Расширенный поиск
6 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Ата Джуртуму башы болмасам да, босагъасында ташы болайым.
  • Эринчекни аурууу – кёб.
  • Тойчу джашха къарама, къойчу джашха къара.
  • Билимли ёлмез, билимсиз кёрмез.
  • Тил – миллетни джаны.
  • Къарнынг къанлынга кийирир.
  • Байлыкъдан саулукъ ашхыды.
  • Уллу къазанда бишген эт, чий къалмаз.
  • Намыс болмагъан джерде, насыб болмаз.
  • Итли къонакъ джарашмаз.
  • Мени джылытмагъан кюн, меннге тиймесин!
  • Байлыкъ келсе, акъыл кетер.
  • Бети бедерден, намыс сакълама.
  • Джюрекден джюрекге джол барды.
  • Этек чакъмакълары баш джаргъан, сёлешген сёзлери таш джаргъан.
  • Чомарт бергенин айтмаз.
  • Къызны минг тилер, бир алыр.
  • Арба аугъандан сора, джол кёргюзтюучю кёб болур.
  • Ёнгкюч къууана барыр, джылай келир.
  • Магъанасыз сёз – тауушсуз сыбызгъы.
  • Телиге акъыл салгъандан эсе, ёлгеннге джан салырса.
  • Джыланны къуйругъундан басарынг келсе, аны башы болгъанын унутма.
  • Ёлмесенг да, къарт дамы болмазса?
  • Аман киши кеси юйюнде – къонакъ.
  • Къарнынг бла ёч алма.
  • Акъыллы – эл иеси, тели – эл баласы.
  • Эрни эр этерик да, къара джер этерик да, тиширыуду.
  • Ишлерге уял да, ашаргъа табма.
  • Сескекли кесин билдирир.
  • Кесине гебен этелмеген, биреуге черен эте эди.
  • Билмезни кёзю кёрмез, этмезни къулагъы эшитмез.
  • Къонакъны къачан кетерин сорма, къачан келлигин сор.
  • Билмегенинги, билгеннге сор.
  • Эм уллу байлыкъ – джан саулукъ.
  • Насыблы элин сюер, насыбсыз кесин сюер.
  • Тиширыусуз юй – отсуз от джагъа.
  • Аджал соруб келмез, келсе, къайтыб кетмез.
  • Къонакъ аман болса, къонакъбай джунчур
  • Тилчиден кери бол.
  • Джырына кёре эжиую.
  • Сагъыш – къартлыкъгъа сюйюмчю.
  • Ачлыкъда тары гырджын халыуадан татлы.
  • Къолунгдан къуймакъ ашатсанг да, атаны борчундан къутулмазса.
  • Телиге от эт десенг, юйюнге от салыр.
  • Насыблыны баласы кюн кюнден да баш болур, насыбсызны баласы, кюн кюнден да джаш болур.
  • Ач къарынны, токъ билмез
  • Халкъны джырын джырласанг, халкъ санга эжиу этер.
  • Тик ёргени, тик энгишгеси да болады.
  • Байны къызы баймакъ болса да, юйде къалмаз!
  • Соргъан айыб тюлдю, билмеген айыбды.
Выбрать дату в календареВыбрать дату в календаре

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 278 След.
Мурадин Ольмезов. НАРТЫ. Аланский героический эпос
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
Доброго времени,

очень увлекательно, если можно будет так сказать в отношении данных трудов.

Тоже для себя очень много интересного открыл, изучая данную область.

Надеюсь, продолжу
Доброго!)) "Надеюсь" или "продолжу"?)) Точно скажи)) Если без "если", то я тоже начну читать))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Мурадин Ольмезов."Верлибры на скалах".Перевод Алексея Прокопьева, Мурадин Ольмезов – балкарский поэт, драматург и переводчик, лауреат Государственной премии Кабардино-Балкарии (2000). Он автор 23 книг, изданных на балкарском, русском, французском и азербайджанском языках. Его сборник стихов «Зеркало к зеркалу» (Таганро
 
Цитата
elbars пишет:
Птичья звезда
Мурадин Ольмезов
У дерева среди листвы несметной
Один был лист любимый беззаветно:

Одна была у этого листа
Большая беззаветная мечта –

Взлететь как птица – та, что прилетала
На дерево и о звезде мечтала,

Где в недрах гор сокровища несметны
И розы темно-красные бессмертны.

Однажды осень грустная пришла
И, словно птице срезали крыла,

Листва на землю пала золотая,
И птица скрылась, о звезде мечтая,

Где в недрах гор сокровища несметны
И розы темно-красные бессмертны.

И лишь один, печально-золотист,
Возлюбленный дрожал на ветке лист.

Однажды утром он взлетел туда,
Где птичья светит в облаках звезда –

Там в недрах гор сокровища несметны
И розы темно-красные бессмертны.


Перевод с балкарского А. Шараповой
Очень интересно было бы прочитать оргинал этого стихотворения на карачаево-балкарском языке. Очень интересная аллегория. Очень интересно, как родилось это стихотворение, какие именно человеческие отношения автор хотел передать в этом стихотворении.
Я самая классная на форуме))))))))))))))
месяц Рамадан, (شهر رمضان المبارك)
 
2026 джыл,. Аллах насыб берсин барыбызгъа да быйыл да сау-эсен джетерге Ораза айгъа, оразабызны кереклисича туталыргъа, кеб сууаб ишле этерге Ораза айда!
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Как забыть дорогу на форум!?
 
Цитата
Сэстренка пишет:
Цитата
Гошаях бийче пишет:
Нужно удалить тему и создать новую: как вспомнить дорогу на форум))
Не ожидала от тебя такое)) Неужели, ты из забывших дорогу?
Все починили, спам удалили, теперь будет легче вспомнить дорогу на форум)) :ухх:
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Келигиз, ана тилде ассоциациала джазыб ойнайыкъ:)
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
Солтан
патчах))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Повод вернуться, Размышлизмы
 
Пилигрим, алейкум ассалам. Да ма, блай кире-чыгъа турсагъыз, бир зат болуб да къалыр))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Келигиз, ана тилде ассоциациала джазыб ойнайыкъ:)
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
А у нас на "неме" ассоциация "Миклуха Маклай" ))))) так слышится)))) как написано)))
джолоучу
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Келигиз, ана тилде ассоциациала джазыб ойнайыкъ:)
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
Ой, а можно, как будто я ничего не менял, никуда не переезжал и живу в Казахстане? )))))
Ок. Никуда не переезжал)), но живешь не в Казахстане, живешь в Теберде, например))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Къарачай-малкъар тилде анекдотла!!!
 
Къарачай-малкъар анекдот тюлдю, алай болса да, къарачай-малкъар тилде джазсам, къарачай-малкъар анекдотха саналыр да къалыр))

Бир кюн бир аслан тюлкюню тутханды. Хыйлачы тюлкю кесин асланнга аш этери келмегенди. Айтханды асланнга:
- Сен мени бошла. Мен арыкъма, татыусузма, тоярыкъ да тюлсе. Мен а сеннге уллу семиз джаныуарны алыб келирме, - дегенди.
Аслан, ийнанмаса да тюлкю мынга башха джаныуарны келтирлигине, тюлкюню арыкъ, татыусуз болгъаны - хакъ, алай-алай да тоярыкъ тюлме, бир кереим, дегенди да, бошлагъанды тюлкюню.
Тюлкю бара-баргъанды да, эшекни табханды алдаргъа)). Айтханды эшекге, блай да блай, аслан джаныуарланы патчахлары болгъанын билесе, энди ол къарт богъанма, орнума башха патчахны салыргъа излейме дейди, сени этерге дейди батчах. Мийик шиндикге (троннга) да олтуртурукъду, башынга корона да кийдирликди, къуру олтуруб , къалгъан джаныуарлагъа оноу этиб, сюйгенингча ашаб джашарыкъсе, - дегенди.
Эшек кертда аслан мени патчах этеди деб, асланнга баргъанды. Аслан, эшек къатына келгенлей, ашайма деб баш джанына узалгъанды. Эшек къалай къачхан эсе да, къачыб къутулгъанды. Джарсыугъа, къулагъын алдыргъанды.
СОра тюлкюге дау этгенди:
- Сен мени алдадынг, ьюлкю! Аслан мени ашаб къоя эди! Ма, къулагъымы къабханды! - дегенди.
Тюлкю эшекге айтханды:
- О, Эшек, сен тюз ангыламагъанса асланны, аны болмагъанды сени ашар умуту, ол сени башынга корона кийдиреме, патчах этеме, деб, узалгъанды башынга, - деб, алдагъанды.
Эшек:
- О, да сора ызыма барайым, патчах болайым, - деб, асланнга къайтыб келгенди.
Аслан биягъа ашар умут бла эшекни ююсюне атлгъанды. Эшек биягъы да, энтда насыбы тутуб, къачыб къутулгъанды, ашатмагъанды кесин. Алай а бу джол да хатасыз къутулалмагъанды - къуйругъун алдыртханды. Тюлкюге дай этсе, биягъы хыйлачы тюлкю башын ала билгенди. Айтханды эшекге:
- О, Эшек, джангылгъанса биягъы сен! Асланны сени ашар акъылы болмагъанды, ол сени патчах этеме, патчах шиндикге (троннга) олтуртайым, къуйругъунг мешать этерикди тронда олтурургъа деб этгенди алай, - деб, ийнандыргъанды биягъы эшекни.
- Алаймыды? Да сора барайым энтда асланнга, патчах болайым, - деб, энтда къайтыб келгенди эшек асланнга.
Аслан бу джол ычхындырмагъанды эшекни, ашагъанды.
Туурасындан къараб туруб, тюлкю соргъанды:
- Татлымы эди? Тойдунгму?
- Хо, тойдум. Мыйысын кесинг ашабмы къойгъан эдинг?

- Аны башында мыйысы болса, ол сеннге 2-3 къат къайтыб келмез эди, - деб, джууаб бергенди тюкю.
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Келигиз, ана тилде ассоциациала джазыб ойнайыкъ:)
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
Ты не сдаёшься))))
Никогда и ни за что (с) )))))
Просто любой карачаево-балкарец на "неме" ответил бы другим "неме")))))))
а ты не ответил))) поэтому подколоть решила))) но сдаваться - не сдаюсь)))) Я думаю, что ты карачаево-балкарец. Ну, может, вы поздно приехали из Ср.Азии, поэтому знаешь казахский))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Келигиз, ана тилде ассоциациала джазыб ойнайыкъ:)
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
Цитата
Сэстренка пишет:
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
ойуу бирээнньик
неме
Пришлось погуглить)))
Да ты и вправду не карачаевец что ли? Къарачайлы бы на "неме" быстро нашел ассоциацию)))))))))))))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Къарачай-малкъар тилде анекдотла!!!
 
Цитата
Беллучи пишет:
Реальная история!!!Я ее тоже где-то прочла!Бир джашда должна была состояться свиданка под Эльбрусом и вот он весь такой расфуфыренный нарядился во все белое! Белый костюм,белые туфли.... и сдругом они ловят маршрутку,садятся в нее!Джашвесь в предвкушении увидеть свою горяночку!!Едут себе нормально,как вдруг маршрутку останавливает къатынчикъ ,которая торгует базарда овощами,и вот залезает она с пакетом овощей садится напротив джаша, который одет в белое!едут ,едут... и къатынчикъ (наверно проголодалась дастает из сумки огромный помидор и как куснет ))и все брызги на его белый костюм!!! )))у друга начинается истерический смех!!!Джаш вярости встает и говорит:"Алма аша!кертме аша!,но помидор ашай билмеисенг неталаунга ашайса???!!! )))
Мне сегодня эту историю рассказали, сказав, что читали в форуме Эльбруосида. Легко нашла через "поиск" и прочитала в оригинале))) Как же это смешно)))))))))))))))))))))))))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Къарачай-малкъар тилде анекдотла!!!
 
Цитата
всезнайка пишет:
Эртденбла 4 сагъатда биреуню телефону зынгырдайды.
-Алло! Къатыгъыз бла джугъутур бёлекозуб кермедигизми?
Телефонну ийеси да сабыр
-А не, сен артхамы къалгъанса?
:lol:
Мадина, киргенинг болса, "къашыкъ бламы алайым, чолпу бламы алайм" дегенни хапарын бир джазарса((
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Келигиз, ана тилде ассоциациала джазыб ойнайыкъ:)
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
ойуу бирээнньик
неме :pardon:
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Келигиз, ана тилде ассоциациала джазыб ойнайыкъ:)
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
Черевичкиле (Вий)
Алтын ийлеу (золотое шитье)

P.S.! Пришлось погуглить, что за черевичкиле))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Келигиз, ана тилде ассоциациала джазыб ойнайыкъ:)
 
Цитата
ALANULAN пишет:
УУЧУ КЪЫЗНЫ АУГЪАН НАРАТНЫ ЮСЮНДЕ КЪАРДА АЯКЪ ЫЗЫ
Аман келтирдинг!))) "Чалкъычыларыбызныкъыладанмыса?" - дерим келди, келишмейди ансы))

КЮЛКЪЫЗНЫ (ЗОЛУШКАНЫ) ЧУРУКЪЧУГЪУ))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Синквейн, (игра)
 
Турне.
Кругосветное, долгосрочное.
Интересует, манит, пугает.
Волков бояться - в лес не ходить...
Вояж, вояж.. :серенада: .
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Синквейн, (игра)
 
Цитата
Фантомас пишет:
Путник.
Развивитие, обучение.
Манит, будоражит, завёт.
Захватывающее путишествие.
Турне...
2-я строчка прилагательные или причастия должны быть))
Мне эта тема показалась очень сложной, и я в ней не рискнула участвовать. Сейчас прочитала условия, вроде все понятно. И чего я так испугалась?)))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
чат..., в память...
 
Цитата
veresk пишет:
«Запомни... Юсуфом ты являешься только дома... за пределами его...ты автоматически становишься... Боташевым... а там где есть некарачаевцы...ты становишься карачаевцем... поэтому совершая тот или иной поступок... знай... что все плохое, что ты сделаешь...ляжет пятном на твой род...и на твой народ... также все хорошее... будет предметом гордости твоей родни...и народа... помни это делая что-либо... потому что это ответственность...на тебе позор и гордость... десятков тысяч человек...»

Как видишь, память хранит))
:emoji106: :emoji122: :emoji122: :emoji122:
Зарни, такое достала! Сау бол! ЧИтаю и вдохновляюсь: что бы такого сделать, чтобы "на мне была гордость"))

А моя ассоциация с Еской : человек слова. Человек слова: сказал - сделал, хотя бы даже сказал в шутку!
Я самая классная на форуме))))))))))))))
чат..., в память...
 
Юсуф, алгъышлайма туугъан кюнюнгю байрамы бла! Аллах саулукъ, насыб, къаты иман берсин! Аллах юйдегигден къууандырсын! Аллах тутхан ишингден къууандырсын! Миллетибизде сенича иги джашларыбыз кеб болсунла!
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Афоризмы "зеленого городка"
 
«Запомни... Юсуфом ты являешься только дома... за пределами его...ты автоматически становишься... Боташевым... а там где есть некарачаевцы...ты становишься карачаевцем... поэтому совершая тот или иной поступок... знай... что все плохое, что ты сделаешь...ляжет пятном на твой род...и на твой народ... также все хорошее... будет предметом гордости твоей родни...и народа... помни это делая что-либо... потому что это ответственность...на тебе позор и гордость... десятков тысяч человек...»

(с) аааа , сохранила и передала veresk
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Now Playing, чо ща слухаем?
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
Но я так хочу быть казак Ли Хой ))
Рожденный горным орлом, не может быть степным орлом))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Now Playing, чо ща слухаем?
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
Карачаевцы есть, вариантов нет! Да?)))
Вариантов нет, ты - карачаевец)))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Афоризмы "зеленого городка"
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
Я протестую! Это не просто герой цитаты, это легендарный герой цитаты! )))))
Ну, вот, видишь)) сам же все понимаешь)) а говоришь - одного актера)))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Вопросы к модераторам., Предложения, замечания и просьбы...
 
Цитата
ping пишет:
Лаконичная стала до беспредела))) в принципе это отличие юристов настоящего времени, никогда недождёшся развёрнутого ответа)) потому что почти за каждое слово надо платить)))
Как я могла такое пропустить?)) Про меня скзали "лаконичная")))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Now Playing, чо ща слухаем?
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
*У*гъай, *у*гъай ))
Двойное "огъай" - это тоже чисто-къарачайча))
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Афоризмы "зеленого городка"
 
Цитата
Гъость [в_шкафу] пишет:
Это уже театр одного актёра)))
И каково твое мнение: автор хотел увековечить свое имя или имя героя циаты?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Афоризмы "зеленого городка"
 
Зарничка [Veresk], я не знаю второй карачаево-балкарки с таким широким внутренним миром, с таким банком знаний и с таким богатым словарным запасом, так искусно владеющей словом!

(с) Сэстренка
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Как забыть дорогу на форум!?
 
Цитата
Гошаях бийче пишет:
Нужно удалить тему и создать новую: как вспомнить дорогу на форум))
Не ожидала от тебя такое)) Неужели, ты из забывших дорогу?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
ШИДАКОВ НИКОЛАЙ ИСМАИЛОВИЧ (кавалер Ордена "Красное Знамя")
 
Цитата
Гошаях бийче пишет:
Спасибо, Сэстренка! Спустя 15 лет обновление страницы, да еще и с фотографиями. Ариу адам.
В форуме Эльбрусоида практически вся информация об участниках ВОВ - карачаевцах и балкарцах. В любом случае, больше , чем здесь, нет нигде. Аллах сууаблыгъын Муссаны (Лалаш) Хапаевни китабына джазсын!

КИммер тоже много информации про ВОВ в форуме собрал. Его настоящие фио не знаю, он, наверное, из молодых. А Мусса уже покинул нас, Аллах рахмат этсин!
Я самая классная на форуме))))))))))))))
Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 278 След.

Форум  Мобильный | Стационарный