Войти на сайт
24 Июня  2026 года

 

  • Эм ашхы къайын ана мамукъ бла башынгы тешер.
  • Ашхы сёз таш тешер.
  • Ойнай билмеген, уруб къачар.
  • Сёз – кюмюш, джыр – алтын.
  • Дуния мал дунияда къалады.
  • Тешигини къатында, чычхан да батыр болур.
  • Татлы сёз – балдан татлы.
  • Юйюнг бла джау болгъандан эсе, элинг бла джау бол.
  • Махтаннган къыз, тойда джукълар.
  • Терек ауса, отунчу – кёб.
  • Ёксюзню къалачы уллу кёрюнюр.
  • Кёкдеги болмаса, джердегин кёрмейди.
  • Чакъырылмагъан къонакъ къачан кетерин сормаз.
  • Нёгер болсанг, тенг бол, тенг болмасанг, кенг бол.
  • Тау башында, тау болмаз, джангыз терек, бау болмаз.
  • Аллахха ийнаннган кишини, Аллах онгдурур ишин.
  • Джети тилни билген джети кишиди.
  • Тели турса – той бузар.
  • Эки элинги тыйсанг, джети элде махталырса.
  • Орундукъ тюбюнде атылсам да, орта джиликме, де да айлан.
  • Биреуге аманлыкъны тилеме да, кесинге ашхылыкъны тиле.
  • Юре билмеген ит, къонакъ келтирир.
  • Ёгюзню мюйюзлери ауурлукъ этмейдиле.
  • Аманны тукъумуна къарама, игини тукъумун сорма.
  • Уллу айтханны этмеген – уллаймаз.
  • Сагъышы джокъ – джукъучу, акъылы джокъ – къаугъачы.
  • Адамгъа аман кюн соруб келмейди.
  • Артына баргъанны, къатына барма.
  • Тил бла келеди джыр да.
  • Къарнынг ауруса, ауузунгу тый
  • Аууз сакълагъан – джан сакълар.
  • Дуния малгъа сатылма, кесингден телиге къатылма.
  • Ата джурт – алтын бешик.
  • Къазанны башы ачыкъ болса, итге уят керекди.
  • Шекер бла туз – бир болмаз, ушамагъан – юй болмаз.
  • Къошда джокъгъа – юлюш джокъ.
  • Минг тенг да азды, бир джау да кёбдю.
  • Асхат ашлыкъ сата, юйдегиси ачдан къата.
  • Мал кёб болса, джууукъ кёб болур.
  • Джырына кёре эжиую.
  • Намысы болмагъанны, сыйы болмаз.
  • Ана кёлю – балада, бала кёлю – талада.
  • Ёнгкюч къууана барыр, джылай келир.
  • Тенгни тенглиги джашай барсанг билинир.
  • Ёзденликни джайгъан – джокълукъ.
  • Иги сеники эсе да, сюйген кесимикин этеме.
  • Эки ойлашыб, бир сёлешген.
  • Абынмазлыкъ аякъ джокъ, джангылмазлыкъ джаякъ джокъ.
  • Намыс болмагъан джерде, насыб болмаз.
  • Тилчиден кери бол.

 

Страницы: 1 2 3 4 5 ... 8 След.
RSS
Мещанские аспекты народной свадьбы со стороны жениха))
 
сколько денег нужно на свадьбу тема с зф я щас как Жорик Вартанов открою тему: уважяемые зрители, наши новости выходят через 10 минут после новостей федеральных, иначе нам нечего било би вам рассказыуать! то есть, те, кто там не зарегистрирован и не желает участвовать....давайте здесь рассмотрим финансово-суетную сторонгу свадьбы со стороны мужчины. Берне мы уже вдоль и поперек изъездили, выравниваем позиции)))
 
сочла содержательным пост [b:721aa0aad2]Ванхельсинга[/b:721aa0aad2] копирую: [i:721aa0aad2]Мен сизге хапар айтайым, юч айны ичине эки келин алгъанма, бир аз хапарым барды энди 1. Байракълагъа 20 минг сом, мешналаны санына кёре. Алгъын дивантек салыб къоя эдиле, энди дивантекни багъасы кюйюзча болгъанды да, энди болгъан мешнагъа да кюйюзле салыб къоядыла. Келин мешнаны кюйюзю 3 минг сом, къалгъан мешналагъа 900-1000 рублей, хар кюйюзге. Экинчи кере баргъанымда, постоянный клиент деб, по 650 рублей берген эди. Энтда кесим ючюн да бир кере келликме дегенме да, андан да учуз бериме дегенди Если что Джёгетейде ж/д вокзалны къатында "Невеста" деген тюкендеди ол барысы да 2. Келинни юйден чыгъаргъан сагъатда, келлинни къыз тенглерине, эгечлерине, племянницаларына, келин тургъан юйню ачхычын тас этгенлеге да бир 10 минг сом muza: Келлинни юйге джетдиргинчин да, аллын тыйгъан сабийле бла аммалагъа да бир 3-5 минг сом, джолну узакълыгъына кёре. Биз эки келинни да Къумушдан алгъан эдик да, Къумушдан Сары-Тюзге дери учуз чыкъгъан эди Итого получается бир 10-15 минг сом. 3. Келин арбазгъа киргенлей бир къойну кесерге керекди. Аны бишириб къыз джёнгерлени алларына саладыла. Буту бла терисин, аджашмай эсем къызны юйюне элтедиле джараша баргъанла Андан сора да эртденден бир къой кесерге керекди. Джумуш этген джашлагъа къызлагъа , келген къонакъланы алларына салырха шхуур этерча. +къыз джёнгерле уялчакъла болуб къылыкъ этмей турсала, биргелерине бир къой салыб иедиле Джыйын келир кюн да бир тууар мал кесилирге керекди) Итого получается юч къой+тууар мал: 10+30=40 минг сом 4. Келинни юсюне юч костюм, где по 10 тысяч в среднем)))+ джюзюк бла сыргъала, где-то 30-40 тысяч Итого получается в среднем 60 тысяч 5. Столланы джасаргъа 100 минг сом дегиз, адамланы санына кёре. 6. Кюёулеб баргъанынг да 40-50 минг сом. Итого получается около 300 минг сом. Аны юсюне эм азы бла 50 минг сомну къошугъуз, тиширыула кеслерича джойгъанлары [/i:721aa0aad2]
 
[b:8833e0ee81]Фортуна Фиделя[/b:8833e0ee81], ты тему назвала мещанскими аспектами.теперь никто не признается что принимает участие в таком "постыдном" мероприятии ))))
 
Не. Ради пирушки на 3 дня такие бабосы я отваливать не буду. Лучше проживу холостяком всю оставшуюся жизнь. Для меня более серьезные вещи есть, чем свадьба. На которые нужны такие же деньги. Да, я черствый сухарь и эгоист. Это знаю лет с 12. Да и ставить крест на свободной жизни я не хочу. Вот так вот. :smt018
 
Цитата
сочла содержательным пост Ванхельсинга
Дахир тюз джазгъанды... орта келин келтиргенни эм бютеу шартланы толтургъанынгы багъасы... алайракъ болады... дагъыда адам санына эм малла кесингики болгъанына кере... кере джоюлгъан ачха... дагъыда аны кибик затлагъа кере... кебрек не да азыракъ болады... сез ючюн айтыргъа... алыннган кюйюзле багъалыладан болсала... адамынг кеб болса... анга кере кесилген мал саны да кеб болады... сез ючюн айтыргъа юч къой деб саналгъан... сегизге-тогъузгъа чыкъгъанланы билеме... бир тууар шартды... алай а... адамлагъа джетерча деб... экисин кесгенлени таныйма... къайдам...хар ким да ачхасына кере этеди да... аны бла... бу Дахир джазгъан затланы толтургъандан сора...къалгъанына къайдам...кимни мадары неге джете эсе... анга кере джояды....))
 
Цитата
Экинчи кере баргъанымда, постоянный клиент деб, по 650 рублей берген эди.
))))))))))сервис!))) у балкарцев (хотя может в других ущельях, по-другому) все примерно так)) кроме пункта первого... у нас машины украшает сторона девушки))...но сейчас мало кто вешает ковры...дивантеки (слава Богу, абсолютно от этого бы отказалась!)... украшают живыми цветами...машину невесты и жениха (ковер могут положить внутрь машины, раз уж без него никак))...
 
[b:829a9bd7da]дымка[/b:829a9bd7da], я наблюдаю тенденцию возврата к коврам у карачаевцев. а,казалось, что в какой -то период от них начали отказываться :smt017
 
[b:c672c6809c]Фортуна Фиделя[/b:c672c6809c], у нас вроде отказываются в основной массе... вот смотрите... условно...я на своей машине езжу на свадьбы...на каждой свадьбе мне вешают ковер за 1000 руб. куда мне девать весь этот хлам (согласитесь, что это хлам...за такую цену)...? зачем это нужно... лучше пусть ленточку повесят))) цветную)))
 
[b:189c21750f]дымка[/b:189c21750f],
Цитата
кроме пункта первого... у нас машины украшает сторона девушки))...
келинни джаны да... джасайды мешналаны... дагъыда... ол джасалыб келгенни тешиб...аны орнуна тагъыб айланмазча... мешналагъа алайлай чачыб къоядыла... кюйюзюн-дивантегин...))
 
[b:4f834fa73a]дымка[/b:4f834fa73a], подари парню, который собирается жениться))) *в хозяйстве пригодится*)))
 
[b:04494d06df]аааа[/b:04494d06df], аха! значит наши (балкарские женихи)) решили тут сэкономить...не пойдет :smt018 ))теперь на каждой свадьбе буду требовать свой ковер)))) и...сделаю как Фортуна предложила)))
 
[b:2b5e8af218]дымка[/b:2b5e8af218], сен кюйюз дауларча тюлсе... мешнаны джюрютген сен болмазса да...)))
 
[b:5603e3dfc9]аааа[/b:5603e3dfc9], кеси джюрютеди)))
 
[b:31c051f5aa]аааа[/b:31c051f5aa], ))))все равно дауларыкъма)) ол мен олтургъан мешнагъа кюйюз салыгъыз деп...))) энди ойнап айтханымы ангылай болурсуз))) къайда аллай еткюрлюк))))
 
Цитата
[b:b65c8f893f]Фортуна Фиделя[/b:b65c8f893f], ты тему назвала мещанскими аспектами.теперь никто не признается что принимает участие в таком "постыдном" мероприятии ))))
ой, только увидела))))))) да, лоханулась я с названием :smt003
 
[b:40ad3be2b8]Фортуна Фиделя[/b:40ad3be2b8], хыыы...кюеуню да...кеси къачырлыкъ болур?)))) [b:40ad3be2b8]дымка[/b:40ad3be2b8], сен олтургъан мешнагъа...кюйюз салгъан къой...капотуна бир гинджи да саллыкъ болурла?))))))
 
Цитата
Цитата
Экинчи кере баргъанымда, постоянный клиент деб, по 650 рублей берген эди.
у нас машины украшает сторона девушки))...
Если невеста - карачаевка, такой номер не прокатит. :smt019 :smt003
 
[b:a0c2bf18c3]аааа[/b:a0c2bf18c3],
Цитата
кюеуню да...кеси къачырлыкъ болур?))))
))))))а что)) как вариант)))
Цитата
капотуна бир гинджи да саллыкъ болурла?))))))
)))ким салады щендю гинджи?!))
 
Цитата
[b:25bfaacc73]Фортуна Фиделя[/b:25bfaacc73], хыыы...кюеуню да...кеси къачырлыкъ болур?)))) [b:25bfaacc73]дымка[/b:25bfaacc73], сен олтургъан мешнагъа...кюйюз салгъан къой...капотуна бир гинджи да саллыкъ болурла?))))))
между прочим, в детстве на меня произвела впечатление карачаевская народная-национальная свадьба, в рамках которой невеста на своей машине за рулем приехала)))))
 
[b:ea695841a9]Фортуна Фиделя[/b:ea695841a9], вот так вот! взяла и приехала)))))) в дом к жениху?!))))
 
[b:69b629a4ef]дымка[/b:69b629a4ef], :smt003 да))) тогда и мужчин за рулем-то было мало, а тут невеста в белом пышном платье, с фатой)))))
 
в этой теме пусть кстати парни и говорят... ))) а то, что это мы и о берне.. и о их финансах печемся ))))) что касается свадьбы брата, у меня тети и дяди есть..они все организуют )))
 
[b:8085933952]Фортуна Фиделя[/b:8085933952], Ты просто обязана открыть тему про мещанство. Очень емкой должна получиться. :smt003
 
[b:29b89789ac]диль дивана[/b:29b89789ac], а разве тема "Карачаизмы" не об этом как раз?
 
Цитата
Не. Ради пирушки на 3 дня такие бабосы я отваливать не буду.
ггггг Дай пожму твою руку дружисче!
Страницы: 1 2 3 4 5 ... 8 След.
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам