Войти на сайт
26 Июня  2026 года

 

  • Ашхы сёз таш тешер.
  • Мал ёлсе, сюек къалыр, адам ёлсе, иши къалыр.
  • Ойнаб айтсанг да, эслеб айт.
  • Джыланны къуйругъундан басарынг келсе, аны башы болгъанын унутма.
  • Хантына кёре тузу, юйюне кёре къызы.
  • Берекет берсин деген джерде, берекет болур.
  • Этим кетсе да, сюегим къалыр.
  • Хар зат кесини орнуна иги.
  • Тилчиден кери бол.
  • Акъылсызны джууукъгъа алма, акъыллыны кенгнге салма.
  • Кёзню ачылгъаны – иги, ауузну джабылгъаны – иги.
  • Иги сёз – джаннга азыкъ, аман сёз башха – къазыкъ.
  • Байлыкъ болгъан джерде, тынчлыкъ джокъду.
  • Адам сёзге тынгыла, акъыл сёзню ангыла.
  • Ачлыкъда тары гырджын халыуадан татлы.
  • Экеу тутушса, биреу джыгъылыр.
  • Къайгъыны сюйген, къайгъы табар.
  • Аман хансны – урлугъу кёб.
  • Джол бла сёзню къыйыры джокъ.
  • Адамны адамлыгъы къыйынлыкъда айгъакъланады.
  • Юре билмеген ит, къонакъ келтирир.
  • Айырылмаз джууугъунга, унутмаз сёзню айтма.
  • Чабар ат – джетген къыз.
  • Айырылгъанланы айю ашар, бёлюннгенлени бёрю ашар.
  • Къууут – джелге, берне – бошха.
  • Харам къарнашдан, халал тенг ашхы.
  • Билген билмегенни юретген адетди.
  • Джангыз торгъай джырламаз.
  • Айыбны суу бла джууалмазса.
  • Ач, тоймам, дейди, тойгъан, ач болмам, дейди.
  • Керек ташны ауурлугъу джокъ.
  • Къайгъы тюбю – тенгиз.
  • Элге къуллукъ этмеген, элге ие болмаз.
  • Джахил болса анасы, не билликди баласы?
  • Ёгюзню мюйюзлери ауурлукъ этмейдиле.
  • Ишни аллы бла къууанма да, арты бла къууан.
  • Къонакъ болсанг, ийнакъ бол.
  • Таш бла ургъанны, аш бла ур.
  • Хунаны тюбюн къазсанг, юсюнге ауар.
  • Джетген къыз джерли эшекни танымаз.
  • Адам туугъан джеринде, ит тойгъан джеринде.
  • Акъдан къара болмаз.
  • Баш болса, бёрк табылыр.
  • Ханнга да келеди хариблик.
  • Айтылгъан сёз ызына къайтмаз.
  • Билими азны – ауузунда кирит.
  • Ауругъанны сау билмез, ач къарынны токъ билмез.
  • Атлыны ашхысы, ат тизгининден билинир
  • Кёзюнде тереги болгъан, чёбю болгъаннга кюле эди.
  • Эринчекни аурууу – кёб.

 

Страницы: Пред. 1 ... 28 29 30 31 32 ... 143 След.
RSS
Голодовка балкарских активистов и стариков у Государственной Думы РФ
 
не надо на форуме в открытую давать информацию куда госпитализированы участники ... есть номер Мурадина, лучше и легче набрать и все узнать у него!
 
Дохтуркерекди. Ючюсю да 23 больницададыла, метро Таганская.
 
Салам Алейкум. У меня есть предложение. Хорошее. Но боюсь по причине частого несовподения моего мнения с эльбрусоидами,мои сообщения не "вылезут" с модерации.)))
 
мысвами
Сау бол.

Энди ол списокланы да бир табыб хайырландыралсакъ.


Дагъыда бир айтырым. Оразагъа кёб къалмагъанды. Анча кюнден бери саулукълары тауусулгъанды, больницагъа барыргъа унамасала да, по-любому адаптация этерге керекди, голодовкадан чыгъыб ораза тутуб башлаяллыкъ тюлдюле, ашхынларын бир кесек джарашдырмай, акъыртын-акъыртын сокчукъла, кегетчикле,кашачыкла ашай... Мен айтхан болса тамбладан башлаб голодовканы тыйыб, ораза бошалгъынчын оразаны заманына голодовканы джабыб, ораза бошалса бир оноу болур эди.

Ала алай тынч, кишиге да мешать этмей, олтуруб турсала развитие событий боллукъ тюлдю. Митинг этерге да джарарыкъ тюлдю. Къартлагъа: "Саулугъугъузну бошамагъыз, хотя бы оразаны заманына голодовканы къоюгъуздеб, миллет ючюн этгенигизге сау болугъуз," - деб, тилей, джыйлса миллет, анга киши да причин табаллыкъ тюлдю.


Ол списокла кимде бар эсе да бир табыгъыз. "Горский Дом"-дан хайыр бармыды? Нек тынгылайдыла? Огъесе уже чачылгъанмыды, джокъмуду? Списоклары къалгъан болурму? Миллетни джыяргъа керекди. Митингге тюл, къартлагъа мындан ары саулугъугъузну бошамагъыз, эм да оразаны заманында инджилмегиз, деб, джыйылыб, тилерге.
 
Площадха зюрюгенле, къолугъуздан келгенге кёре маскала бла кециндирирге кюрешсегиз эди. Ол маска эки сагъатдан сора зукъ хайыр бермейди. Мен Нальчикден окъуна ашырайм автобус бла, тюбеб элтир адам табыллыкъ эсе?
 
Вы только подумайте в каких условиях проходит голодовка!!!!!!!! Уже месяц!!!!!! Это просто нереально стойкие люди!!!!!! Думаю, из молодых ребят никто бы столько не выдержал))) Эта погода ? просто кошмар какой-то!!!! Сколько болезней она спровоцирует ещё(( То пекло сумасшедшее, то теперь дышать нечем... Насколько же надо любить свой народ, что бы пойти на такое!!!! Восхищаюсь и горжусь!!! За такую смелость и стойкость даже врагов уважают)
 
СМИ сообщают, что 5 августа голодовка в Есентуках прекращена, а её участники собираются присоединиться к голодовщикам в МСК. Они уже там?
 
Хау билмийелле ансы... Энди ары жыйылсынла башха жерледе голодовкаланы къоюб. Конечно надо в центр общественного внимания... Там не доработали, надо поехать теперь в Москве все развалить.
 
Салам алейкум.Сегодня сходил туда,это зрелище не для слабонервных.Вообще в Москве итак здоровому молодому человеку сложно:жуткая жара, допустимые нормы вредных веществ в воздухе завышена во много раз,видимость ограничена.Но они упорно держатся.Но пока все упорно пытаются их не замечать,не СМИ не чиновники якобы их не видят и в такие минуты думаешь, а где демократия?хотя бы узнать можно:для чего они это делают?Тут выход один и этот выход не в игнорировании решения проблемы и оставлять это решение на какой-нибудь другой век истории, а реально изучить проблему и принять единственно верное ПОЛИТИЧЕСКОЕ решение!!!!Ведь политиков в стране больше, чем кого-либо другого!!!!
 
ТЕЛЮБЮЗГЕ
Бий езден,- шо къулда
Сый-намыс излегенде,
Сен апон сеждесин къылма
Халкъынгы эзгенлеге

Патчахла сезю- жалгъанды.
Аз да алма эсинге.
Аллаха табын жалпнда.-
Жанынгы иесине!

Бетинги сакъла!Къурал да,
Азатлыкъ жолунгу тап.
Тур! Аякъ тюп болуп къалма,
Тюнгюлюп, арып, тохтап.

Хар таулу кеси бир тауду,
Халкъ а- Къаф тауу- Кавказ!
Азатлыкъ деген- жашауду,
Къарачай,Малкъар да сауду,
Бир болсакъ,душман да, жау да
"Теплейим"!- деп къаныкъмаз.

"Жерибиз такъырды, тарды",-
Дейбиз хаман да ,алай_
Кавказны жаны- Малкъарды,
Жюреги уа - Къарачай!

Биз- Минги таулубуз,-байбыз,
Жокъ,керек да табылыр.
Езденлик бла уа къалайбыз?-
Ол ма бюгюн танылыр.

Танылыр къоркъакъ, азкел да,
Жут ,сатхыч да бет ташлар:
Къайсына барсангда:"Кел"-деп
Сылтаула къурай башлар.

Дауурбас бла уятмазса,-
Ау басханды къулагъын,
Ирият бла уялтмазса,-
Жау басханды болгъанын.

Бар да кер : рахатды, хошду,
Кечеси -кюню да- шош.
Жер да, жыр да, журт да бошду,
Азатлыкъ да, халкъ да бош.

От тюшсе да, жер тепсе да.-
Ол хазырды, жаным,-баз:
Халкъ терин, къанын тексе да,-
Хата жокъду,къайгъырмаз!..

Танылыр керек кюн эрда:
Хар анты болгъан-чыгъар
Жюрегин,жанын кючлер да,
Душманын бюгер,жыгъар...

Бюгюн бир тилли болурча,
Къурасын Аллах бизни,
Бу жоюм чархдан къорурча
Беш да Тау Элибизни.
 
кьул болгьан-жокь болгьанга саналады.Шендюги заман бизни жокь эте турады.Туудукьладан уялыргьа тюшер,саулагьада,езгелерибизге да тырман салырла.Бола тургьан ишлеге,тынгылау салгьанланы сатлыкьгьа санар керек.Жаш телюден мен бек уялама,кезлери кермегенча,эшитмегенча этганледен,хаюанлача тынгылымай,акьыл ишге эс бурсунла. Шендю дуния башха болгьанды кьоркьуу керек тюйюлдю.
 
эльсюер бек жаратдым назмунгу!!! Сау бол! Сагъыш этдиреди!
 
Откройте лучше тему: Балкарская национальная идея.
Есть ли у Балкарии такая идея, вокруг которой могло бы произойти сплочение народа, для ее достижения? Что это за идея? Или это из области фантастики?И почему?
 
Только что в программе "Время" увидела наших стариков мельком.. это был сюжет об экологической ситуации в Москве...

Давайте соберемся все и пойдем.. уговорим их закончить голодовку... Реакции от властей не видится... все, кто в Москве есть пойдем... Невыносимо думать, как они там.

Пусть придут все, в ком есть уважение к старшим.. пригласим других кавказцев... каждый скажет всем кого знает.. объявит в социальных сетях... например, в Одноклассниках можно написать в статусе, что в такое-то время все, кто считает себя кавказцем приглашается на Манежку. Если власти и на это не отреагируют, то и дальше нашим старшим смысла нет рисковать жизнью и здоровьем.
Что скажете?
 
Из-за смога и высокой концентрации вредных веществ в воздухе москвичи под любым предлогом покидают столицу, власти Москвы просят жителей меньше находиться на улице, депутаты предлагают ввести в городе чрезвычайное положение, из Москвы эвакуируют сотрудников иностранных посольств... И при всем при этом у участников голодовки и мыслей нет прекращать начатое...




 
operator
да, сила духа у них необыкновенна...
 
кечгюнчюлюкню сынагъан акъсакъаларыбыз
 
Есть ли у Балкарии такая идея, вокруг которой могло бы произойти сплочение народа, для ее достижения? Что это за идея? Или это из области фантастики?И почему?



Наверное, для большинства малых народов эта идея одна - возрождение/сохранение самое себя как народа, в случае балкарцев сюда прибавился и "земельный вопрос"

Только что в программе "Время" увидела наших стариков мельком.. это был сюжет об экологической ситуации в Москве...

экологическая ситуация в Мск и впрямь заслуживает внимания, но тем не менее по новостям будут говорить о чем угодно, только не о голодовке, которая сколько уже длится...Более того, этот Хлопонин вместо того, чтобы делами заниматься, мается дурью вместе со своей администрацией, выдумывая какие-то кодексы о том, где можно танцевать лезгинку, а где нет...К тому же некоторые видные общественные деятели вообще не считают подобные вопросы очень уж важными...

Член Общественной палаты, политолог Максим Шевченко обратил внимание на одну конфликтную ситуацию в республике: представители балкарских общественных организаций в последнее время недовольны действиями властей Кабардино-Балкарии, которые, по их мнению, проводят в республике дискриминационную по отношению к их народу политику. Однако, по словам эксперта, этот минус компенсируется очевидными для руководства страны достоинствами Канокова.
?Арсен Каноков ? один из самых успешных глав субъектов северокавказского региона и очень яркий руководитель, ? сказал ?Клубу Регионов? Максим Шевченко. ? Каноков ? эффективный менеджер. Он сократил дефицит бюджета за счет внутренних ресурсов. Несмотря на проблемы с балкарцами, республика развивается. Она лидирует среди северокавказских республик по финансовому самообеспечению. Конечно, те, кто устроил взрыв на Баксанской ГЭС, хотели повлиять на судьбу Канокова. Но я считаю его шансы на продление полномочий достаточно высокими?.

URL


дурдом какой-тоЕсли власти и на это не отреагируют, то и дальше нашим старшим смысла нет рисковать жизнью и здоровьем.

+1
тем более эти власти все больше и больше кажутся неадекватными
 
Интересно по каким критериям происходит модерация? Нравится , не нравится?
Знаете как говорят, кто побеждает в драке? Тот кто готов умереть! Голодовка есть готовность к смерти. И если сказал "а" иди до конца. ТОлько так можно получить результат. А может и не получишь ничего. Но это будет не шантаж смертью. Найдутся те кто готов пожертвовать собою до конца? Зачем тогда есть хлеб и пить воду?
 
nos
Да нет, в СМИ и в радиостанциях уже достаточно информации о Голодовке. Только вот результатов не никаких
Действительно, без слез на все это смотреть невозможно.
Да поможет Этим ЛЕГЕНДАРНЫМ людям, нашим АКСАКАЛАМ ВСЕВЫШНИЙ!
Аллах болушсун! Аллах биргелерине болсун! Этген тилеклерин толтурсун Уллу Аллах!
 
Dalila
Давайте соберемся все и пойдем.. уговорим их закончить голодовку... Реакции от властей не видится... все, кто в Москве есть пойдем... Невыносимо думать, как они там.

А давайте будем ВСЕ собираться и ходить к ним почаще, желательно каждый день. Уговорить их закончить голодовку не получится 100%. Их со всех сторон уже месяц отговаривают, как видите это не такие слабые люди, чтоб поддаться. Так что отговаривать их - только заставлять их лишний раз нервничать. А вот от моральной поддержки они не откажутся. Больно видеть, что ходят к ним постоянно одни и те же люди в небольшом количестве. Что мы за народ такой, не можем нормально поддержать этих людей! Как будто каждый день балкарцы устраивают голодовки у кремля..
Давайте завтра (уже сегодня) все, кто сможет, приезжайте вечером. Увидимся, поговорим, может что-нибудь новое придумаем.. От нас должно быть больше пользы, чем просто отговаривать тех, кто на что-то решился. Я этих людей безмерно уважаю, уже можно сказать люблю, и беспокоюсь за их здоровье не меньше любого человека. Но уже понятно, что назад пути нет. Надо идти до конца.
Один из них сказал "если надо будет - и зимовать тут останемся".

Надо верить и всячески способствовать разрешению ситуации и всё получится, Аллах айтса!!!
 
БЕШ ТАУ ЭЛ ? БЕШ УУАХТЫ НАМАЗ

Бир джурт болмаз Джерде Кавказча,
Минги Тау да ? тёппеси аны.
Беш Тау Эл ? беш ууахты намазча,
Кёк нюрюнде джулдуз бла Айны.

?Беш Тау Элни беш да тары ?
Олду мени бешатарым?,-
Дегенди Ибрахим Баба,
Джуртдан кёл да, сёз да таба.

Хау, Беш Тау Эл ? беш ууахты намаз,
Бешатар ушкок да бизге.
Терсликни Аллах унамаз,
Джол берир Тюзлюкге, Тюзге.

Бизге къазгъан урусуна
Душман кеси тюшмей къалмаз.
Халкъны тынглайма ауазына:
Беш Тау Эл ? беш ууахты намаз.

Къартларыбыз Нартла кибик,
Атларыбыз Тарпан кибик,
Къаблан кибик да джашларыбыз ?
Алдад бизни джашнарыбыз.

Беш Тау Эл ? беш ууахты намаз.
Акъсакъал азан къычырса,
Кечигирге чырт джарамаз ?
Къарт, джаш да сюелир сафха.

Беш Тау Эл ? беш ууахты намаз.
Борчубузну да тёлербиз.
Тауларыбызгъа да таяна,
Аллахдан насыб тилербиз.

Акъсакъалларыбыз сау болуб,
Кёлюбюз турур тау болуб.
Джаш тёлю да аякъланыр,
Беш Тау Эли азатланыр.

Беш Тау Эл ? беш ууахты намаз,
Бешатар ушкок да бизге.
Этсек мадар ? этилир къадар,
Тюзлюгюбюз къалмаз тюзде.

Акъсакъалла тынчлыкъ табмай,
Кюрешгенде Халкъ, Джурт ючюн ?
Эркинлик-Тюзлюк тангы атмай,
Къалай къалыр Беш Тау Элге?!

Минги Тауну тёппесинден
Келед эниб азан таууш.
Чырт кетмейди мени эсимден
Къайсын айтхан Азат Аууш.

Джаула кеслери къалырла
Бизге эшген гыбы ауда.
Малкъар джумхуриетни байрагъы
Чайкъалыр Минги Тауда.

Ай бла джулдуз джарытады
Мийик таулада къарны.
Халкъыгъыз сизни унутмаз,
Акъсакъаллары Малкъарны.

?Халкъ ючюн!..? - антлары болгъан,
Сизге джашагъан, ёлген да ? къолай.
Сизнича къартлары болгъан
Халкъыбыз хорланмаз, огъай.

Джаш тёлюге юлгюсюз сиз,
Аллах сакъласын ёлюмден.
Орнугъуз хазырды сизни
Тау джумхуриетни тёрюнде.

Саулукъ-эсенлик тилейме
Барыгъызгъа да Аллахдан.
Малкъар къралны къууанчын этмей,
Биринг кетмесин джашаудан.

Халкъыгъыз ючюн кюрешесиз,
Истемей отну, боранны.
Махтау сизге, бюсюреу сизге,
Акъсакъаллары Малкъарны.

Сиз болгъаныгъыз себебли,
Къыйын кюнюбюз да ? аламат.
Къыйыныгъыз Аллахдан къайытсын,
Джаныгъыз Аллахха аманат.
 
Сэстренка# Дата: 6 Авг 2010 11:14
Ала алай тынч, кишиге да мешать этмей, олтуруб турсала развитие событий боллукъ тюлдю. Митинг этерге да джарарыкъ тюлдю. Къартлагъа: "Саулугъугъузну бошамагъыз, хотя бы оразаны заманына голодовканы къоюгъуз деб, миллет ючюн этгенигизге сау болугъуз," - деб, тилей, джыйлса миллет, анга киши да причин табаллыкъ тюлдю.


Бир заманнга келишиб, хотя бы 300-500-1000 адам джыйылыргъа керекди. Сагъат джарымгъа джыйылса да, хотя бы бир кере адам кёб джыйылыб алайын толтурургъа керекди. Адамлагъа (кесибизникилеге да, башхаланы санамай) "приходите поддержать" деген алайгъа келирге сылтау болмайды. Не ючюн десенг, бири поддержать этеди, бири этмейди, бири "охо да менден башхала бара болурла" деб тура болурла. "Оразаны заманына приостановить этигиз" - деб, тилерге джыйылсакъ, ол прекращать этгенча да болмайды, "по просьбам трудящихся" деб приостановить этгенча болады. Бир джаны бла сагъыш этеме да, оразаны заманында ораза тутмайын дуния мал ючюн голодовка тутадыла, деб, кесибизникилени ичибизде къаршчы болуб къаллыкъ адамла чыгъаргъа боллукъдула. Корреспондент болгъанны да чакъырыб, кесибиз да суратха алыб, бир кере бир заманнга кеб джыйылыб керюнюрге керекди. "Оразаны заманына приостановить этигиз голодовканы" деб тилерге джыйылабыз десенг, ким да келликди.
 
operator
Уговорить их закончить голодовку не получится 100%. Их со всех сторон уже месяц отговаривают, как видите это не такие слабые люди, чтоб поддаться. Так что отговаривать их - только заставлять их лишний раз нервничать.
Понятно и в целом ожидаемо... я никак не могу считать их слабыми, особенно учитывая в каких условиях происходит акция, даже если они ее решат закончить. Прошу меня понять правильно, я ни в коем случае не призываю оказывать на них давление... Это была женская реакция...

А вот от моральной поддержки они не откажутся. Больно видеть, что ходят к ним постоянно одни и те же люди в небольшом количестве. Что мы за народ такой, не можем нормально поддержать этих людей! Как будто каждый день балкарцы устраивают голодовки у кремля..


Ты прав. Давайте тогда организуем акцию моральной поддержки, постараемся собрать побольше людей. В будний день на предстоящей неделе, чтобы было больше времени собрать народ. Назначим точное время, желательно вечером, чтобы после работы могли прийти. Распространим информацию... не знаю, сколько сейчас в Москве народу
 
Люди до каких пор будет продолжаться наше молчание??? Смотреть больно! Бу он адамыбыздан сора миллети ючюн ауругъан адам зокъмуду??? Аллах сизге болушсун!!! Миллетни керти адамлары. вы герои!
Страницы: Пред. 1 ... 28 29 30 31 32 ... 143 След.
Читают тему (гостей: 6)

 

Написать нам