- Уруну арты – къуру.
- Окъ къызбайны джокълайды.
- Насыб бютеу халкъны юлюшюдю.
- Гыдай эчки суугъа къараб, мюйюзле кёрмесе, джашма алкъын, дегенди.
- Окъуусуз билим – джокъ, билимсиз кюнюнг – джокъ.
- Терек ауса, отунчу – кёб.
- Насыблы элин сюер, насыбсыз кесин сюер.
- Джыйырма къойну юч джыйырма эбзе кюте эди.
- Айранын берсенг, челегин да къызгъанма.
- Ачлыкъда тары гырджын халыуадан татлы.
- Уясында не кёрсе, учханында аны этер.
- Байны къызы баймакъ болса да, юйде къалмаз!
- Адам бла мюлк юлешмеген эсенг, ол адамны билиб бошагъанма, деб кесинги алдама.
- Джумушакъ терекни къурт ашар.
- Оюмсуз атлагъан, аджалсыз ёлюр.
- Бал – татлы, балдан да бала – татлы.
- Намыс сатылыб алынмайды.
- Экеулен сёлеше тура эселе, орталарына барыб кирме.
- Эте билген, этген этеди, эте билмеген, юретген этеди!
- Насыблыны баласы кюн кюнден да баш болур, насыбсызны баласы, кюн кюнден да джаш болур.
- Бек анасы джыламаз.
- Кесинг сынамагъан затны, адамгъа буюрма.
- Кёз – сюйген джерде, къол – ауругъан джерде.
- Абынмазлыкъ аякъ джокъ, джангылмазлыкъ джаякъ джокъ.
- Хаухну атма, ёнгкючню сатма.
- Адамны сыфатына къарама, сёзюне къара.
- Джумушакъ сёз къаты таякъны сындырыр.
- Окъугъан – асыу, окъумагъан – джарсыу.
- Накъырда – кертини келечиси.
- Кюн – узун, ёмюр – къысха.
- Ач къарынны, токъ билмез
- Асхат ашлыкъ сата, юйдегиси ачдан къата.
- Адамны сабийин сюйген джюреги, бычакъча, джитиди.
- Акъыллы айтыр эди, акъылсыз къоймайды.
- Алма терегинден кери кетмез.
- Билимден уллу байлыкъ джокъду.
- Суу кетер, таш къалыр.
- Кёзню ачылгъаны – иги, ауузну джабылгъаны – иги.
- Къонакъ болсанг, ийнакъ бол.
- Аш кетер да бет къалыр.
- Чыкълы кюнде чыкъмагъан, чыкъса къуру кирмеген.
- Джан саулукъ бермей, сан саулукъ бермезсе.
- Эли джокъну – кёлю джокъ.
- Тёрдеги кюлсе, эшикдеги ышарыр.
- Къошда джокъгъа – юлюш джокъ.
- Джукъу тёшек сайламайды.
- Билим насыб берир, билим джолну керир.
- Адеб базарда сатылмаз.
- Тойчу джашха къарама, къойчу джашха къара.
- Адамны джюреги нени кёрюрге сюйсе, кёзю да аны кёрюрге ёч болады.
"Личное дело" офицера и "Учетно-послужная картотека", Документы из Цетрального Архива Министерства Обороны РФ.
|
|
|
|
|
|
|
Мусса,
Отправил в личку. |
|
|
|
|
|
Прочитал
|
|
|
|
|
Отправил. Спасибо! |
|||
|
|
|
|
artem.p, зайдите на сайты Минобороны РФ"Память народа" и ОБД Мемориал и в поисковик занесите ФИО родственника и получите первоначальную информацию.
Изменено: - 28.07.2016 09:51:44
|
|
|
|
|
Я нашел такую первонач инфу. Там указаны номер шкафа и ящика в картотеке. Дальше как?
Изменено: - 01.08.2016 13:41:11
|
|||
|
|
|
|
Мазан, номер ящика и дела- это информация о том,что в этих документах упоминается ФИО конкретного человека.это очень хорошая зацепка для начала поиска. Я только сегодня приехал с Краснодарского края и Белгородской ,Курской областей.Собрал много материала ,фото.И поэтому ближайщую неделю буду занят (а если честно,то приболел малость) и только потом начну поиски в Архиве,а вскоре приедит из КЧР(настоящего имени не знаю.)гостья , буду помогать ей.Ну а потом или параллельно буду искать сведения о вашем дедушке.
Думаю,что вы узнали ,что ваш дедушка капитан был слушателем Курсов усовершенствования командного состава " Выстрел"
Изменено: - 25.08.2016 23:50:23
|
|
|
|
|
|
Мусса, салам алейкум!
Бу джашла-къарнашла аталарын Сизни публикацияларыгъызны себебинден табхан болурла. Къарачай газетден статьяны форумгъа салгъан Чомаланы Суатды (Тинибек). 2016 дж. августну 27, "Къарачай" газет Къазауатны тауушу АТАБЫЗНЫ КЪАРНАШ КЪАБЫРЛАДА ТАБДЫКЪ Къарачайдан Уллу Ата джурт къазауатха къаллай бир адам кетгенин, андан къаллай бир адам къайтханын да ажымсыз айтыб, мухур басыб къоярча тюлдю. Нек десенг, къазауатха кетгенледен белгисиз ненча джашыбыз башсыз болгъанды. Джер-джерде эсгертмелеге да башсыз болгъанланы атларын джазыучанбыз. Аланы адамлары ызларын излегенлей, энтда саудула деб, ышаннганлай джашайдыла. - Мени атам Ижаланы Абдулла къазауатха 39 джылы тола, 1942-чи джылны январь айыны 9-да, кетген эди, - дейди Коста Хетагурово элде джашагъан Ижаланы Ибрагим. - Атабыз къазауатха кетген кюнден башлаб, андан толу хапар алалмадыкъ. Бир кёзюуде Харьков тёгерекледе къазауат этеди деген хапары чыгъыб да къалды. Архивлеге джазар ючюн, ызын излер ючюн да къалмадыкъ. Кесин табалмасакъ да, къабырын табарбыз деб, излей-излей, кесибиз да къартлыкъгъа джууукълашдыкъ. Алай а аны кесин неда къабырын табарыбыздан тюнгюлмедик. Аллахха шукур, Интернетден 2015-чи джыл атабызны къабыры Германияда Штукенброк элден узакъ болмай къарнаш къабырлада болгъанын билдик. Биз, юч къарнаш, АбуЮсуф, Сюлемен, мен, 2016чы джыл июнь айны аягъы сюремде самолёт бла Германиягъа учдукъ. Къалай узакъ эди бизни атабызгъа элтген джол. Ахыры, Аллах буюруб, Германияда Ата джуртубузну гитлерчи фашистледен къоруулай, джан бергенлени къарнаш къабырларын табдыкъ. Уллу эсгертмеде 11000 совет аскерчини атлары, тукъумлары джазылыб эди. Бизни атабыз Абдулланы аты эсгертмени 16-чы тизгининде 7619-чу номер бла джазылыб эди. Багъалы окъуучу, кесинг да ангылайса, ахлуларын тас этиб, аладан хапарсыз джашауларын ашыргъанланы джюрек джарсыуларын. Германияда алгъыннгы Совет посольство, энди бюгюннгю Россияны посольствосу совет аскерчилени къарнаш къабырларына ажымсыз къарагъандыла. Эсгертме ариу ишленнгенди. Къазауатдан бери ненча джыл озгъан эсе да, фашизмге къаршчы, тюзлюкню, шохлукъну сюйген джергили адамла ол къарнаш къабырланы сансыз къоймай, кирсиз тутханлары ючюн Ижаланы Абдулланы юч джашы да джюрек разылыкъларын билдиредиле. - Мемориал комплексде аскерчилерибизни тукъумлары, атлары, аталарыны атлары къачан джан бергенлери джазылыбдыла, - дейди Ижаланы Ибрагим. – Аскерчилени атлары джазылгъан миялалада къазауатны джигитлеринеча орус тилде джазылгъан назмуну джюрегибиз ауруй окъудукъ. Ай медет, назмуну джазыб алалмадыкъ. Кавказдан анабызны къабыр топурагъын алыб келген эдик да, къабыргъа салдыкъ, Къобан суудан алгъан сууубузну себдик. Къарнаш къабырланы къатында кёб заманны мыдахланыб сюелдик ючюбюз да. Ол къабырлада совет аскерчилеге аталгъан музей ачылгъанды. Аны къуллукъчулары алгъыннгы СССРден бери келген ахлулагъа джыйгъан, билген хапарларын айтыучандыла. - Къарнаш къабырланы миялаларында Кавказдан аскерчилени атларын да окъудукъ, барына да къол джайыб дууа этдик, - дейди Абу-Юсуф. – Ма Штукенброк элде къарнаш къабырлада асыралгъан таулу аскерчилерибизни атлары: Хасанланы Белетни джашы Сары, Бердиланы Къурман, Багъатырланы Добай, Кипкеланы Османны джашы Молулан (Маулан), Орусланы Пётрну джашы Шамсудин, Джанибекланы Закирни (Зекерияны) джашы Шамил, Абаев Агалик Хаморханович, Джандоболов Абдулла Джандоболович, Джандоболов Абдул, Сокуров Джанакат Адилович. Ижаланы Абдулланы джашы Ибрагимни излеген болса, аны Къарачай районда Коста Хетагурово элде табаргъа боллукъду. ХУБИЙЛАНЫ Вениамин. |
|
|
|
|
|
[quote]
Мусса пишет: Мазан, номер ящика и дела- это информация о том,что в этих документах упоминается ФИО конкретного человека.это очень хорошая зацепка для начала поиска. Я только сегодня приехал с Краснодарского края и Белгородской ,Курской областей.Собрал много материала ,фото.И поэтому ближайщую неделю буду занят (а если честно,то приболел малость) и только потом начну поиски в Архиве,а вскоре приедит из КЧР(настоящего имени не знаю.)гостья , буду помогать ей.Ну а потом или параллельно буду искать сведения о вашем дедушке. Я Вам заочно уже благодарен! Как получится у Вас! Я тоже буду в разъездах, но всю необходимую и организационную помощь в поиске, готов оказать, с удовольствием! Про "Выстрел" я не знал. От Вас сейчас прочитал...Деда скрытный был....он только про огород рассказывал.) Потихоньку узнаю о нем.
Изменено: - 30.08.2016 05:10:34
|
|
|
|
|
|
Капитан , Место службы: "Выстрел" им. маршала Советского Союза Б.М. Шапошникова. Награждение
Изменено: - 30.08.2016 12:50:38
|
|
|
|
|
|
Мусса,
Бек сау бол! Информация на сайте довольно общая. Надеюсь в картотеке есть еще. Мне известно, что он был капитаном, зам нач особого назначения танковой дивизии. Служил в смерше, дослужился до капитана в 24 года. Затем высылка. Хотя возможно, учитывая его место службы, там и нет никакой инфы кроме вышеуказанной. И орденов и медалей у него побольше канешно будет, а там почему то указана всего одна.
Изменено: - 30.08.2016 13:09:40
|
|
|
|
|
|
Если служил в смерше,то ,конечно,полную информацию получить будет сложно.Послезавтра уезжаю в Белоруссию на пару недель.По возвращению начну с поиска вашего деда.Возможно,что его дело хранится в Москве в Росийсском Государственном военном архиве.При желании всегда можно что-то найти.У вас есть ,вроде, желание и ресурсы.
|
|
|
|
|
|
Мусса,
Ашхы джолгъа! Аллах саулукъ берсин Сизге! |
|
|
|
|
|
Сау бол сен да!
|
|
|
|
|
|
Mazan? Свяжись со мной,если все еще интересует боевой путь офицера деда?
|
|
|
|
|
|
Мусса,
Ассалам уалейкум! Интересует! |
|
|
|
|
|
Напиши мне на
личку или позвони .
Изменено: - 01.06.2017 18:44:19
|
|
|
|
|
|
Мусса,
Я позвоню, вечером, если удобно. |
|
|
|
|
|
в любое время.
Изменено: - 07.06.2017 22:12:56
|
|
|
|
|
|
3 столицы освобождал лейтенант -танкистЧотчаев Ислам Наибович :Будапешт,Вену,Прагу.
[img]http://www.elbrusoid.org/bitrix/components/bitrix/forum.interface/show_file.php?fid=228688&width=500&height=500[/img]
Изменено: - 25.10.2017 15:03:25
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Изменено: - 19.12.2017 01:30:24
|
|
|
|
|
|
Учетно-послужные карточки этих офицеров есть у меня, на сайтах ОК,Фейсбук и Эльбрусоид.
Изменено: - 23.12.2017 19:44:44
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Читают тему (гостей: 1)

