Расширенный поиск
24 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Ётген ёмюр – акъгъан суу.
  • Мал кёб болса, джууукъ кёб болур.
  • Татлы тилде – сёз ариу, чемер къолда – иш ариу.
  • Рысхы – насыбха къор.
  • Урама да – ёледи, сатама да – келеди.
  • Айырылгъанланы айю ашар, бёлюннгенлени бёрю ашар.
  • Джумушакъ терекни къурт ашар.
  • Кёбден умут этиб, аздан къуру къалма.
  • Джашны джигитлиги сорулур, къызны джигерлиги сорулур.
  • Эте билген, этген этеди, эте билмеген, юретген этеди!
  • Джарлыны эшигин махтагъан джабар.
  • Тамырсыз терекге таянма – джыгъылырса.
  • Къартха ушагъан джаш – акъыллы, джашха ушагъан къарт – тели.
  • Кийим тукъум сордурур.
  • Aдам боллукъ, сыфатындан белгили.
  • Таукел адам тау тешер.
  • Адеби болмагъан къыз – тузсуз хант.
  • Суугъа – чабакъ, къаягъа – ыргъакъ.
  • Тойгъанлыкъ къойгъа джарашады.
  • Халкъны джырын джырласанг, халкъ санга эжиу этер.
  • Этни бети бла шорпасы.
  • Къонакъ хазыр болгъанлыкъгъа, къонакъбай хазыр тюлдю.
  • Къарнынг къанлынга кийирир.
  • Бети бедерден, намыс сакълама.
  • Ашына кёре табагъы, балына кёре къалагъы.
  • Къыз чыгъаргъан – къызыл къымжа.
  • Аман адам этегингден тутса, кес да къач.
  • Эшекге миннген – биринчи айыб, андан джыгъылгъан – экинчи айыб.
  • Онгсузну – джакъла, тенгликни – сакъла.
  • Тил бла келеди джыр да.
  • Эрине къаргъыш этген къатын, эрнин къабар.
  • Уллу суу бла уллу ауруудан башынгы сакъла.
  • От этилмеген джерден тютюн чыкъмайды.
  • Аджашханны ызындагъы кёреди, джангылгъанны джанындагъы биледи.
  • Эри аманны, къатыны – аман.
  • Тёрде – темир таякълы, къаяда – чыпчыкъ аякълы.
  • Чомарт бергенин айтмаз.
  • Къаллай салам берсенг, аллай джууаб алырса.
  • Бети къызарыучу адамны, джюреги харам болмаз.
  • Чабакъ башындан чирийди.
  • Юйюнг бла джау болгъандан эсе, элинг бла джау бол.
  • Таугъа чыгъаллыкъ эсенг, тюзде къалма.
  • Ариу сёзде ауруу джокъ.
  • Кюлме джашха – келир башха.
  • Джылар джаш, атасыны сакъалы бла ойнар.
  • Тешик этген тынчды, аны джамагъан къыйынды.
  • Ачлыкъ отха секиртир.
  • Чабакъсыз кёлге къармакъ салгъанлыкъгъа, чабакъ тутмазса.
  • Экеу тутушса, биреу джыгъылыр.
  • Чакъырылмагъан къонакъ тёрге атламаз.
Пост в Месяц Шевваль (месяц в котором находимся)...
 
Согласно одному хадису, тот кто постился в месяц, а потом прибавил ещё шесть дней поста в месяц Шевваль, будет считаться постящимся целый год (столько же сууаба)... Полный текст хадиса и далиль сейчас не смогу дать. Насчёт достоверности хадиса и о том, 6 дней без пропуска или с пропусками, но так чтобы все 6 дней были в месяце Шевваль, среди ученных есть разные мнения. Большинство считают, что без перерывов, сразу же после месяца Рамазан поститься, самый лучший вариант, некоторые же посчитали, что лучше с перерывами. Можно и так и этак, кто как может (может продпочтительнее мнение большинства, но если кому-то покажется трудным, можно и к меньшинству прислушаться), кому хочется получить сууаба, то есть пост не обязателен, даже не сунна, а мустахаб (как перевести, желательно, что ли...).

*Это последнее объявление насчёт поста, если что..., на близкое время)))
Страницы: Пред. 1 2
Ответы
 
fonblond
можно
 
В эти три дня можно работать?
 
fonblond
советую прочитать тему "Чем заниматься в дни праздников..", там и увидите, что Ораза байрам всего 1 день. И после ответа скопирую ответ туда тоже, так как полезный вопрос и больше подходит в ту тему.

Если прочитаете ту тему, то увидите, что в этот день нужно веселиться, ходит в гости и т.п., а не проводить на работе. Но всё же некоторые люди ведь должны работать, например магазины и т.п. места, а также например пастухи в горах или те, кто посёт домашних коров не смогут же оставить свою паству. Значит, получается, что работать всё-таки можно, но нежелательно и у кого есть возможность нужно в этот проводить согласно исламскому адабу, некоторую часть которого постарались отобразить в той теме.
 
Аbdullаh
спасибо!уже читаю...)) я потому и спросила,мне сказали совсем нельзя,но есть ведь те,чья работа полезна для других...еще раз,спасибо!))
 
fonblond
пожалуйста)) и тебе спасибо за хороший вопрос))
 
С завтрашнего дня можно приступить к посту, которому посвящена данная тема.
 
тёлерикчигим барды. сперва аны. а потом начнем. башламай туругъуз. бирге тутайыкъ шутко
 
Ассаламу алейкум!
Ещё одно напоминание касаемо поста и скорее всего последнее: Мы сейчас находимся в месяце Шевваль
 
Цитата
Abdullah пишет:
Ассаламу алейкум!
Ещё одно напоминание касаемо поста и скорее всего последнее: Мы сейчас находимся в месяце Шевваль
 
Сен кергюн, бир къызчыкъ алай айтды: "Телеулеринг бар эсе, - деди, - ораза айда тутмай къойгъан кюнлеринг, ол телеу кюнлеринги тутуб бошагъынчын сууаб ораза (ол 6 кюнню) тутаргъа болмайды," - деди. Мен билген бла уа экинчийыл оразагъа дери телей-телей тур тутмагъан кюнлеринги, главное, экинчийыл оразадан ары етме, етсенг куъуру къалдынг - не принимается, а сууаб оразангы уа бир-бири ызындан 6 кюн тутмасанг да, Шауаль айны ичинде всего 6 кюн тутсанг болады деб.
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
 
Цитата
Сэстренка пишет:
Сен кергюн, бир къызчыкъ алай айтды: "Телеулеринг бар эсе, - деди, - ораза айда тутмай къойгъан кюнлеринг, ол телеу кюнлеринги тутуб бошагъынчын сууаб ораза (ол 6 кюнню) тутаргъа болмайды," - деди. Мен билген бла уа экинчийыл оразагъа дери телей-телей тур тутмагъан кюнлеринги, главное, экинчийыл оразадан ары етме, етсенг куъуру къалдынг - не принимается, а сууаб оразангы уа бир-бири ызындан 6 кюн тутмасанг да, Шауаль айны ичинде всего 6 кюн тутсанг болады деб.
Сен кёрген 8-) ол къызчыкъ тюз айтады. Бет джойма :oops: Билмегенинги сора тур. :дайпять:
псори тамам
 
всезнайка, да сора турама. А если телеую 28 кюнден кеб эсе уа? Сез ючюн больницада джатыб турду адам саулай ораза айны. Сора Шауаль айда оразаны сууаблыгъын алыргъа да мадар болмаймыды анга?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
получается, так. пост в месяц Рамадан-фард, обязательно, долг в месяц Шаууаль сунна, желательно. Надо сперва разобраться с долгом, а потом подумать о желательном
Изменено: всезнайка - 20.07.2015 17:56:39
псори тамам
 
Башхасы бармыды айны аллында тутхан бла, айны ахырында тутханны?
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее.
Если горе придет, губы сожми
И не страшись, будь достоин его.

К. Кулиев
 
Цитата
Айшат пишет:
Башхасы бармыды айны аллында тутхан бла, айны ахырында тутханны?
огъай, мен аллай бир башхалыкъ барды деб эслемедим.
 
Цитата
Сэстренка пишет:
Сен кергюн, бир къызчыкъ алай айтды: "Телеулеринг бар эсе, - деди, - ораза айда тутмай къойгъан кюнлеринг, ол телеу кюнлеринги тутуб бошагъынчын сууаб ораза (ол 6 кюнню) тутаргъа болмайды," - деди. Мен билген бла уа экинчийыл оразагъа дери телей-телей тур тутмагъан кюнлеринги, главное, экинчийыл оразадан ары етме, етсенг куъуру къалдынг - не принимается, а сууаб оразангы уа бир-бири ызындан 6 кюн тутмасанг да, Шауаль айны ичинде всего 6 кюн тутсанг болады деб.
муну юсюнден ал бетде кёб джаздыкъ да, мен да бир биринчи тёлеулени дедим, сора ответ никли биреулен экисин бирге тутаргъа болады, иннетинги анга кёре этсенг деди, Рамазан да аныча айтды. Сора мен алгъаракъгъа англамай къойгъан эдим деб, аланы айтханларына "хоу" дедим. Алай болса да алимле муну юсюнден тюрлю-тюрлю айтхандыла, кёбюсю биринчи тёлеуню тутаргъа керекди дей огъуна болурла, мен англагъан бла. Олбир тюрлю айтханла да бардыла. Алагъа да тынгласын сора ол къызчыкъ ("сён кёргюн" деб нек башлагъанынгы да англаялмадым тюзю)) бек кёзю къарай эсе сууаб оразаны да тутаргъа. Аллаху агълям.
 
Цитата
Abdullah пишет:
("сён кёргюн" деб нек башлагъанынгы да англаялмадым тюзю))
В моем предложении "Сен кергюн" - вводное слово, то есть слово, выражающее отношение автора к сказанному. В данном конкретном случае - удивление, что есть еще такое мнение. "Сен керкюн" - нечто вроде "представляете!"))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Цитата
Сэстренка пишет:
В моем предложении "Сен кергюн" - вводное слово, то есть слово, выражающее отношение автора к сказанному. В данном конкретном случае - удивление, что есть еще такое мнение. "Сен керкюн" - нечто вроде "представляете!"))
англадым энди, хоу, алай да айтылыучанды биз табада да)) алай а сени бу джазгъанынгда англашылмай къалды)))
 
Abdullah, да мен сеирсиниб айта эдим, биринчи эшитгенча)).
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Долго не погодя, сразу с завтрашнего дня переключаемся на новый, но уже добровольный желательный пост. Читайте тему))
 
Сэстренка,
Бек иги соруууду. Шауаль айда суаб ораза туталмай къалгъан башха тюрлю суаб оразалада бардыла. Сез ючюн, баш кюн бла орта кюн ораза тутуу, Даудну оразасы ( бир кюн тутуб, бир кюе тутмай - через день), Арафа кюнню оразасы( хаджиликде болмагъанлагъа), бирда зуль хиджа айны биринчи 10 кюнюн ораза тутмакъ.
Арафа- зуль хиджа айны 9-чу кюню болады. Сора , келеди хадиследе айтыу: Арафа кюнде ораза тутхан адамны кетген джыл бла аллында джылны гюнахлары кечиледи.
Аллах тутхан оразагъызны къабыл этсин.
Изменено: Azamat - 06.07.2016 08:05:52
 
Шаууаль айдабыз, англамагъан бар эсегиз, теманы окугъуз.
Страницы: Пред. 1 2
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный