Расширенный поиск
25 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Чомартны къолу берекет.
  • Хар ишни да аллы къыйынды.
  • Бал чибинни ургъаны – ачы, балы – татлы.
  • Юре билмеген ит, къонакъ келтирир.
  • Аш хазыр болса, иш харам болур.
  • Джырчы ёлсе, джыры къалыр.
  • Къарт болгъан джерде, берекет болур, сабий болгъан джерде, оюн болур.
  • Тау башында, тау болмаз, джангыз терек, бау болмаз.
  • Билими азны – ауузунда кирит.
  • Аш берме да, къаш бер.
  • Ариу сёз – джаннга азыкъ, аман сёз – башха къазыкъ.
  • Чомарт къолда мал къалмаз.
  • Ким бла джюрюсенг, аны кёзю бла кёрюнюрсе.
  • Байдан умут эте, джарлыдан ёгюз багъасы къорады.
  • Иесиз малны бёрю ашар.
  • Киштикге къанат битсе, чыпчыкъ къалмаз эди.
  • Тенгинг джокъ эсе – изле, бар эсе – сакъла!
  • Ариу сёзде ауруу джокъ.
  • Гыдай эчки суугъа къараб, мюйюзле кёрмесе, джашма алкъын, дегенди.
  • Эл тойса, тоймагъан, эл къойса, къоймагъан.
  • Таякъ этден ётер, тил сюекден ётер.
  • Къарт бла баш аша, джаш бла аякъ аша.
  • Суу кетер, таш къалыр.
  • Аууздан келген, къолдан келсе, ким да патчах болур эди.
  • Адамны артындан къара сабан сюрме.
  • Адам къаллай бир ишленмесе, аллай бир кесин уллу кёреди.
  • Билимли ёлмез, билимсиз кёрмез.
  • Ёлюр джаннга, ёкюл джокъ.
  • Джумушакъ терекни къурт ашар.
  • Хазыр ашха – терен къашыкъ.
  • Тёрдеги кюлсе, эшикдеги ышарыр.
  • Джумушакъ сёз къаты таякъны сындырыр.
  • Кесине гебен этелмеген, биреуге черен эте эди.
  • Гитче джилтин уллу элни джандырыр.
  • Акъыллы – эл иеси, тели – эл баласы.
  • Тойчу джашха къарама, къойчу джашха къара.
  • Ач къарынны, токъ билмез
  • Аз сёлешген, къайгъысыз турур.
  • Шекер бла туз – бир болмаз, ушамагъан – юй болмаз.
  • Телини эшигин, махтау джабар.
  • Тамбла алтындан бюгюн багъыр ашхы.
  • Тилчиден кери бол.
  • Аманнга алтын чыдамаз.
  • Къуллукъчума, деб махтанма, къуллукъ – хаух джамчыды!
  • Тюз сёз баргъан сууну тыяр.
  • Махтаннган къыз, тойда джукълар.
  • Къонакъ аман болса, къонакъбай джунчур
  • Джуртун къоругъан озар.
  • Джашынгы кесинг юретмесенг, джашау юретир.
  • Эм ашхы къайын ана мамукъ бла башынгы тешер.
Страницы: 1
Школлада ана тилни эмда къарачай тилни дерслеринден не излейди Москва шахардан келлик комиссия?, Игиликге къутурайыкъ...
 
Бу ыйыкъда школлагъа Москвадан проверка келеди ана тиллени дерслерине деб уллу хапар джюрюйдю .
Прокуратура да биледи бу ишни дейдиле.
 
Нек келедиле?
Не излейдиле?
Бу соруулагъа джуууабны бир адам да бералмайды толу.
Бирлени кёллерине ол дерслени школлада тыяр мурат бла келе болурла дейдиле.
Нек десенг,шахарны школларында да ,эллени школларында да... бизни миллетден кёб " отказникле"джокъдула дейдиле.
Ол дегенлери,атала,анала эмда сохтала ана тилни къарачай тилни окъумайбыз,къыйынды деб джазыб турадыла дейдиле.Бир миллетни ичинде да аллай бир " отказник" джокъду айтыуларына кёре.

Соруум барды мени ол анабыз,атабыз дегенлеге....
Сизге тыш миллетни ичинде джашаб,къыйынлыкъда 14 джылны туруб ,джарсыб туруб келген ,дагъыда тилни,адебни,намысны тас этмей келген ата бабаларыбыз бизге келтирген байлыкъны КЕСИГИЗНИ КЪАРАНГЫЛЫГЪЫЗ БЛА НЕК ДЖОКЪ ЭТЕСИЗ? НЕ ДЖОЛУГЪУЗ БАРДЫ МИЛЛЕТНИ БЕТИ БЛА ОЙНАРГЪА?
Тилинг джокъ болса кимсе сен? Малдан башха бир зат...
Не тили,не намысы,не культурасы болмагъан...


Мен бек джарсыгъанма ма бу хапаргъа!!!
Башында чёкген адамларыбыздан хайыр джокъ мен англагъаннга кёре!Бирер доктор наук болуб олтурадыла,миллетни аты бла организацияла къурагъандыла!!! Андан а бизге не???!!!!! Бир файда да джокъ, ийнаныгъыз!!!
Миллетлери къайгъылы бир адам джокъду джангыз Алий Хасанович болмаса!!!
Ол талай джылны миллетине этгенни бла сау ишлеген джолларында да этмегендиле
!!!

Аллах быллай адамланы сен кёбейт миллетибизни ичинде!!!
Къалгъанлагъа айтырым... джукъну эте тебресе АДАМ сагъыш этеди башы бла...Сиз да алай эте бир туругъуз миллетни бети бла ойнамай!

Сау болугъуз!
Изменено: Nasib&Namis - 14.11.2017 07:11:35
 
Цитата
Nasib&Namis пишет:
Бу ыйыкъдашколлагъа Москвадан проверка келеди ана тиллени дерслерине деб уллу хапар джюрюйдю .
Прокуратура да биледи бу ишни дейдиле.
Къуру къарачай тилден окъутханлагъамы келеди комиссия?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
На официальном сайте Президента и Правительства КЧР все прекрасно)), проводят конкурсы среди учителей родного языка.




В Карачаево-Черкесии проходит конкурс учителей родных языков республик Северного Кавказа

9 Ноября 2017



Сегодня на базе Карачаево-Черкесского государственного университета имени У. Д. Алиева проходит VII межрегиональный конкурс учителей родных языков республик Северного Кавказа «Мы разные, но равные».
Целью конкурса является формирование межрегиональной модели системы преподавания родных языков посредством обобщения и распространения инновационного опыта лучших педагогов северокавказских республик.
Конкурс направлен на укрепление и развитие добрососедских отношений среди народов, проживающих в Северо-Кавказском Федеральном округе.
Кроме того, мероприятие повышает престиж национальных языков Северного Кавказа и учителей, преподающих эти языки, профессиональное мастерство и социальный статус учителей родных языков.
В разные годы конкурс проводился: в Республике Северная Осетия - Алания (2011, 2012 гг.), Чеченская республика (2013 г.), Республика Кабардино-Балкария (2014г.), Республика Дагестан (2015 г.), Республика Северная Осетия-Алания (2016г.).
Местом проведения конкурса «Мы разные, но равные» является республика, представитель которой занял первое место в предыдущем конкурсе.
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
"Ана тилни школда дерс сагъатларын къысхартыб барадыла. Ана тилден дерс китабла джетмейдиле дегенли - 25 джыл. Ана тилде газет, журнал джокъду". Ана тилни устазлары бу джылауну этиб тургъанлы - эки тёлю школну бошаб чыкъды. Ана тилинде джазлгъан къой, таза сёлешалгъан да бармакъ бла санарча. Тилибиз, литературабыз бла ким кюреширикди тамбла?

Бу кёзбау оюнла, конкурсла кимге не бередиле экен?
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный