадар болур.
  • Тешик этген тынчды, аны джамагъан къыйынды.
  • Эл ауузу – элек, анга ийнаннган – халек.
  • Онгсузну – джакъла, тенгликни – сакъла.
  • Джюрекге ариу – кёзге да ариу.
  • Эски джаугъа ышанма.
  • Нарт сёз къарт болмаз.
  • Айырылмаз джууугъунга, унутмаз сёзню айтма.
  • Бюгюн дуния кибик, тамбла ахыратды.
  • Ариу сёз – джаннга азыкъ, аман сёз – башха къазыкъ.
  • Ачны эсинде – аш.
  • Акъыл бла адеб эгизледиле.
  • Адам бла мюлк юлешмеген эсенг, ол адамны билиб бошагъанма, деб кесинги алдама.
  • Ёгюзню мюйюзюнден тутадыла, адамны сёзюнден тутадыла.
  • Чабакъсыз кёлге къармакъ салгъанлыкъгъа, чабакъ тутмазса.
  • Байлыкъ болгъан джерде, тынчлыкъ джокъду.
  • Биреуню эскиси биреуге джангы болмайды.
  • Ётюрюкден тюбю джокъ, кёлтюрюрге джиби джокъ.
  • Иги адам абынса да, джангылмаз.
  • Огъурлуну сёзю – суу, огъурсузну сёзю – уу.
  • Насыблыны баласы кюн кюнден да баш болур, насыбсызны баласы, кюн кюнден да джаш болур.
фамилия Джараштиев
 
Добрый день! Скажите пожалуйста, к какому сословию относится фамилия Джараштиев? И вообще , если что либо знаете об этой фамилии, расскажите пожалуйста.
Страницы: Пред. 1 2 3 4
Ответы
 
Цитата

z2123 пишет:
ЦитатаFatima-batul пишет:
Имя " Джарашты"- от слова "Жерешти" -быстрый, как ветер. Это я прочла в заметках у дяди Уруслана Джерештиева, который очень любит историю и много читает, а также постоянно в поисках про происхождение своего рода.
Это из какого языка такое значение?)

Я у него обязательно спрошу, как только он приедет.:-)
 
Цитата
Fatima-batul пишет:
Я у него обязательно спрошу, как только он приедет.:-)
Уверен, что это его собственная этимология.)) Джарашты - старое карачаевское имя. Родного брата моего прапрадеда звали так же - Джарашты. И формы Джерешти у нас никогда не было.
"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
 
[quote]
Гвидо Фокс пишет:
из этого следует в первую очередь что в Кабарде Джараштиевы не были князьями или узденами первой степени. Вы часто пишите что мол ваши родственники чего то там нашли: а можно спросить, что конкретно?)
На данный момент я не могу предоставить ссылку, чтоб вы увидели. Ведь информация она разная бывает. А также, если вы заметили, я не говорила про 100% доказательство того или иного. Как раз именно это вы уверены в своей правоте лишь статьей от журналиста. Хотя, опять же повторюсь он приводит разные версии, как и многие. Но это все и так было известно и как ращ про это мне рассказывали. Как они ездили в КБР и посещали архив и музей. Но в основном я разговаривала об этом С Урусланом Джерештиевым и он поведал мне о своих находках. А про доказательства других людей не могу сказать. Я слышала разговор, как они спорили между собой( в хорошем смысле) :-), и приводили доводы. Один говорил про книгу, другой про рассказы дедушки, третий про архивы.. В общем я не спрашивала, что именно подтверждает их слова. Поняла только, что есть возможно и другие факты. На сегоднешний день этим в основном глубоко интересуются не так много людей. Из молодых людей Али Джерештиев тоже казалось, что начал этим заниматся, но опять же я просто прочла его статью и его предоставленные версии, но не разговаривала лично и не спрашивала где он нашел это инфо. Скорее всего он узнавал прежде, чем открывать сайт и писать об этом. Если бы была у меня возможность я бы может и занялась этим вопросом. Но я не журналист и не историк. Для меня просто интересна история моих предков. И то, что мне известно это я считаю версии. До 19 века тоже жили Джерештиевы или Жерештиевы. Вот откуда они вот это загадка.... А о положении их опять же повторюсь много споров. И кстати, на счет женитьбы на чанка и на князей или биев я отвечала другому аппоненту, если вы не заметили и там речь шла о положении в карачае а не в кабарде. Я уточняла, что они связывали узы не только с чанка, чтоб статус был у самих Джерештиевых чанка. А также женились и на Карачай бий. Фамилии могу перечислить, если интересует. Это мне известно. И то, что ваша позиция это категорическое непризнание Джерештиевых возможными кабардинцами или княжеского, либо дворянского происхождения мне ясна. Не пойму только, что вы почему-то хотите подловить меня на моих словах. Еще раз скажу брат, для ясности, я не историк, а только рассказала свои версии. Я не утверждала, что Джерештиевы князья, а сказала, есть много версий и не я находила то, что искали люди и рассказывали. Ваша версия о том, что они узденей 2 или 3й степени показано только одной ссылкой. А вы уже считаете это однозначно достоверное инфо- я говорила вам уже об этом. На сегодня нет однозначного бесспорного документа. Это еще очень много изучать надо. Если вы уверены в своей правоте, это ваше право. Но поиски продолжаются....
 
Цитата

Гвидо Фокс пишет:
С этим никто не спорит. Но почему тогда вам так хочется быть теми кем вы никогда не являлись? Но, имея статус в Карачае много выше чем где либо еще вы пытаетесь придумать что то и ненормально реагируете то чего не было. Не знаю как для вас для меня в первую очередь они (Джараштиевы) это карачаевцы и этот факт для меня куда больше значит чем если бы они где то были царями или императорами

Дайте хотя бы одну ссылку в потверждение своей позиции, а так у нас и диалога не получается. Вы говорите много но по делу очень мало

Во-первых брат, я и не пыталась с вами спорить. Мне кажется это вы взяли такую позицию. Я вам открыто рассказала свою версию и пояснила, что не нужно быть на столько уверенным. Но это вашк дело, конечно же. Экинчиси, я нисколько не стараюсь быть той кем не являюсь или не являлись Джараштиевы. Энтда айтама англамай сизни ачуу неге этгенигизни, маннга тукъумну хапары, къуралгъаны бек джууукъду. Алай а бюгюн кюннге билгеним кеб тюлдю. Билгеними да оха хай мен айтхан тюздю дегеним тюлдю, эшитгеними, окъугъанымы джаздым, андан ары да кеб тюрлю интересный хапарла документле болурла дейме. Аны англатыб кюрешеме. Уллу келлюлюк тюлдю блайда, Аллах сакъласын. Къуру сиз айтхан тюз болса, ол да точно белгили болса эди ким спорить этерик эди тукъумда да? Аны бла энтда бир кере айтама, главное адам болайыкъ, бирлик болсун деб. Аны бош джазмадым; тукъумну тарихи ол тукъумнукъуду. Киши кишини аллында бий неда езденме деб привелегиясы джокъду.
И на сегодня да, они карачаевцы. Для меня это тоже факт. Я об этом и не говорила. Къарачайлы болгъаныбызгъа Аллахгъа шукурла, аны юсюне ла мусульман болгъаныбызгъа. АльхамдулиЛлах. Тукъумну къайдан къуралгъанды эке деб билирге излегени ючюн адамла не гюнахы барды?... Кесине деб биле эсе....
 
Цитата

z2123 пишет:
ЦитатаFatima-batul пишет:
Я у него обязательно спрошу, как только он приедет.
Уверен, что это его собственная этимология.)) Джарашты - старое карачаевское имя. Родного брата моего прапрадеда звали так же - Джарашты. И формы Джерешти у нас никогда не было.

Къарнаш, а сени Джараштылагъа джууукълугъунг бармыды?
Да, тоже слышала, что в къарачае есть такое имя и сейчас в современности есть имена Джарашты. А на счет этимологии своей, от себя не придумывала, брат. А если ты про "свою этимологию" Джараштиевых, то алдайдыла деялмайма. Кертиден да китаб джазаргъа деб биреулен Джараштыладан хапар биле айланнган эди. Не бла бошалды ол ниети билмейме. 4 джыл бундан алгъа эди, может больше. Кертиден билиб китаб чыгъарайым деб сагъышы алай эди. Просто тукъумну юсюнден да и известный адамларыны юсюнден- къайдам, миллетге болушлукъ этгенин ачыкълаб. Мен эшитгеними айтдым. Къайдан нени табыб айланнганын сормагъанма. На тот момент больше къарт аттямы хапары, ол атланы джангы породасын вывести этгенине бек къууаныб тынглагъанем. Тукъумну уллу соруб айланмагъанем. Бу сагъатда уа кесек сокъуранама. Кесим соргъанымы, неда окъугъанымы джаздым булайда. Алай а башым ауруб, огъай Джараштылары однозначно къабартыладыла дегеним да джокъду. Не болею этим. :-) мен билген джууукъларым Джараштылары да олтуруб аны юсюнден селешиб, билирге излегенден ары, кимни эсе да аллында уллу келлю болуб селешеди деб кесгин эшитмегенме. А уже если и есть кто-то кто высокомерничает на счет своей фамилии, то это его грех.
 
Цитата
Fatima-batul пишет:
И на сегодня да, они карачаевцы. Для меня это тоже факт. Я об этом и не говорила. Къарачайлы болгъаныбызгъа Аллахгъа шукурла, аны юсюне ла мусульман болгъаныбызгъа. АльхамдулиЛлах. Тукъумну къайдан къуралгъанды эке деб билирге излегени ючюн адамла не гюнахы барды?... Кесине деб биле эсе....
Айхай, мени бир однокласснигим бар эди Джараштыладан. Анасы да къабарты тиширыу - тлекотлешледенди. Ким болгъанын арагъызда терк огъуна билликсиз деб келед кёлюме. Ма ол джаш кесине "къабартылыма" деб тура эди, къабарты тилни да билмегенлей. Анасы - къабарты тиширыу кеси да къарачайча сёлеше эди (Чанкаграддан болур эди дейме?), джашы уа чырт бирден эки - къабартылыгъа санаб турду кесин.
"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
 
Цитата

z2123 пишет:
ЦитатаFatima-batul пишет:
И на сегодня да, они карачаевцы. Для меня это тоже факт. Я об этом и не говорила. Къарачайлы болгъаныбызгъа Аллахгъа шукурла, аны юсюне ла мусульман болгъаныбызгъа. АльхамдулиЛлах. Тукъумну къайдан къуралгъанды эке деб билирге излегени ючюн адамла не гюнахы барды?... Кесине деб биле эсе....
Айхай, мени бир однокласснигим бар эди Джараштыладан. Анасы да къабарты тиширыу - тлекотлешледенди. Ким болгъанын арагъызда терк огъуна билликсиз деб келед кёлюме. Ма ол джаш кесине "къабартылыма" деб тура эди, къабарты тилни да билмегенлей. Анасы - къабарты тиширыу кеси да къарачайча сёлеше эди (Чанкаграддан болур эди дейме?), джашы уа чырт бирден эки - къабартылыгъа санаб турду кесин.

Чанкаграддан а танымайма кишини. Алай а бардыла мени бир эки джууугъум, аланы да юй бийчелери къабартыла да,черкесс да барды. Алай а биз къабартылабыз деб айтыб айланнганларын эштмегенме. Ала уа тилни да биледиле. Къайдам. Мен болгъан Джараштыланы этген ишлерин айтырча тюлме. Кесин къабартыма деб айтхан, не дегенин билмей, ким эсе да юретиб ол бирди. Сора кертиден джукъ излеб, окъуб айтхан ол да бирди. Англаяла не дейме? Бар болурла уллу селешиб на пустом месте... Алай а барысы да бирчала тюлдюле и бирча магъана бериб айтханла да джокъдула. То есть къабарты къарачайдан сыйлыды дегенча, неда аны бла тукъум привелегия алады деб келлерине келгенле да болурла.... Алай а лично мен къарачайлыма, бек да къууанама, анам да Джараштыладанды- ол да къабартыма демейди. Кесини бюгюн кюннге къарачай чанка тукъум бла кереди. Бу бары историяды, Джараштылары уа уже къарачай болуб бошагъандыла, лично мени келюме алай келеди. Къарачай тукъумлада кебле андан бундан келген дегенле. Алай а ала да къарачай болуб бошагъанлыла. Къайдан къуралгъандыла, кимле болгъандыла, къаллай положениялары болгъанды эке деб билирге излегени ючюн гюнах джокъ. Только ким эсе да аны выставлять этсе ол бири, блай да блай деб хапар айтыб делится этсе ол башха.
 
Айтама да кесиме да бездиргендиле бу хапарла. Блай бир точный историясын чинг аллындан аягъына дери билирге сюе эм.... Ансын бири къабарты, бири къарачай дей... :-D
 
А сен, айыб этме, кимладан боллукъса? Джууукълугъунг бар эсе уа деб сорама.
 
Fatima-batul, анангды сора Джараштыладан, не? Мен кесингсе деб тургъанма. Ол мени бла бир классда окъугъан пацан сеннге къысха джууукъ джетерге да боллукъду. Анасы Коголкинады - къабарты тлекотлешледен - ала да чанкаланы бир тюрлюсю. Бир аламат тиширыу кеси да. Пацанны да чырт хатасы джокъ эди ол кесин къабартылыгъа санаб тургъанындан башха.
"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
 
 
Цитата
Fatima-batul пишет:
А сен, айыб этме, кимладан боллукъса? Джууукълугъунг бар эсе уа деб сорама.
Меннгеми сораса? Огъай, меннге чанкаладан джууукъ джетген джокъду.)))
"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
 
Цитата

z2123 пишет:
ЦитатаFatima-batul пишет:
А сен, айыб этме, кимладан боллукъса? Джууукълугъунг бар эсе уа деб сорама.
Меннгеми сораса? Огъай, меннге чанкаладан джууукъ джетген джокъду.)))

Хо, къарнаш, саннга сора эм. Да чанка болмаса да джууукълукъ болургъа болурму?)))))) къалай дейсе?... :-D
 
Цитата
Fatima-batul пишет:
Хо, къарнаш, саннга сора эм. Да чанка болмаса да джууукълукъ болургъа болурму?)))))) къалай дейсе?... :-D
Ногъайлыла айтханлай: болмагъа да болякъ, болмазгъа да болякъ!))))
"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
 
Цитата

z2123 пишет:
Fatima-batul, анангды сора Джараштыладан, не? Мен кесингсе деб тургъанма. Ол мени бла бир классда окъугъан пацан сеннге къысха джууукъ джетерге да боллукъду. Анасы Коголкинады - къабарты тлекотлешледен - ала да чанкаланы бир тюрлюсю. Бир аламат тиширыу кеси да. Пацанны да чырт хатасы джокъ эди ол кесин къабартылыгъа санаб тургъанындан башха.

Къайдам, Джараштылары энди бары да джууукъ джетедиле, алай а къысха джууукъла в основном Мирный бла Кисловодскийдедиле менде. Нарсанада бир-бирлерин танымайма... Чанкаграддан а совсем да билмейме. Энди анамы къарнашы зат танырыкъ болурла, къайдам. Бир зат бир сорайым- анасы Коголкина- тлекотлешлери дегенинг ол къалайды? Тукъумун аууштургъанмыды огъесе атаулусу алаймыды иги англамадым. Къабартыла бла джашауумда кеб тюбемегенме аны бла сорама... Универде къуру бир бла окъуй эмда, алай хапарлы тюлме аланы тукъум, атаулу дегенлеринден...
 
Уже раз писал. Еще раз… Род очень достойный. Они в прошлом кабардинцы. Князьями они не были, Есть документ где Юнус Джерештиев жалуется властям на притеснение со стороны князя Крымшамхалова. При этом называет себя узденем. Кстати, одна кабардинка Жерештиева сказала, что они с карачаевскими Джерештиевыми с одного корня. И сказала, что их роду 4000(четыре тысячи) лет, Я не стал с ней спорить, ибо "Блажен кто верует".
 
Цитата

z2123 пишет:
ЦитатаFatima-batul пишет:
Хо, къарнаш, саннга сора эм. Да чанка болмаса да джууукълукъ болургъа болурму?)))))) къалай дейсе?... :-D
Ногъайлыла айтханлай: болмагъа да болякъ, болмазгъа да болякъ!))))

Аааахахаха:-D:-D:-D:-D Да энди айтыргъа излемегинги эртде да англагъанма. Блайда шифровка бола да болур ,:-) сайтда форумда биринчи кере джазама...Ары дери окъугъан болмаса джазмай эм... Разы бол соргъаныма. Айыб этме.
 
Цитата

Казбек26 пишет:
Уже раз писал. Еще раз… Род очень достойный. Они в прошлом кабардинцы. Князьями они не были, Есть документ где Юнус Джерештиев жалуется властям на притеснение со стороны князя Крымшамхалова. При этом называет себя узденем. Кстати, одна кабардинка Жерештиева сказала, что они с карачаевскими Джерештиевыми с одного корня. И сказала, что их роду 4000(четыре тысячи) лет, Я не стал с ней спорить, ибо "Блажен кто верует".

Мдааааа.... Копать оказывается придется еще глубже, чем мы думаем)))):-):-D
 
Цитата
Fatima-batul пишет:
Цитата

z2123 пишет:
Fatima-batul, анангды сора Джараштыладан, не? Мен кесингсе деб тургъанма. Ол мени бла бир классда окъугъан пацан сеннге къысха джууукъ джетерге да боллукъду. Анасы Коголкинады - къабарты тлекотлешледен - ала да чанкаланы бир тюрлюсю. Бир аламат тиширыу кеси да. Пацанны да чырт хатасы джокъ эди ол кесин къабартылыгъа санаб тургъанындан башха.

Къайдам, Джараштылары энди бары да джууукъ джетедиле, алай а къысха джууукъла в основном Мирный бла Кисловодскийдедиле менде. Нарсанада бир-бирлерин танымайма... Чанкаграддан а совсем да билмейме. Энди анамы къарнашы зат танырыкъ болурла, къайдам. Бир зат бир сорайым- анасы Коголкина- тлекотлешлери дегенинг ол къалайды? Тукъумун аууштургъанмыды огъесе атаулусу алаймыды иги англамадым. Къабартыла бла джашауумда кеб тюбемегенме аны бла сорама... Универде къуру бир бла окъуй эмда, алай хапарлы тюлме аланы тукъум, атаулу дегенлеринден...
Огъай, ол мен айтхан тукъум къабарты тукъумду. Энди ол джаш, мен билиб, къабарты къыз да алыб, керти къабартылы болгъан хапар да чыгъады. Ол себебден, къабартылылада джангы Джерештиевле да боллукъдула къарачай Джараштыладан.))
"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
 
Цитата
Fatima-batul пишет:
Аааахахаха:-D:-D:-D:-D Да энди айтыргъа излемегинги эртде да англагъанма. Блайда шифровка бола да болур,:-)сайтда форумда биринчи кере джазама...Ары дери окъугъан болмаса джазмай эм... Разы бол соргъаныма. Айыб этме.
Аллах разы болсун! Толусу бла атымы-тукъумуму айтыргъа излесем, былайда да кесими атым бла джазарыкъ эдим.))
"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
 
Цитата
Fatima-batul пишет:
Мдааааа.... Копать оказывается придется еще глубже, чем мы думаем)))):-):-D
Энди ол 4 минг джылгъа ийнаннганла да болурла)))).
"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
 
Цитата

z2123 пишет:
ЦитатаFatima-batul пишет:
Аааахахаха:-D:-D:-D:-D Да энди айтыргъа излемегинги эртде да англагъанма. Блайда шифровка бола да болур,сайтда форумда биринчи кере джазама...Ары дери окъугъан болмаса джазмай эм... Разы бол соргъаныма. Айыб этме.
Аллах разы болсун! Толусу бла атымы-тукъумуму айтыргъа излесем, былайда да кесими атым бла джазарыкъ эдим.))

Да энди хо, англайма...:-)...
 
Цитата

z2123 пишет:
ЦитатаFatima-batul пишет:
Мдааааа.... Копать оказывается придется еще глубже, чем мы думаем)))):-D
Энди ол 4 минг джылгъа ийнаннганла да болурла)))).

Кертда деб "бюгюб" къоядыла....)))) андан ары къарачай миллет ол тукъумдан къуралгъанды деселе, неда къабартыла, сора исси тема боллукъ эди селеширге....:D ))))))))))))......
 
Пиар этиб ачармем аллай тема?!))))... Рейтинг будет зашкаливать:-):-D)))))))))))
 
Цитата
Fatima-batul пишет:
Пиар этиб ачармем аллай тема?!))))... Рейтинг будет зашкаливать:-):-D)))))))))))
Къой-къой, алайсыз да халкъ бары бирден ханла болургъа излеб тургъандан башыбызны къалай алыргъа билмей турабыз.)))
"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
 
Цитата
Казбек26 пишет:
Уже раз писал. Еще раз… Род очень достойный. Они в прошлом кабардинцы. Князьями они не были, Есть документ где Юнус Джерештиев жалуется властям на притеснение со стороны князя Крымшамхалова. При этом называет себя узденем. Кстати, одна кабардинка Жерештиева сказала, что они с карачаевскими Джерештиевыми с одного корня. И сказала, что их роду 4000(четыре тысячи) лет, Я не стал с ней спорить, ибо "Блажен кто верует".
+1, но если считать, что Джерештиевы и Жерештиевы имеют одни корни, что не сомненно так, то не в прошлом, а в настоящем это кабардинский род, который распространен в карачае и кабарде). Fatima-batul, Жырышты, если переводить с кабардинского получается, быстро замерзающий, или ветер, который морозит. просто на абардинском жьы означает и ветер (жьы, жьыбгъэ, джубга в западном диалекте) и быстрый. Так что я думаю ваш родственник имел в виду именно кабардинский перевод. Но вариант с примирением, мне кажется более логичным. Это мое сугубо личное мнение).
 
 
Цитата

шагди пишет:
ЦитатаКазбек26 пишет:
Уже раз писал. Еще раз… Род очень достойный. Они в прошлом кабардинцы. Князьями они не были, Есть документ где Юнус Джерештиев жалуется властям на притеснение со стороны князя Крымшамхалова. При этом называет себя узденем. Кстати, одна кабардинка Жерештиева сказала, что они с карачаевскими Джерештиевыми с одного корня. И сказала, что их роду 4000(четыре тысячи) лет, Я не стал с ней спорить, ибо "Блажен кто верует".
+1, но если считать, что Джерештиевы и Жерештиевы имеют одни корни, что не сомненно так, то не в прошлом, а в настоящем это кабардинский род, который распространен в карачае и кабарде). Fatima-batul, Жырышты, если переводить с кабардинского получается, быстро замерзающий, или ветер, который морозит. просто на абардинском жьы означает и ветер (жьы, жьыбгъэ, джубга в западном диалекте) и быстрый. Так что я думаю ваш родственник имел в виду именно кабардинский перевод. Но вариант с примирением, мне кажется более логичным. Это мое сугубо личное мнение).

Спасибо. Я кабардинский не знаю. Ну похоже вы осведомлены. )) возможно он это и имел ввиду. Не поленюсь также у него уточнить. :-)
Страницы: Пред. 1 2 3 4
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный