Войти на сайт
24 Июня  2026 года

 

  • Алтыннга тот къонмаз.
  • Тойгъан джерге джети къайт.
  • Адамны адамлыгъы къыйынлыкъда айгъакъланады.
  • Сёз садакъдан кючлюдю.
  • Билим насыб берир, билим джолну керир.
  • Сабыр джетер муратха, сабырсыз къалыр уятха.
  • Мени джылытмагъан кюн, меннге тиймесин!
  • Ёлюр джаннга, ёкюл джокъ.
  • Уруну арты – къуру.
  • Джаралыны джастыгъында сау ёлюр.
  • Тура эдим джата, къайдан чыкъды хата?
  • Сакъ юйюне сау барыр.
  • Эм уллу байлыкъ – джан саулукъ.
  • Ата – баланы уясы.
  • Бастасын ашагъан, хантусун да ичер.
  • Иги адам абынса да, джангылмаз.
  • Хар ишни да аллы къыйынды.
  • Джылыгъа джылан илешир.
  • Рысхы – насыбха къор.
  • Билген билмегенни юретген адетди.
  • Уллу сёзде уят джокъ.
  • Юйлю уругъа ит чабмаз.
  • Эртде тургъан джылкъычыны эркек аты тай табар.
  • Элни кючю – эмеген.
  • Къайгъыны сюйген, къайгъы табар.
  • Чыкълы кюнде чыкъмагъан, чыкъса къуру кирмеген.
  • Ач къарным, тынч къулагъым.
  • Ханнга да келеди хариблик.
  • Ётюрюкден тюбю джокъ, кёлтюрюрге джиби джокъ.
  • Ашарыкъда сайлагъаннга – чий гырджын.
  • Айранны сюйген, ийнек тутар.
  • Сабий болмагъан джерде, мёлек болмаз.
  • Намыс сатылыб алынмайды.
  • Бичгенде ашыкъма, тикгенде ашыкъ.
  • Ойнаб айтсанг да, эслеб айт.
  • Тилде сюек болмаса да, сюек сындырыр.
  • Малны кют, джерни тюрт.
  • Этек чакъмакълары баш джаргъан, сёлешген сёзлери таш джаргъан.
  • Джашынгы кесинг юретмесенг, джашау юретир.
  • Ариу сёз – къылычдан джити.
  • Къызгъанчдан ычхыныр, мухардан ычхынмаз.
  • Баш болса, бёрк табылыр.
  • Чомартны къолун джокълукъ байлар.
  • Кийиминг бла танылма, адамлыкъ бла таныл.
  • Къонакъ аз олтурур, кёб сынар.
  • Атадан ёксюз – бир ёксюз, анадан ёксюз – эки ёксюз.
  • Аман эсирсе, юйюн ояр.
  • Къатын байлыкъны сюер, эр саулукъну сюер.
  • Джигер – джаннга къыйынлыкъ.
  • Ариуну – ауруу кёб.

 

Страницы: 1
RSS
Население КЧР
 
[b:9f0f50767a]Люди, прошу помочь мне, если, кто в силах![/b:9f0f50767a] Я принялся за составление подробной этнографической карты Карачаево-Черкесии. Но в некоторых (даже во многих случаях) я столкнулся с трудностями. Мне нужна информация, кто в основном (адыги, абазины, карачаевцы, ногайцы или русские) населяют следующие пункты: По Адыгэ-Хабльскому району ? Киево-Журавский, Дубянский, Спарта, Эркен-Юрт, Эркен-Халк, Кызыл-Тогай, Эркен-Шахар, Садовое. По Хабезскому району ? Кызыл-Юрт. По Прикубанскому району ? Заречное, Знаменка, Николаевское, Привольный, Светлое, Пристань, Холоднородниковское, Счастливое, Таллык, Солнечный, Октябрьский, Майский, Родниковский, Мичуринский, Водораздельный, Кавказский, Красивый, Чапаевское, Пригородное, Ильичевское. По Усть-Джегутинскому району ? Усть-Джегута, Важное, Красногорская, Старокубанский, Сары-Тюз, Новая Джегута, Джегута. По Малокарачаевскому району ? Рим-Горский, Джага, Красный Курган По Зеленчукскому району ? Даусуз, Хусы-Кардоник, Ниж Ермоловка, Ниж Архыз, Кобу-Баши, Кызыл-Октябрьский. По Урупскому району - Кызыл-Уруп По Карачаевскому району ? Орджоникидзевский, Белая Гора, Кумыш. Заранее благодарю!
 
По тем, которые знаю Прикубанский район - Пристань, Холоднородниковское, Счастливое, Таллык, Чапаевское, Ильичевское - основные жители карачаевцы (можно даже сказать, что единственные жители, по крайней мере по первым трем точно) По Усть-Джегутинскому району ? Новая Джегута, Джегута - карачаевцы
 
:smt004
 
Спасибо большое за информацию! [b:a44dd7c4dd]Я[/b:a44dd7c4dd], я составляю карту. Меня просто интересует тема
 
По Прикубанскому району ? Заречное, Знаменка, Николаевское, Привольный, Светлое, Пристань, Холоднородниковское, Счастливое, Таллык, Солнечный, Ильичевское - карачаевцы. По Усть-Джегутинскому району ? Усть-Джегута, Сары-Тюз, Новая Джегута, Джегута- карачаевцы По Малокарачаевскому району ? Рим-Горский, Джага-карачаевцы По Зеленчукскому району ? Даусуз, Кызыл-Октябрьский-карачаевцы. По Карачаевскому району ? Кумыш-карачаевцы.
 
Спасиоб ещё раз! Никто ничего не делит. Просто рисуем.
 
А есть вариант карту КЧР на мыло скинуть а то ни где не могу найти в электронном варианте ??? Если можно то вот мой e-mail deniseiy@mail.ru !!! Заранее спасибо !!!
 
elot.ru/sanitarium/12/591_1.html там поищи, должна быть.
 
Хорошая карта. А такую же карту КБР не собираетесь делать?
 
могу помочь, но только не сегодня и не завтра, а в течение недели... если не секрет, чтро это за картография, для чего, хотелось бы знать какому делу я содействовать собралась
 
Привет! меня заинтересовала твоя карта, можно будет о ней узнать подробнее, для чего она и как на неё потом можно будет взглянуть, если не жалко... я тоже из КЧР - родная тема....
 
что это? :smt017
 
Так Нурик и не получил нужной инфы.... :smt004
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам