Расширенный поиск
25 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Мал тутхан – май джалар.
  • Орну джокъну – сыйы джокъ.
  • Ышармагъан – кюлмез, кюлмеген – къууанчны билмез.
  • Ашыкъгъан cуу, тенгизге джетмез.
  • Ачны эсинде – аш.
  • Ашарыкъда сайлагъаннга – чий гырджын.
  • Телиге акъыл салгъандан эсе, ёлгеннге джан салырса.
  • Намысы болмагъанны, сыйы болмаз.
  • Ауругъаннга – кийик саулукъ, джетген къызгъа – чилле джаулукъ.
  • Къая джолда джортма, ачыкъ сёзден къоркъма.
  • Къошда джокъгъа – юлюш джокъ.
  • Юйлю уругъа ит чабмаз.
  • Бир онгсуз адам адет чыгъарды, деб эштирик тюлсе.
  • Айран тёгюлсе, джугъусу къалыр.
  • Тойгъа алгъа да барма, тойда артха да къалма.
  • Джыланны къуйругъундан басарынг келсе, аны башы болгъанын унутма.
  • Элге къуллукъ этмеген, элге ие болмаз.
  • Ашда уялгъан – мухар, ишде уялгъан – хомух.
  • Тай асырагъан, атха минер.
  • Мал кёб болса, джууукъ кёб болур.
  • Джерни букъусу кёкге къонмаз.
  • Къонакъ болсанг, ийнакъ бол.
  • Джумушакъ терекни къурт ашар.
  • Телиге от эт десенг, юйюнге от салыр.
  • Бал – татлы, балдан да бала – татлы.
  • Ётюрюк хапар аякъ тюбю бла джюрюйдю.
  • Джаным-тиним – окъуу, билим.
  • Ана кёлю – балада, бала кёлю – талада.
  • Таугъа чыгъаллыкъ эсенг, тюзде къалма.
  • Ашына кёре табагъы, балына кёре къалагъы.
  • Чёбню кёлтюрсенг, тюбюнден сёз чыгъар.
  • Джигер – джаннга къыйынлыкъ.
  • Джашны джигитлиги сорулур, къызны джигерлиги сорулур.
  • Айыбны суу бла джууалмазса.
  • Тёрени джагъы джокъ.
  • Ата Джуртун танымагъан, атасын да танымаз.
  • Асхат ашлыкъ сата, юйдегиси ачдан къата.
  • Танг атмайма десе да, кюн къоярыкъ тюйюлдю.
  • Мени джылытмагъан кюн, меннге тиймесин!
  • Тилде сюек болмаса да, сюек сындырыр.
  • Адамны сабийин сюйген джюреги, бычакъча, джитиди.
  • Джашынгы кесинг юретмесенг, джашау юретир.
  • Джашлыкъ этмеген, башлыкъ этмез.
  • Татлы сёз – балдан татлы.
  • Эркиши – от, тиширыу – суу.
  • Джолунга кёре – джюрюшюнг, джагъанга кёре – юлюшюнг.
  • Тил джюрекге джол ишлейди.
  • Ауурну тюбю бла, дженгилни башы бла джюрюген.
  • Аман хансны – урлугъу кёб.
  • Джарлы эскисин джамаса, къууаныр.
Страницы: 1
Скончался писатель Борис Чипчиков, Аллах гюняхларын кечсин
 


Тяжелую утрату понесла культура Кабардино-Балкарии. Умер Борис Чипчиков, один из лучших русскоязычных писателей республики, автор сборников прозы «Мы жили рядышком с Граалем» и «Благословение долгам моим», составитель антологии балкарской прозы на русском языке.
Тонко ограненная исповедальная проза лирика и философа Бориса Чипчикова пользовалась заслуженной любовью читателей.
Борис Чипчиков не дожил двух месяцев до своего 65-летия.
Аллах гюняхларын кечсин.
если хочешь обвинить человека, прежде найди ему семьдесят оправданий ©
 
Цитата
мираж пишет:
Борис Чипчиков не дожил двух месяцев до своего 65-летия.
Джаш кёре эдим. Джандетли болсун.
 
Жашлай замансыз жоюлуп кетгенди, миллетин бир бек сюйген адам эди...


Аллах жаннетли этсин...
 
Аллах джандетли этсин!
"Где, как не здесь, ты увидишь политику Всепрощения всепрощающего Человечного Человека" - Rassel

После общения с некоторыми людьми, у меня возникает стойкое чувство собственной полноценности.
 
"Проза Бориса Чипчикова - яркое и неопровержимое свидетельство зрелости национальной литературы...
Проза Бориса Чипчикова - явление в литературах народов Северного Кавказа новое, пока ещё единичное и, признаемся, не всем и пока не вполне понятное...
В нашей путанной тревожной реальности, замусоленной мелким тщеславием и прагматичными соображениями, есть риск недооценить, пренебречь явлением Бориса Чипчикова - художника и мыслителя, недооценив, потерять или исказить его. Об этом стоит задуматься всем, кому небезразлична родная культура",- так писала Светлана Алиева в журнале "Ас-Алан", (№1(3), 2000г).
Борисни кетгени къарачай-малкъар халкъны адабиятына, бютеу маданиятына да - бек уллу къоранчды. Орус тилде орус джазыучуланы да сейирсиндирирча джазалгъан, Батчаланы Муссадан сора, аллай джазыучу болуб билмейме бизде.
"Ас-Алан" журналда Борисни хапарларын басмалагъаныбыздан сора, сейирсиниб, манга кёб джерден джазгъан эдиле, аны китабларын къайда табаргъа боллукъду деб сора эдиле. "Ас-Алан" журналны бютеу номерлерин Чингиз Айтматовгъа табдырыучан эдим, Чипчиков Борисни хапарларын окъуб, "бу бек фахмулу джашды, аны юсюнден манга толуракъ хапар джазарса, китаблары бар эсе да иерсе" деген эди.

Барын да айтханым - къыйналгъанданды. Бек уллу джазыучубуз кетгенди арабыздан. Алай а, халкъыбыз джашагъан къадарда, Борис да джашарыкъды - сейирлик прозасы бла ол ёлюмсюзлюкге эшик ачханды, ким биледи, джандетге да ачхан болур эшик...
Аллах берген фахмусу бла Борис бизде адамлыкъны, игиликни, халаллыкъны уятыб кюрешгенди - Аллах да разы болур анга деб умут этеме,

Бу дуниясы къалай болгъан эсе да, ол дуниясы джарыкъ болсун, иги болсун къаламдашыбызны, къарнашыбызны.
Аллах джандетли этсин.
 
Аллах джандетли этсин.
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Аллах джаннетли этсин.
.
 
Аллах джандетли этсин!
 
Аллах джаннетли этсин.
 
Джандетли болсун Багъалы Борис......невосполнимая потеря .
 
 
Аллах джандетли этсин ...
 
Аллах джандетли этсин!
 
Djathan djeri djumushak bolsun.
 
Айтырыгъы, джазарыгъы да алкъын алдады деб тура эдим.
Джандетли болсун.
 
Аламат, жарыкъ жюрекли, ачыкъ кёллю, БОРИС!!!
Аллах жаннет ахлусу этсин! Жатхан жеринг кенг болсун!
Адамлыгъы бла энчиленнген эгечинг - Мадина, сени ючюн жашагъанлай жашай эди да, Аллах сени унутдурмасын!
"Аллах, мен таматама, муну къой да мени ал" деп тилей эдим дейди да, Аллах замансыз ёлюмден сакъласын!
Миллетде атынг минг жылла бла жашасын!!!
"Къадарны этегинде...","Сени ючюн"...(с)
 
Аллах жаннет ахлуларына къошсун.
 
Цитата
Къара чачлы пишет:
Аламат, жарыкъ жюрекли, ачыкъ кёллю, БОРИС!!!
Без сомнения невосполнимая потеря, мне посчастливилось с ним познакомиться, был безгранично интересным собеседником, нелегко было с ним прервать беседу, о таких людях говорят - человек, носитель знаний.

Эта книга очень похожа на
мою маму.
Она написала свой авто -
портрет моей рукой. себе же
и посвятила.
Она любить говорить
емко и кратко, и зовут ее
Балкъыз Гитчеевна Кулиева -
Чипчикова. (посвящение из его книги "Меж крестом и полумесяцем")

АЛЛАХ ЖАННЕТЛИ ЭТСИН!
Изменено: Сахадин - 27.09.2014 17:42:31
 
Аллах женнетли этсин, терен фахмулу, зарыкъ адам эди
"Керти байлыкъ жерди, андан къалгъаны желди" (нарт сёз)
 
Жаннетли болсун
Жаль, что этого замечательного писателя, увы, мы узнали слишком поздно. Возможно, он не вписывался в стандарт карачаево-балкарской литературы, возможно по каким-то другим причинам, но мы не читали в школе его необычных произведений. не было его книг, даже рассказы я не встречала в газетах местных. не было его и в журнале "Минги Тау", который мы выписывали. да, он необычен, сложен для восприятия иногда был, но юмор, ирония и стиль заставляли перечитывать все несколько раз и осмысливать.
 
Аллах джандетли этсин!
Дыгалас этиб джашайма...)))
 
Перечитываю. Только он мог назвать книгу " Благословение долгам моим". Боль.
 
Аллах джандетли этсин.
 
АЛЛАХУТАГЪАЛА ДЖАНДЕТЛИ ЭТСИН!

КЕСИ АУШСАДА,АТЫ КЪАЛЫР,ИНШААЛЛАХ!
с УВАЖЕНИЕм !
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный