Войти на сайт
26 Июня  2026 года

 

  • Джангыз терек къынгыр ёсер.
  • Ана кёлю – балада, бала кёлю – талада.
  • Къонакъ аман болса, къонакъбай джунчур
  • Намысы болмагъанны, сыйы болмаз.
  • Шекер бла туз – бир болмаз, ушамагъан – юй болмаз.
  • Билим – акъылны чырагъы.
  • Аман киши кеси юйюнде – къонакъ.
  • Ач да бол, токъ да бол – намысынга бек бол.
  • Ёксюзню тилеги къабыл болур.
  • Таякъ этден ётер, тил сюекден ётер.
  • Аууз сакълагъан – джан сакълар.
  • Джаш болсун, къыз болсун, акъылы, саны тюз болсун.
  • Эринчекге кюн узун.
  • Айтылгъан сёз ызына къайтмаз.
  • Ата – баланы уясы.
  • Джаралыны джастыгъында сау ёлюр.
  • Айыбны суу бла джууалмазса.
  • Билим насыб берир, билим джолну керир.
  • Нёгер болсанг, тенг бол, тенг болмасанг, кенг бол.
  • Ата – билек, ана – джюрек!
  • Адам боллукъ, атламындан белгили болур.
  • Джарлыны эшигин махтагъан джабар.
  • Джыланны къуйругъундан басарынг келсе, аны башы болгъанын унутма.
  • Борчунг бар эсе, хурджунунга ойлаб узал.
  • Арбаз къынгырды да, ийнек сауалмайма.
  • Айранны сюйген, ийнек тутар.
  • Аз айтсам, кёб ангылагъыз.
  • Керилген да, ургъан кибикди.
  • Сёз – кюмюш, джыр – алтын.
  • Этни бети бла шорпасы.
  • Къумурсхала джыйылсала, пилни да джыгъадыла.
  • Ашлыкъ – бюртюкден, джюн – тюкден.
  • Магъанасыз сёз – тауушсуз сыбызгъы.
  • Дуния малгъа сатылма, кесингден телиге къатылма.
  • Кёпюр салгъан кеси ётер, уру къазгъан кеси кетер.
  • Танг атмайма десе да, кюн къоярыкъ тюйюлдю.
  • Ариу сёз джыланны орнундан чыгъарыр.
  • Хар адамгъа кеси миннген тау кибик.
  • Ким бла джюрюсенг, аны кёзю бла кёрюнюрсе.
  • Телини эшигин, махтау джабар.
  • Айныгъанлы алты кюн, тогъайгъанлы тогъуз кюн.
  • Къартха ушагъан джаш – акъыллы, джашха ушагъан къарт – тели.
  • Аман къатын алгъан, арыр, иги къатын алгъан джарыр.
  • Джангыз торгъай джырламаз.
  • Аурууну келиую тынч, кетиую – къыйын.
  • Ургъан суудан башынгы сакъла.
  • Чомартны къолу берекет.
  • Сабийни джумушха джибер да, ызындан бар.
  • Ауругъан – джашаудан умутчу.
  • Адам сёзюнден белгили.

 

Страницы: Пред. 1 ... 31 32 33 34 35 ... 143 След.
RSS
Голодовка балкарских активистов и стариков у Государственной Думы РФ
 
ФИСА-он меня абсолютно не клинет,я его не знаю,как он может меня клинеть?меня клинет ложь,вот ты говоришь что он пишет правду,откуда он знает что кажаров стоя среди кабардинцев подталкивал их к бойне?он там был,точно небыло его там,откуда он знает про путинский приказ?тоже был в у него в кабинете?а я говорю то что видел,можешь набрать в ютубе слово кенделен и сам(а) убедишься.Можешь хоть тысячу раз пересмотреть мои посты,меня всегда переклиневает ложь и наглость.
 
М.Рахаев: Зачем балкарцы вышли на голодовку

С 1991 года балкарцы не могут добиться выполнения закона ?О реабилитации репрессированных народов? и восстановления четырех районов, в которых они проживали компактно до незаконной депортации в 1944 году.

В конце 90-х, якобы для наведения порядка на его территории и его сохранения в лечебных целях, вместе с прилегающими к нему пастбищами балкарских хозяйств, от Эльбрусского района КБР отторгнут уникальный лечебный источник "Жылы-Суу" и передан Зольскому району.

28.2.2005 года Парламентом КБР принят закон, по которому вся территория вокруг поселений компактного проживания балкарцев, была объявлена межселенными территориями и села фактически превращены в резервации. В этот же день, Парламентом республики принят закон, по которому два крупных балкарских населенных пункта - Хасанья и Белая речка, присоединены к гор. Нальчику, без учета мнения жителей этих сел, в нарушение Конституции РФ. Глава администрации с.Хасанья, Артур Зокаев, который пытался восстановить статус села, был убит в мае 2005 года в Хасанье у ворот собственного дома неизвестными.

Не имея возможности влиять на политику республиканских властей ни в парламенте, где превосходство в численности депутатов других национальностей дает им возможность принимать любые решения не учитывая мнения балкарцев, ни в исполнительной власти, где практически все ключевые должности занимают представители кабардинского этноса, балкарская сторона, вынуждена идти на отстаивание своих интересов апеллируя к федеральной власти, а также посредством публичных мероприятий.

Таким образом, добившись в Конституционном Суде РФ отмены антибалкарских и антиконституционных законов, балкарцы уже три года не могут добиться у республиканского руководства выполнения Решений Конституционного Суда РФ. Лица, инициировавшие обращение в Конституционный Суд РФ преследуются руководством республики с привлечением правоохранительных, силовых и криминальных структур.

С целью противодействия выполнению определений Конституционного Суда РФ, руководством КБР были подогреты радикальные кабардинские организации, которые пытаются создать видимость непримиримости кабардинской стороны. Это было отмечено проведением публичных мероприятий рядом кабардинских общественных организаций, что можно расценивать как попытку перенести конфликт между балкарской стороной с одной стороны и руководством республики с другой, в межэтническое балкаро-кабардинское противостояние.

При этом, руководство республики различными способами пресекает деятельность всех общественно-политических организаций балкарского народа, вплоть до организации судебных процессов. Так, в 1996 году по инициативе прокурора КБР была запрещена деятельность балкарской общественной организации "Тёре", в 2006 году - деятельность балкарской общественной организации "Госсовет Балкарии". Уже несколько лет длится попытка пресечь деятельность "Совета старейшин балкарского народа".

Кроме межселенных земель, на территории компактного проживания балкарского этноса, пограничная зона установлена без согласования с сельскими поселениями, вследствие чего ширина пограничной зоны в некоторых местах достигает 40 км, усложняя жизнедеятельность жителей этих районов.

Так же без согласования с сельскими поселениями, определены особо охраняемые территории и памятники природы, которыми также распоряжаются региональные власти. Более того, республиканские власти препятствуют проведению администрациями сельских поселений разграничения собственности на землю, в результате чего даже тем незначительным количеством земель, что оставлены селам, распоряжаются муниципальные районы. В итоге у сельских поселений, с преимущественно балкарским населением, нет ни одного гектара земли, что сводит на нет суть федерального закона от 6 октября 2003 г. N 131-ФЗ "Об общих принципах организации местного самоуправления в Российской Федерации".

Не представляется возможным охватить в данном формате все накопившиеся проблемы народа, которые стали следствием политического засилья республиканских властей. Мы затронули только земельный вопрос, который является первоочередным, и игнорирование которого чревато дальнейшим социально-политическим осложнением в республике, что может привести к межнациональному взрыву. В новейшей истории уже раз удалось предотвратить кровопролитие, когда в сентябре 2008 г. на дороге у с. Кенделен, несколько дней длилось противостояние кабардинской и балкарской молодежи, и только благодаря старикам конфликт удалось урегулировать. Многотысячные митинги, референдумы, обращение Депутатов ГД РФ, обращение балкарской интеллигенции результатов не приносят. Сегодня балкарские старики пытаясь разрешить проблему мирным путем, прибегнули к голодовке, что несвойственно кавказцам. Сложно предугадать дальнейшее развитие событий, если не удастся вернуть республику в правовое русло РФ, и федеральные законы будут далее игнорироваться властями КБР.

Балкарский народ намерен жить в мире и добрососедстве с кабардинским и другими народами в одной республике, но только на равных правах с соблюдением условий и принципов паритетности, оговоренных при объединении Балкарии с Кабардой 16.01.1922 года.

В завершение, хотелось бы от имени всех голодающих стариков, выразить слова благодарности сотрудникам ОВД "Китай-город", за круглосуточное дежурство, за внимательность и поддержку. Так же благодарим гостей и жителей столицы за сочувствие, соучастие и за теплые слова поддержки. Ну и конечно же родных нам, карачаево-балкарцев, стар и млад, которые сменяя друг-друга находятся вместе с нами с утра и до глубокой ночи, обеспечивая нас всем необходимым, вплоть до сменной одежды и холодной воды. Без моральной поддержки всех этих людей нам было бы во много крат сложней. Спасибо вам всем!


Руководитель инициативной группы,
Рахаев М.Ж.

http://auaz.livejournal.com/19731.html
 
sambo55

Насчет лжи, знаю, что пишу...
А вот по части лжи, нужно учредить медаль "Самая наглая ложь в истории" (или нечто подобное) и наградить ею почти всех современных кабардинским историков.
Или они тоже все только правду и пишут?
И раз такой всезнающий, может скажешь за что Кажаров лишился своего поста руководителя администрации президента КБР?
 
лукавит ваш рахаев,джилы-су никогда территориально не находился в эльбруском районе,джилы-су находится в нац.парке приэльбрусье,а им до 90х управлял эльбруский район,потом управление той части парка,которая находится на территории зольского района,а это 45%от общей площади парка,передали зол.району,уже не раз слышу эту ложь,кто то запустил эту дезинфу,а многие уже поверили.
 
sambo, когда ТАУЛУ написал 13.2010. 0:33, мы все очень были рады,там наши мысли изложены.С ним к сожалению не знакомы, но ему очень благодарны, за то,что он сказал то, что мы думаем. там где ты всегда какая то грязь льется,ты на кого работаешь???. оставь нас в покое, без тебя своих проблем хватает, можешь не добавлять. Придраться ТАУЛУ нет основания, ты мутишь возле себя.Мы говорим о решении своих накопившихся проблем,искусственно созданных некоторыми.Нам ни до кого нет дел,оставьте нас в покое. Кто то хочет, что бы мы всегда молчали, такие мы возможно нужны. Балкарки,бережем своих сыновей,братьев и мужей и на сьедение отдавать не собираемся. :sm irk:
 
ТАУЛУ, СОКЬЧУ АНЫ!!!
 
Тышында джашагъан ахлуларыбыз англар ючюн, Рахаевни сёзюн таучагъа кёчюргенме.

МАЛКЪАРЛЫЛА АЧЛЫКЪ АЗАБ (ачлыкъ греви) НЕК ДЖЕТДИРЕДИЛЕ КЕСЛЕРИНЕ

1991 джылдан бери малкъар халкъ не бек кюреше эсе да, Къабарты-Малкъар республикада къабарты башчыла Россияны ?Сюргюннге тюшген халкъланы хакъындан? законун толтурургъа унамайдыла. 1944 джыл малкъар халкъгъа этилген сюргюннге дери болгъан тёрт малкъар район, алгъын болгъаныча, ызына къайтарылмагъанды алкъын.

1990-чы джылланы аягъында дарман суула чыкъгъан ?Джылы-Суу? джерни, малкъар мюлклени джайлыкълары бла бирге, Эльбрус (малкъар) райондан юзюб, Зольский (къабарты) районнга бергендиле. Алайы уа ? Къарачай бла Малкъар бирге къошулгъан джерди, ёмюрден бери да къарачай-малкъар халкъны джериди алайы. Ёзге, къабарты башчыла, дарман суулары бла дуниягъа белгили ?Джылы Сууну? къабарты районнга берген бла къалмай, башха харам иннетлерин толтургъандыла ? Къарачай бла Малкъар бир-бирине къошулмазча, къабарты ырджы этгендиле алайын.

2005 джыл, февралны 28-де Къабарты-Малкъар республиканы парламенти закон алгъанды. Къабарты миллетвекиллени кёбчюлюгю бла алыннган ол закон, малкъар эллени араларында джерле ?элле арасы джерле ? бош джерлелле, ала бютеу республикагъа бойсунургъа керекдиле? деб, малкъар эллени джайлыкъсыз, къышлыкъсыз, сабансыз къойгъанды. Энди малкъар элле бир-биринден айырылыб, айрымканлача, резервациялача турадыла.

Эки уллу малкъар элни да ? Хасанья бла Акъ Сууну (Белая речка) соргъан-оргъан этмей, Нальчик шахаргъа къошхандыла. Ол зат Россияны Конституциясына да терс келген оноуду. Ол эки элни джамагъаты разы болмагъанды этилген зорлукъгъа. Хасанья элни тамадасы Зокаланы Артур, элин джакъларгъа кюрешгени ючюн, замансыз ёлюм табханды ? мурдарла келиб, юйюню аллында ёлтюрюб кетгендиле аны.

Къабарты-Малкъар республиканы башчылары хазна къалмай бары къабартылылалла. Парламентде миллет векиллени кёбюсю да къабарты халкъны адамларыдыла. Быллай болумда, малкъар миллетвекиллени айтханлары чапракъдан да ётмейди. Ала, излеселе да, халкъларын джакълаялмайдыла. Аны себебли, малкъар халкъ Россияны тамадаларына айтыргъа кюрешеди бола тургъан зулмуну.

Малкъарлыланы кюрешиулерине, тарыгъыуларына къараб, Россияны Анаяса Махкемеси, малкъар халкъгъа джете тургъан зулмуну терсге санагъанды эмда бегим алгъанды ? ?эллеарасы джерлени керти иелерине ? малкъар эллеге ызына къайтарыргъа? деб. Ёзге андан бери юч джыл озду, къабарты башчыла уа Россияны Баш Тёресини ? Анаяса Махкемесини оноуун ? тындырыргъа унамайдыла. Тарыгъыуну джазгъан малкъарлыланы уа джанларына, джашауларына къоркъуу тюшгенди. Тюзлюк ючюн кюрешгенлеге ? инсан, халкъ хакълары ючюн кюрешген малкъарлылагъа ? республикан махкемени, милицияны (полицияны), аманлыкъчы (криминал) къауумну юсдюрюб, дерт джетдириб кюрешедиле къабарты башчыла.

Россияны Анаяса Махкемесини бегимин толтурмаз ючюн, къабарты башчыла къабарты миллетчилени аякъ юсюне салгъандыла. Ол дыгаласны магъанасы: малкъар халкъ бла республиканы башчыларыны арасында дауну, эки хъалкъны ? къабарты бла малкъар халкъланы арасында тикликча кёргюзтюрге излейдиле. Ишни кертиси уа башхады: къабарты къуллукъчула-башчыла Россияны законларын, Россияны Баш Тёресини бегимлерин толтурургъа унамайдыла. Къралны башчыларын, дуния джамагъатын да ? ?къабарты бла малкъарны арасында джер дау? деб, алдаргъа уялмайдыла. Къралны законларын, Анаяса Махкемени оноуларын толтурмаз дыгаласда, халкъланы бир-бирине удуб, юсдюрюб кюрешедиле къабарты башчыла.

Республиканы тамадалары малкъар халкъны джамагъат-политика организациялары бла таша, туру да къазауат этгенлей турадыла. 1996 джыл республиканы прокурору Малкъарны ?Тёре? организациясын, 2006 джыл Малкъарны ?Госсовет Балкарии? организациясын джабдыргъанды. Ненча джыл, малкъар халкъны акъсакъалла тёреси бла - ? Совет старейшин балкарского народа? организациясы бла ? кюрешгенли да.

?Эллеарасы джерле? дегенни юсюне да, башха проблема барды. Кърал чекни малкъар эллеге сормай бардыргъандыла, алай бла бир-бир джерледе чек зона 40 км-ге джетеди, малкъар эллени дыккы джерлерине ол да бир къатылыуду.

Аны кибик, эллеге сорулмай, табигъат эскертмеле, джерле айырылгъандыла ? ала да республикан башчыланы оноуундадыла.

Республикан тамадала эл администрациялагъа джерлерини чеклерин бегитирге да къоймайдыла ? эллеге къалгъан хуртдагы джерге да оноу муниципал районла этедиле. Алай бла малкъар эллени эркинликлеринде бир гектар джер да джокъду. Бу зулму да Россияны 2003-чю джыл октябрны 6-да алыннган 131 номерли федерал законуна келишмейди (федеральный закон от 6 октября 2003 г. ? 131-ФЗ "Об общих принципах организации местного самоуправления в Российской Федерации").

Малкъар халкъгъа джете тургъан зулмуну барын айтыр ючюн бир китаб джазаргъа керекди. Биз былайда джангыз джер сорууну кёлтюребиз ? джерсиз малкъар халкъгъа джашау джокъду. Бу проблема этилмей, республикада тынгы-тынчлыкъ боллукъ тюлдю. Бир кере, 2008 джыл, октябрда къан тёгюлюрге аз къалгъан эди. Кёнделенде талай кюнню къабарты бла малкъар джаш тёлю бир-бирине къаршчы сюелиб тургъан эдиле. Араны акъсакъалла джарашдыргъан эдиле.

Минг-минг адам джыйылгъан митингле, референдумла, Россияны кърал парламентине джазылгъан къагъытла, малкъар интеллигенцияны сёзю ? бирине да эс кереклисича бёлюнмейди.

Малкъар акъсакъалла бюгюн, джол бла, джорукъ бла, ачлыкъ греви бла, Къабарты-Малкъарда малкъар халкъгъа джете тургъан зарауатлыкъгъа кърал башчыланы эслерин бурургъа излейдиле.

Мындан ары да, Къабарты башчыла къралны законларын, Анаяса Махкемени бегимлерин толтурургъа унамай турлукъ эселе, Россия къралны башчылары да ол затны эслемеген киибик этиб турлукъ эселе ? Къабарты-Малкъар республикада болум бек табсыз бошалыргъа боллукъду.

Малкъар халкъ къабарты халкъ бла, башхала бла да бир республикада рахат джашаргъа излейди, алай а инсан, миллет хакъы тебленмей ? къалгъанла бла тенгликде, тюзлюкде. Малкъар халкъны хакъы къаллай болгъаны белгилиди: ол джазылыбды Малкъар бла Къабарты 16.01.1922 джыл бир областны къуралгъанын кёргюзтген документледе.

Къралны башчыларыны эслерин бурур ючюн ачлыкъ азаб чеге тургъан акъсакъалланы атындан, бизге джан аурутхан адамланы барына да разылыгъыбызны билдирирге излейбиз.

Мурадин РАХАЕВ,
Ачлыкъ греви тутхан (голодовка этген) къауумну тамадасы
http://auaz.livejournal.com/19731.html
 
sambo55. Сам же написал, что принадлежали эти территорий Эльбрусскому району... А почему не заметил 70 тыс кв. километров лукавства властей КБР?
 
"В конце 90-х, якобы для наведения порядка на его территории и его сохранения в лечебных целях, вместе с прилегающими к нему пастбищами балкарских хозяйств, от Эльбрусского района КБР отторгнут уникальный лечебный источник "Жылы-Суу" и передан Зольскому району."

Жылы-Су всегда был в Зольском районе!
 
А почему не заметил 70 тыс кв. километров лукавства властей КБР?

это в 14 раз больше територий Кбр !
 
Кыйынынг ючюн кёп саубол Сабр, Аллах разы болсун. Рамазанла оразабла тилeймe; Аллах (дж.дж.) да сeни куандырсын, Малкар аксакалла, Карачай Малкар, бизлeблe, бютюн тюз Мюслюманла, бютюн тюз адамлабла биргeлeй. Амин Аллах..

ДЖазывны фаджeбоок нёгeрлeримe дe джаздым, былайга eс буругуз дeп. Билмeгeнлe билсинлe, eшитсинлe, англасынла. Хич джук кeлмeесe колларындан, джюрeклeриблe, кёллeриблe налат eтeрлe аманланы барына. Ол да бир затты.. Аз да тюлдю. ДЖюрeклe бир болабилсeлe. Билгeнлe билмeгeн бир болмайды дeйлe.

Филистин'дe бола турганлага да ошаттым. Аланы да джeрлeрин алып, орамларын айырып тирликсиз eтип турадыла. Алаесe Филистин проблeм тюзeлсe, былайлары да тюзeлир кайдам. Амeрика; УН бирлeшмиш миллeтлe бир джанындан Филистинлилeни юйлeрин, джeрлeрин сыйырмагыз, аланы джeрлeриндe кeсигизгe джангы юй eтмeгиз дeп айтадыла, бир джанындан да Филистинлилeни джаулары eтeриклeриндeн артка калмайдыла, Амeрика да тынглап турады..

Ак сакалла, Карачай Малкар, бютюн тюз иннeтлилeгe, тюзлeгe кюч карув саулук тилeймe.
 
ТАУЛУ-ну давай тогда докажи,что кажаров подстрекал толпу,раз знаешь что пишешь,а мне не интересно почему кажаров лишился поста,я его незащищаю,хотя в замен его поставили на пост который ни чуть не уступает прежнему,я
лишь не хочу чтоб ты тут что то придумал,а другие поверили,это называется провокация и подстрекательство обманом.
ФИСА-а ты пробовала посмотреть на какие посты я отвечаю,сравни,мои опоненты пишут на много грязьнее,я лишь отвечаю,правильно делаете,что не молчите,но за рамки тоже не нужно выходить,сказка про подстрекательство талпы кажаровым,передача земель северного приэльбрусья в зольский район
это всё примеры,ты говоришь на кого ты работаешь и т.д.я тебе отвечаю я работаю на свой народ,как и ты,не допущу лжи по отношению моего народа и представителей в частности,когда есть доказательства я всегда молчу,знаю,что у моего народа есть уроды,думаю как и у любого другого,так,что не надо меня обвинять в смертных грехах
ТАУЛУЛА-где я такое писал?покажи.
Я говорю управление национальным парком приэльбрусье(южная часть-эльбрусский район,и северная часть-зольский район)находилось в эльбрусском районе,в
90е управление той частью которая находилась в зольском передали зольскому,ощущаешь разницу?
 
ТАУЛУЛА

Lukin tüberge izleydi sizni bla deb cazğan edile baras kün. Ne bolub turadı? Tübemegenmidi? Tüberikmidi?
 
sambo, мой народ никогда не переходил рамки закона,поэтому он в пример многим на манежной стоит.Мой народ не в чем упрекнуть,ни один не смеет,в России если есть народ примерный,то он в числе первых.Каждый маленький народ имеет право на свою Родину,землю, культуру,это по закону конституции РФ,так же по международному праву. " За рамки закона", -не переходите ты говоришь,за рамки чьего закона?!У нас один закон-закон РФ!!! Ни шаг от него мы не делаем. Ты тут еще на М.Рахаева пух тянешь,он тебе что сделал? Он представляет НАС-БАЛКАРЦЕВ,тебе это не нравится???твоя проблема.М,Рахаеву мы доверяем и благодарим его,что взял на себя ответственность за свой народ,взял все наши проблемы и осмелился выступить перед мировым сообществом ,с вопиющей несправедливостью,беззаконием,не соблюдением законов,тебе это не нравится? Когда Кабарда соединялась с Балкарией какие указы были подписаны посмотри источники, в числе первых идет равенство.
 
Сатыугъа сала эдиле, тюбейик да КБР гъа барайыкъ, жеринде къарайыкъ деп. Сиз акциягъызны тохтатыгъыз Лукинни къошулгъаны бла деген эди Кунадзе, Лукини экинчиси. Унамадыкъ.
 
sambo ТЕБЕ.. РАСИЗМ- это дискриминация личностей,общественных групп или части населения. РАСИЗМОМ так же является распространение порочащих сведений, нанесение ущерба по этническому или национальному признаку. РАСИСТЫ,ЧТО БЫ ОБОСНОВАТЬ СВОЮ ПРИВИЛЕГИРОВАННОСТЬ ИСПОЛЬЗУЮТ ОТКАЗ В РАВНОМ ОТНОШЕНИИ.
 
sambo55

...
Я говорю управление национальным парком приэльбрусье(южная часть-эльбрусский район,и северная часть-зольский район)находилось в эльбрусском районе,в
90е управление той частью которая находилась в зольском передали зольскому,ощущаешь разницу?


Да пусть хоть к Терскому району относится, от этого эта земля не перестанет быть исконной землей балкарцев и карачаевцев.

Насчет Кажарова и его высказываний... То что он говорил на публику и то, что он говорил организаторам этого похода. Безусловно были разные слова и свидетелей первого было конечно много, а вото свидетелей второго, кратно меньше. Благо были среди них болтливые товарищи. Так вот организаторов он призывал стоять до конца, и не уступать балкарцам, и что они должны обязательно пройти намеченным путем, а такой призыв был ничем иным, как провокацией с его стороны. Я об этих его высказываниях и говорил. Как доказать? Ну извините ни видео, ни аудио записи при этом не проводились.
 
Таулу, вот как с Кажаровым ты лукавишь, так и с якобы вашими "исконными" землями. Одни разговоры и желание выдать слова за факты, а доказательств нет.
 
sambo55
ТАУЛУ-ну давай тогда докажи,что кажаров подстрекал толпу,раз знаешь что пишешь


Самбо, а кто был организатором и идейным вдохновителем самого похода кабардинцев через Кёнделен?
 
ФИСА-ещё раз перечитай мой пост выше,я не про какие законы не писал,не нужно переделывать мой пост и тем самым возбуждать свой национализм.
ТАУЛУ-если ты рассуждаешь так-тот сказал этому,этот сказал третьему,а мне рассказал десятый,то
нам не о чем спорить.
0707-организатором похода кабардинских конников на гору,заметь на гору,а не специально через село,канжал
был кажаров,он и приехал всё разруливать и что?что кабардинцам уже нельзя передвигаться по балкарским селам?недавно был в каменомосте,мимо проезжало нашин 10с высунутыми балкарскими флагами,это с хабаза ехали в загс,так мы с братом только сигналили,а они нам в ответ,это праздник,ни один адыг даже не подумает почему этот балкарец проезжает через моё село и тем более со своим флагом,а вот если начать провоцировать этих людей,то проехать балкарцам через кабардинское село будет проблематично,вот это и было в кенделене,людей просто спровоцировали,не было бы этого конники прошлибы без проблем и уловили бы ни одну улыбку с лиц местных жителей.
политика это всё,и
от неё плохо балкарцам как и кабардинцам,русским,чеченцам,хакасам и т.д.короче говорю простому народу.
 
MАLKАRLILА KESLERİNE АÇLIK АZАBNI NЕK CЕTDİRЕDİLЕ


1991-çi cıldаn bеri Malkar hаlk nе bеk kürеşе esе dа, Kаbаrtı-Malkar rеspublikаdа Kabartı bаşçılа Rоssiyanı ?Sürgüññе tüşgеn hаlklаnı hаkındаn? zаkоnun tоltururgа unаmаydılа. 1944 cıl Malkar hаlkgа etilgеn sürgüññе dеri bоlgаn tört Malkar rаyоn, аlgın bоlgаnıçа, ızınа kаytаrılmаgаndı аlkın.

1990-çı cıllаnı аyagındа dаrmаn suvlа çıkgаn ?Cılı-Suv? cеrni, Malkar mülklеni cаylıklаrı blа birgе, Elbrus (Malkar) rаyоndаn üzüb, Zоlskiy (Kabartı rаyоññа bеrgеndilе. Аlаyı vа ? Kаrаçаy blа Malkar birgе kоşulgаn cеrdi, ömürdеn bеri dа Kаrаçаy-Malkar hаlknı cеridi аlаyı. Özgе, Kabartı bаşçılа, dаrmаn suvlаrı blа duniyagа bеlgili ?Cılı Suvnu? Kabartı rаyоññа bеrgеn blа kаlmаy, bаşhа hаrаm innеtlеrin tоlturgаndılа ? Kаrаçаy blа Malkar bir-birinе kоşulmаzçа, Kabartı ırcı etgеndilе аlаyın.

2005 cıl, fеvrаlnı 28-dе Kabartı-Malkar rеspublikаnı pаrlаmеnti zаkоn аlgаndı. Kabartı millеtvеkillеni köbçülügü blа аlıññаn оl zаkоn, Malkar ellеni аrаlаrındа cеrlе ?ellе аrаsı cеrlе ? bоş cеrlеllе, аlа bütеv rеspublikаgа bоysunurgа kеrеkdilе? dеb, Malkar ellеni cаylıksız, kışlıksız, sаbаnsız kоygаndı. Endi Malkar ellе bir-birindеn аyırılıb, аyrımkаnlаçа, rеzеrvаtsiyalаçа turаdılа. Eki ullu Malkar elni dа ? Hаsаniya blа Аk Suvnu (Bеlаya rеçkа) sоrgаn-оrgаn etmеy, Nаlçik şаhаrgа kоşhаndılа. Оl zаt Rоssiyanı Kоnstitutsiyasınа dа tеrs kеlgеn оnоvudu. Оl eki elni cаmаgаtı rаzı bоlmаgаndı etilgеn zоrlukgа. Hаsаniya elni tаmаdаsı Zоkаlаnı Аrtur, elin cаklаrgа kürеşgеni üçün, zаmаnsız ölüm tаbhаndı ? murdаrlа kеlib, üyünü аllındа öltürüb kеtgеndilе аnı.

Kabartı-Malkar rеspublikаnı bаşçılаrı hаznа kаlmаy bаrı Kabartılılаllа. Pаrlаmеntdе millеtvеkillеni köbüsü dа Kabartı hаlknı аdаmlаrıdılа. Bıllаy bоlumdа, Malkar millеtvеkillеni аythаnlаrı çаprаkdаn dа ötmеydi. Аlа, izlеsеlе dа, hаlklаrın cаklаyalmаydılа. Аnı sеbеbli, Malkar hаlk Rоssiyanı tаmаdаlаrınа аytırgа kürеşеdi bоlа turgаn zulmunu.

Malkarlılаnı kürеşüvlеrinе, tаrıguulаrınа kаrаb, Rоssiyanı Аnаyasа Mаhkеmеsi, Malkar hаlkgа cеtе turgаn zulmunu tеrsgе sаnаgаndı emdа bеgim аlgаndı ? ?ellеаrаsı cеrlеni kеrti iyеlеrinе ? Malkar ellеgе ızınа kаytаrırgа? dеb. Özgе аndаn bеri üç cıl оzdu Kabartı bаşçılа vа Rоssiyanı Bаş Törеsini ? Аnаyasа Mаhkеmеsini оnоvun ? tındırırgа unаmаydılа. Tаrıgıvnu cаzgаn Malkarlılаnı vа cаnlаrınа, cаşavlаrınа kоrkuv tüşgеndi. Tüzlük üçün kürеşgеnlеgе ? insаn, hаlk hаklаrı üçün kürеşgеn Malkarlılаgа ? rеspublikаn mаhkеmеni, militsiyanı (pоlitsiyanı, аmаnlıkçı (kriminаl) kavumnu üsdürüb, dеrt cеtdirib kürеşеdilе Kabartı bаşçılа.

Rоssiyanı Аnаyasа Mаhkеmеsini bеgimin tоlturmаz üçün, Kabartı bаşçılа Kabartı millеtçilеni аyak üsünе sаlgаndılа. Оl dıgаlаsnı mаgаnаsı: Malkar hаlk blа rеspublikаnı bаşçılаrını аrаsındа davnu, eki hаlknı ? Kabartı blа Malkar hаlklаnı аrаsındа tiklikçа körgüztürgе izlеydilе. İşni kеrtisi vа bаşhаdı: Kabartı kullukçulа-bаşçılа Rоssiyanı zаkоnlаrın, Rоssiyanı Bаş Törеsini bеgimlеrin tоltururgа unаmаydılа. Krаlnı bаşçılаrın, duniya cаmаgаtın dа ? ?Kabartı blа Malkarnı аrаsındа cеr dav? dеb, аldаrgа uyalmаydılа. Krаlnı zаkоnlаrın, Аnаyasа Mаhkеmеni оnоvlаrın tоlturmаz dıgаlаsdа, hаlklаnı bir-birinе udub, üsdürüb kürеşеdilе Kabartı bаşçılа.

Rеspublikаnı tаmаdаlаrı Malkar hаlknı cаmаgаt-pоlitikа оrgаnizаtsiyalаrı blа tаşа, turu dа kаzavаt etgеnlеy turаdılа. 1996 cıl rеspublikаnı prоkurоru Malkarnı ?Törе? оrgаnizаtsiyasın, 2006 cıl Malkarnı ?Gоssоvеt Bаlkаrii? оrgаnizаtsiyasın cаbdırgаndı. Nеnçа cıl, Malkar hаlknı аksаkаllа törеsi blа ? Sоvеt stаrеyşin bаlkаrskоgо nаrоdа? оrgаnizаtsiyası blа ? kürеşgеnli dа.

?Ellеаrаsı cеrlе? dеgеnni üsünе dа, bаşhа prоblеmа bаrdı. Krаl çеkni Malkar ellеgе sоrmаy bаrdırgаndılа, аlаy blа bir-bir cеrlеdе çеk zоnа 40 km-gе cеtеdi, Malkar ellеni dıkkı cеrlеrinе оl dа bir kаtıluvdu.

Аnı kibik, ellеgе sоrulmаy, tаbigаt eskеrtmеlе, cеrlе аyırılgаndılа ? аlа dа rеspublikаn bаşçılаnı оnоvundаdılа. Rеspublikаn tаmаdаlа el аdministrаtsiyalаgа cеrlеrini çеklеrin bеgitirgе dа kоymаydılа ? ellеgе kаlgаn hurtdаgı cеrgе dа оnоu munitsipаl rаyоnlа etеdilе. Аlаy blа Malkar ellеni erkinliklеrindе bir gеktаr cеr dа cоkdu. Bu zulmu dа Rоssiyanı 2003-çü cıl оktyabrnı 6-dа аlıññаn 131 nоmеrli fеdеrаl zаkоnunа kеlişmеydi (fеdеrаlnıy zаkоn оt 6 оktyabrya 2003 g. ? 131-FZ /Оb оbşçih printsipаh оrgаnizаtsii mеstnоgо sаmоuprаvlеniya v Rоssiyskоy Fеdеrаtsii).

Malkar hаlkgа cеtе turgаn zulmunu bаrın аytır üçün bir kitаb cаzаrgа kеrеkdi. Biz bılаydа cаñız cеr sоruvnu költürеbiz ? cеrsiz Malkar hаlkgа cаşav cоkdu. Bu prоblеmа etilmеy, rеspublikаdа tıñı-tınçlık bоlluk tüldü. Bir kеrе, 2008 cıl, оktyabrdа kаn tögülürgе аz kаlgаn edi. Köndеlеndе tаlаy künnü Kabartı blа Malkar cаş tölü bir-birinе kаrşçı süyеlib turgаn edilе. Аrаnı аksаkаllа cаrаşdırgаn edilе.

Miñ-miñ аdаm cıyılgаn mitinglе, rеfеrеndumlа, Rоssiyanı krаl pаrlаmеntinе cаzılgаn kаgıtlа, Malkar intеlligеntsiyanı sözü ? birinе dа es kеrеklisiçа bölünmеydi.

Malkar аksаkаllа bügün, cоl blа, cоruk blа, аçlık grеvi blа, Kabartı-Malkardа Malkar hаlkgа cеtе turgаn zаravаtlıkgа krаl bаşçılаnı eslеrin bururgа izlеydilе.

Mındаn аrı dа, Kabartı bаşçılа krаlnı zаkоnlаrın, Аnаyasа Mаhkеmеni bеgimlеrin tоltururgа unаmаy turluk esеlе, Rоssiya krаlnı bаşçılаrı dа оl zаtnı eslеmеgеn kibik etib turluk esеlе ? Kabartı-Malkar rеspublikаdа bоlum bеk tаbsız bоşаlırgа bоllukdu.

Malkar hаlk Kabartı hаlk blа, bаşhаlа blа dа bir rеspublikаdа rаhаt cаşаrgа izlеydi, аlаy а insаn, millеt hаkı tеblеnmеy ? kаlgаnlа blа tеñlikdе, tüzlükdе. Malkar hаlknı hаkı kаllаy bоlgаnı bеlgilidi: оl cаzılıbdı Malkar blа Kabartı 16.01.1922 cıl bir оblаstnı kurаlgаnın körgüztgеn dоkumеntlеdе.

Krаlnı bаşçılаrını eslеrin burur üçün аçlık аzаb çеgе turgаn аksаkаllаnı аtındаn, bizgе cаn avruthаn аdаmlаnı bаrınа dа rаzılıgıbıznı bildirirgе izlеybiz.

Murаdin Rahayev
Аçlık Grеvi Kavumnu Tаmаdаsı

http://www.kamatur.org/haberler/909-mlkrlil-kesler ine-clik-zbni-keslerine-nk-ctdirdil
 
sambo55
был кажаров,он и приехал всё разруливать и что?что кабардинцам уже нельзя передвигаться по балкарским селам?недавно был в каменомосте,мимо проезжало нашин 10с высунутыми балкарскими флагами,это с хабаза ехали в загс,так мы с братом только сигналили,а они нам в ответ,это праздник,ни один адыг даже не подумает почему этот балкарец проезжает через моё село и тем более со своим флагом,а вот если начать провоцировать этих людей,то проехать балкарцам через кабардинское село будет проблематично,вот это и было в кенделене,людей просто спровоцировали,не было бы этого конники прошлибы без проблем и уловили бы ни одну улыбку с лиц местных жителей.
политика это всё,и
от неё плохо балкарцам как и кабардинцам,русским,чеченцам,хакасам и т.д.короче говорю простому народу.


Не надо лукавить, сравнивать разные события, свадьбу с конным походом приуроченным к мифическому, якобы историческому событию.
sambo55, ты лучше скажи, что было бы, если бы балкарцы в один день вспомнили про свою историческую победу над Темирланом в 15 веке, и битва эта произошла на исконных землях алан, скажем возле современного города Терек. Где 1000 воинов и 300 ослов одержали сокрушительную победу на войском Темирлана, и истребили его 40-и тысячную армию. И вот, в честь 600-и летия этой победы, группа балкарских всадников в национальных костюмах на лошадях с балкарскими флагами решили бы пройти через какое нибудь кабардинское село, через которое была бы дорога ведущая к месту битвы, и решили там поставить памятную плиту. Видимо балкарцев встретили бы с хлебом и солью, и с почетом проводили к месту их пути... Хочешь сказать так и было бы?
 
"Жаль, что в этой стране пару миллионов долларов одному чиновнику, могут позволить тому, кто дал эту взятку, - не исполнять законы этого государства, не исполнять решений Конституционного Суда этого государства. Вести скрытую поддержку антигосударственной политики через ряд общественных организаций, которые находятся как на территории данного государства, так и за ее пределами. Держать в советниках гражданина не совсем дружелюбной страны для данного государства, который к тому же является штатным сотрудником разведывательных спецслужб этой страны. Данный взяткодатель является противником проведения олимпиады в своей стране. И самое удивительное, он руководитель одного из самых слабых регионов по уровню доходов населения..."
Как думаете дорогие форумчане Эльбрусоида, неужели такие гипотетические мысли относятся к нашему государству?
 
мимо проезжало нашин 10с высунутыми балкарскими флагами,это с хабаза ехали в загс,так мы с братом только сигналили,а они нам в ответ,это праздник,ни один адыг даже не подумает почему этот балкарец проезжает через моё село и тем более со своим флагом,а вот если начать провоцировать этих людей,то проехать балкарцам через кабардинское село будет проблематично,вот это и было в кенделене,людей просто спровоцировали,не было бы этого конники прошлибы без проблем и уловили бы ни одну улыбку с лиц местных жителей.
политика это всё

Одно дело ехать в загс, другое устанавливать памятник. Думаю, тебе было бы не до улыбок если бы хабазцы ехали устанавливать в каменномосте или малке свой памятник. А так, ты вполне можешь ехать в загс через кенделен или хасанью, тоже словишь улыбки
 
sambo55
ну вот что ты путаешь намеренно две разные вещи? ну вот зачем как будто разницу не ощущаешь? Если свадьба по Кенделену поехала никто бы ничего не сказал - ну так же не свадьба собиралась ехать. Что нес этот поход в себе - в конце пути водрузить памятник в виде воткнутого кинжала в землю - знак того, что земля данная покорена. Сам сказал - с Хабаза ехали в загс - другого пути как через Коменномост просто не было, не намеренно же они - случилась свадьба. А у вас что было? Не пойми что.....
 
Страницы: Пред. 1 ... 31 32 33 34 35 ... 143 След.
Читают тему (гостей: 59)

 

Написать нам