Расширенный поиск
25 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Байлыкъ болгъан джерде, тынчлыкъ джокъду.
  • Онгсузну – джакъла, тенгликни – сакъла.
  • Айтылгъан буйрукъ, сёгюлмез
  • Харам къарнашдан, халал тенг ашхы.
  • Ана къолу ачытмаз.
  • Этни бети бла шорпасы.
  • Къошда джокъгъа – юлюш джокъ.
  • Бек ашыкъгъан меннге джетсин, дегенди аракъы.
  • Хата – гитчеден.
  • Тиширыусуз юй – отсуз от джагъа.
  • Къолу уллу – асыу, аягъы уллу – джарсыу.
  • Акъылсызны джууукъгъа алма, акъыллыны кенгнге салма.
  • Тёзгеннге, джабылгъан эшик ачылыр.
  • Ишин билген, аны сыйын чыгъарады.
  • Аман хансны – урлугъу кёб.
  • Тойну къарнашы – харс, джырны къарнашы – эжиу.
  • Ким бла джюрюсенг, аны кёзю бла кёрюнюрсе.
  • Дуния мал дунияда къалады.
  • Чомартны къолун джокълукъ байлар.
  • Суугъа – чабакъ, къаягъа – ыргъакъ.
  • Ашда уялгъан – мухар, ишде уялгъан – хомух.
  • Байлыкъ адамны сокъур этер.
  • Экеулен сёлеше тура эселе, орталарына барыб кирме.
  • Эркишиге тары кебек танг кёрюнюр.
  • Ашда – бёрю, ишде – ёлю.
  • Ашлыкъ – бюртюкден, джюн – тюкден.
  • Зар адам ашынгы ашар, кесинги сатар.
  • Эм ашхы къайын ана мамукъ бла башынгы тешер.
  • Окъдан джара эртде-кеч болса да бителир, сёз джара, ёмюрге къалыр.
  • Минг тенг да азды, бир джау да кёбдю.
  • Акъыл сабырлыкъ берир.
  • Уллу суу бла уллу ауруудан башынгы сакъла.
  • Атынг аманнга чыкъгъандан эсе, джанынг тамагъынгдан чыкъсын.
  • Кёб джашагъан – кёб билир.
  • Рысхы – насыбха къор.
  • Ауурну тюбю бла, дженгилни башы бла джюрюген.
  • Эл ауузу – элек, анга ийнаннган – халек.
  • Хатерли къул болур.
  • Адеб базарда сатылмаз.
  • Къонакъ хазыр болгъанлыкъгъа, къонакъбай хазыр тюлдю.
  • Алгъанда – джууукъ, бергенде – джау.
  • Кёзден кетген, кёлден да кетеди.
  • Башы ишлегенни, ауузу да ишлер.
  • Ушамагъан – джукъмаз.
  • Тай асырагъан, атха минер.
  • Келгинчи, къонакъ уялыр, келгенден сора, къонакъбай уялыр.
  • Юй ишлеген балта эшикде къалыр.
  • Эркишини аманы тиширыуну джылатыр.
  • Ариуну – ауруу кёб.
  • Чомарт къонакъ юй иесин сыйлар.
Страницы: 1 2 3 След.
Где найти детские стихи на карачаево-балкарском языке?
 
Дайте, пожалуйста,ссылочки или даже стихи на родном языке. Заранее благодарна!!!
 
Какие именно? На какую тему имею ввиду
 
Девушка Гор
ну можно на новогоднюю тему или про зиму.
 
Сейчас Вы пока просмотрите соседнюю тему "Сабийлеге къонакъгъа, келгендиле джомакъла" может там что-то найдете. а я пока поищу
 
Къыш
Къыш келеди Шималдан,
Халиси бек эмилик.
Кюмюшденди чанасы,
Акъ тулпарла джегилиб.

Къачны эте аякъсыз,
Минги Таудан аугъанды.
Андан хапар билдире
Доммайда къар джаугъанды.

Джитиледен секире,
Ёзенлеге энеди,
Акъ тонуну этегин
Джая - джая келеди.

Энди джерни саулай да
Къучагъына алгъанды,
Сыртны, тюзню, чегетни
Уялары болгъанды.

Юйлени юслерине
Акъ сакъалын тарайды,
Бой салмагъан болмаз дей,
Тёгерекге къарайгъа.
А. Магаяланы-Гапполаны
 
Девушка Гор
стихотворение хорошее, но нам что-нибудь покороче и полегче -наизусть учить надо
 
Мая
Возраст, пол ребёнка? и желательно тему.
 
ТАУЛУЛА
Мальчики 6 и8 лет,тему я уже писала
 
Может это подойдет
Хазырмысыз, аланла,
Джангы джылны кюнюне,
Алгъа ким келтиргенди,
Наз терекни юйюне?

Биз школда юйде да
Ёлкала джасагъанбыз.
Бу джылны атына да
Насыб джыл атагъанбыз.


А ребенок в школу ходит или в сад?
 
Девушка Гор
один в школу, другой в сад . этот стишок для младшего пойдет. нужен еще один. мы живем в москве и доступной литературы нет. А в субботу на эльбе будет утренник, сказали выучить стихи- хотелось бы на родном
 
 
Мая
один в школу, другой в сад . этот стишок для младшего пойдет. нужен еще один. мы живем в москве и доступной литературы нет.
Пойдет? Точно?
А в субботу на эльбе будет утренник, сказали выучить стихи- хотелось бы на родном
Излеик энта да конечно
 
Мая
Анам алгъан чана бла
Мен баргъанма агъачха
Чанагъа назы жюклеп
Къайтып келдим ызыма

Энди жасайма аны
Жулдуз салдым башына
Тюбюне саугъа салдым
Аны берликме анама
 
Я такое хорошее стихотворение нашла, правда там 5 куплетов Может сократить
 
Девушка Гор
все давай, будем смотреть
 
Хазырмысыз, аланла,
Джангы джылны кюнюне,
Алгъа ким келтиргенди,
Наз терекни юйюне?

огъай аланла хазыр тюйюлле иншаАллах))) христианла хазыр болсунла анга
Изменено: Totur_Ram - 16.11.2015 15:47:52 (опечатка)
 
Атлагъа джер джюген салайыкъта
къылычланы белге байлайыкъ! и далее
 
Мансур
Атлагъа джер джюген салайыкъта
къылычланы белге байлайыкъ! и далее

требуем продолжения!!!
 
Мая
требуем продолжения!!!

хи хи)) неа...лучше как нибудь в реале )
джашыма джырласам буну ышарыб турады) особенно когда говорю ЛЯ ИЛЯХА ИЛЛЯЛЛАХ МУХАММАДУР РАСУЛЮЛЛАХ)))
так что советую.
а ещё советую читать Коран...любую суру которую знаете... къашларын тюйюб тургъанлай Къуран окъуб тебрединг ми начинает смеяться улыбаться и смотрит вокруг...подозреваю что ангелов видят дети ))
а ещё один факт заметил, когда гости к нам приходят и сюсюкаются с ребёнком вечером читаю ему аяты от сглаза...къычырыкътан алыб джылайды...вчера мусульманки приходили)) я читал вечером после того как гости ушли ) был спокоен и радостен)
так что будьте бдительны к своим чадам)
 
Мансур
Коран читать не умеем к сожалению, а суры какие знаем читаем... стихи учим чтобы язык не забыть- в мегаполисе с этим проблемы, может и не те, но за не именнем лучшего...
 
Мая
Дайте, пожалуйста,ссылочки или даже стихи на родном языке. Заранее благодарна!!!

CАБИЙ НАЗМУЛА

Биджиланы Асхат

БОРАН

Боран буруб, боранлаб,
Ёрге-энгишге чабады,
Джанлы къойну сюргенча,
Къарны сюрюб барады.

Къар да, борандан къоркъуб,
Ышыкълагъа къысылад.
Ууакъ-ууакъ джыйыла,
Аны арты кюрт болад.

Юйге къонакъ болургъа
Сууукъ боран сюеди.
Адам эшик ачмаса,
Эшиклени тюеди...

Лайпанланы Билал

ДЖАНГЫ ДЖЫЛ

Джангы джыл келеди,
Джангы джыл.
Айтайыкъ биз анга
Джангы джыр.

Хош келдинг бизге
Джангы джыл,
Сен кесингсе бизге
Джангы джыр.

Джырлайыкъ, тебсейик,
Кюлейик,
Джангы джылгъа той этиб,
Тюбейик.

Сен акъса, тазаса
Джангы джыл.
Къууанч бла, огъур бла кел,
Джангы джыл.
 
BilalLaypan
Сайболугъуз!
 
Мая
Сразу отмечай, что будете учить остальные мы разберём.

И нам подкиньте новогодних стишков.
Девочки: 3,5 и 5 лет
Мальчики: 7 и 6 лет.
 
Нызы
Эл арасы майданда
Орнатылгъанды нызы,
Сюеледи джасаныб,
Тауланы субай къызы.

Юсю толу гокгала,
Чыракъчыкъла джаналла,
Джангы джылгъа тюберге,
Сабийчикле баралла.

Буз Аккада келеди
Узун сакъалын сылай,
Биргесине къызчыгъы,
Окъа бёркю джылтырай.

Чауук эте сабийле
Ол экисин кёргенлей,
Башлайдыла къууанчны
Барысы да биргелей.

Сабийле джырлай, тебсей
Биледиле, кёреди.
Артмакъларындан алыб
Кёб саугъала береди.
Стишок длинный, я думаю можно будет сократить!
 
Бу назмуланы джазгъаныгъызда, сабийлигим, школ заманы эсиме келди, сау болугъуз
 
джашыма джырласам буну ышарыб турады) особенно когда говорю ЛЯ ИЛЯХА ИЛЛЯЛЛАХ МУХАММАДУР РАСУЛЮЛЛАХ)))
так что советую.
а ещё советую читать Коран...любую суру которую знаете... къашларын тюйюб тургъанлай Къуран окъуб тебрединг ми начинает смеяться улыбаться и смотрит вокруг...подозреваю что ангелов видят дети ))
а ещё один факт заметил, когда гости к нам приходят и сюсюкаются с ребёнком вечером читаю ему аяты от сглаза...къычырыкътан алыб джылайды...вчера мусульманки приходили)) я читал вечером после того как гости ушли ) был спокоен и радостен)
так что будьте бдительны к своим чадам)


Туу Машалла! Мансур, ты - образец отца))).
 
 
Мая
Коран читать не умеем к сожалению, а суры какие знаем читаем... стихи учим чтобы язык не забыть- в мегаполисе с этим проблемы, может и не те, но за не именнем лучшего

Ну и я говорил о сурах какие знаете)
я тоже читаю какие знаю...
а вот ещё сегодня нашёл в крепости мусульманина...
48. O ТОМ, ЧТО ПРОИЗНОСЯТ ДЛЯ ТОГО, ЧТОБЫ ЗАЩИТИТЬ ДЕТЕЙ
146. Сообщается, что посланник Аллаха, салляллаху 'алейхи уа саллям, сказал над аль-Хасаном и аль-Хусейном следующее заклинание:
"У'изу-кума би-кялимати-Ллахи-т-там-мати мин купли шайтанин, ва хамматин, ва мин купли 'айнин лямматин!"
أُعيـذُكُمـا بِكَلِـماتِ اللهِ التّـامَّة، مِنْ كُلِّ شَيْـطانٍ وَهـامَّة، وَمِنْ كُـلِّ عَـيْنٍ لامَّـة
Перевод: Прибегаю к совершенным словам Аллаха, чтобы они защитили вас от любого шайтана, и насекомого и от всякого дурного глаза!

и стишки учить надо не только для того чтобы язык помнить
 
Сэстренка
Туу Машалла! Мансур, ты - образец отца))).

да лааадно))))
 
и раз уж речь зашла о сглазе ребёнка то дам совет всем нам...
сабийни кёрсегиз бир махтар затын кёрсегиз бир усю пусю этерик болсагъыз ызындан МашаАллах (Как захотел Аллах) дей турайыкъ) олда себебди дабы не сглазить

а то знаю многих отцов которые намучались сабийлерине тюкюре))
я сам как то после утреннего намаза почитал над ребёнком, и алай утомиться эткен эдим что враз вырубился недочитав...
 
БОРАН

Боран буруб, боранлаб,
Ёрге-энгишге чабады,
Джанлы къойну сюргенча,
Къарны сюрюб барады.

Къар да, борандан къоркъуб,
Ышыкълагъа къысылад.
Ууакъ-ууакъ джыйыла,
Аны арты кюрт болад.

Юйге къонакъ болургъа
Сууукъ боран сюеди.
Адам эшик ачмаса,
Эшиклени тюеди...


аламат назму
 
белляулада бир джазыгъыз!!!
Страницы: 1 2 3 След.
Читают тему (гостей: 2)

Форум  Мобильный | Стационарный