Расширенный поиск
24 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Ишлерге уял да, ашаргъа табма.
  • От кюйдюрген, сау болса да, тот кюйдюрген, сау болмаз.
  • Нарт сёз – тилни бети.
  • Кимни – тили, тиши онглу, кимни – къолу, иши онглу.
  • Сескекли кесин билдирир.
  • Ёксюзню къалачы уллу кёрюнюр.
  • Кёб къычыргъандан – къоркъма, тынч олтургъандан – къоркъ.
  • Шапа кёб болса, аш татымсыз болур.
  • Биреуню эскиси биреуге джангы болмайды.
  • Акъыл аздырмаз, билим тоздурмаз.
  • Урунуу – насыбны анасы.
  • Къартха ушагъан джаш – акъыллы, джашха ушагъан къарт – тели.
  • Адеб джокъда, намыс джокъ.
  • Накъырда – кертини келечиси.
  • Соргъан айыб тюлдю, билмеген айыбды.
  • Тойну къарнашы – харс, джырны къарнашы – эжиу.
  • Джеринден айырылгъан – джети джылар, джуртундан айырылгъан – ёлгюнчю джылар.
  • Иги болса, тамадама – махтау, аман болса, меннге – айыб.
  • Аз сёлеш, кёб ишле.
  • Адеби болмагъан къыз – тузсуз хант.
  • Къарнынг тойгъунчу аша да, белинг талгъынчы ишле.
  • Игини сыйлагъан адетди.
  • Тюзлюк тас болмайды.
  • Бюгюн дуния кибик, тамбла ахыратды.
  • Аман хансны – урлугъу кёб.
  • Айранны сюйген, ийнек тутар.
  • Эки элинги тыйсанг, джети элде махталырса.
  • Къолунгдан къуймакъ ашатсанг да, атаны борчундан къутулмазса.
  • Ачыкъ джюрекге джол – ачыкъ.
  • Ишленмеген джаш – джюгенсиз ат, ишленмеген къыз – тузсуз хант.
  • Ёлюк кебинсиз къалмаз.
  • Ханнга да келеди хариблик.
  • Ашхы адам – халкъ байлыгъы, ашхы джер – джашау байлыгъы.
  • Къатын байлыкъны сюер, эр саулукъну сюер.
  • Хар ишни да аллы къыйынды.
  • Керти сёзге тёре джокъ.
  • Ач бёрюге мекям джокъ.
  • Иесиз малны бёрю ашар.
  • Къарны аманнга къазан такъдырма, къолу аманнга от джакъдырма.
  • Ёмюрлюк шохлукъну джел элтмез.
  • Келинин тута билмеген, къул этер, къызын тута билмеген, тул этер.
  • Накъырданы арты керти болур.
  • Къарнынг къанлынга кийирир.
  • Чыкълы кюнде чыкъмагъан, чыкъса къуру кирмеген.
  • Джарашыу сюйген – джалынчакъ.
  • Кийимни бир кюнню аясанг, минг кюннге джарар.
  • Къартны бурнун сюрт да, оноугъа тут.
  • Ана – юйню кюн джарыгъы.
  • Суугъа – таянма, джаугъа – ийнанма.
  • Сабий кёргенин унутмаз.
Страницы: 1
Добавление фотографии Героя войны, Для размещения фотографии своего героя на галерее "Дорога Памяти" Главного храма Вооруженных Сил России, перейдите на страницу Героя и воспользуйтесь баннером - "Добавить фотографию героя"
 
Если кто-то хочет увековечить своих родственников-участников Великой Отечественной войны,может теперь размещать фото в Галерее Победы.Если по каким-то причинам сами не можете,то помещайте здесь,остальное я доделаю.


 
Багъалы джамагъат! Къазауатда болгъан адамларыны суратларын саллыкъдыла.Аны ючюн Москва областда галерея * Дорога Памяти * ишлейдиле .Ары 37 миллион адамны суратын саллыкъдыла,аланы тюрсюнлери ёмюрлюкке сакъланыр ючюн.Мен тергеген бла къарачай- малкъардан 12-13 минг адам болгъанд къазауат эткенлени саны,тарихчиле уа 30 мингден артыкъны айтадыла. Мен бюгюнге дери Интернетден алыб,Ёзден улу Аубекир ийиб 1000 джуукъ суратны салгъанма.Алая ол азды.Юйюнде къазауатда болгъан адамларыны суратларын * Дорога Памяти * сайтны ачыб ары салыгъыз ,не меннге бу эл.адресге ийигиз hurzuk1947@mail.ru Мен андан сора богъанны кереклисича этерме.
 
Фото этих карачаевцев ,награжденных высшим военным орденом СССР* Красное Знамя*,очень нужны.


Байкулов Султан-Хамид Ильясович - минер,мл. сержант.
Байрамуков Мухтар Хамзатович- комроты.. ст. лейтенант.
Бурлаков МухтарККеккезович- командир роты,лейтенант.
Гаджаев Юнус Хасанбиевич-ст.лейтенант,,командир взвода
Гебенов Мухамет Хаджи-Бекирович - комиссар батареи,политрук 1918-17.1942г
Джаубаев Хусейн Зекерьяевич - гв. мл. лейтенант.(1912-8.1944г.г.,без в.пр.)
Доттаев Мухтар Хызырович -разведчик-пулеметчик.
Кочкаров Борис Османович - артиллерист (мл. л-т), 1917-13.09.1943г.
Коркмазов Харун Маилович - ст. лейтенант.
Лайпанов Джатдай Шогаевич -сержант, автоматчик (1920-25.04.1944г.)
Токов Расул Абдурахманович - командир инженерной роты,лейтенант.
Изменено: Мусса - 15.06.2019 15:20:38
 
А воз и ныне там.
 
Вчера вместе со старшим сыном побывал в Алабинов Парке Победы.о впечатлениях напишу попозже,а сейчас несколько фото
DSCN4896.JPG (1.69 МБ)
DSCN4877.JPG (1.76 МБ)
DSCN4880.JPG (1.73 МБ)
DSCN4882.JPG (1.78 МБ)
DSCN4885.JPG (1.73 МБ)
DSCN4890.JPG (1.77 МБ)
DSCN4893.JPG (1.7 МБ)
DSCN4900.JPG (1.75 МБ)
DSCN4897.JPG (1.68 МБ)
DSCN4878.JPG (1.73 МБ)
DSCN4881.JPG (1.77 МБ)
DSCN4884.JPG (1.77 МБ)
DSCN4886.JPG (1.75 МБ)
DSCN4901.JPG (1.78 МБ)
DSCN4898.JPG (1.76 МБ)
 
Мусса, спасибо за фотографии. Надо тоже сходить, пока холода не наступили.
Интересно, в Эльбрусоиде еще организовывают совместные экскурсии?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Про Эльбрусоид,по-моему,ты должна знать. Я 2 раза пытался попасть туда,но оба раза на вахте ,сославшись на отсутствие сотрудников, не пустили,но перед этим тщательно листали страницы паспорта.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.Ты же модератор.должна знать. А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Изменено: Мусса - 05.10.2020 04:04:36
 
Мусса, если соберетесь в Эльбрусод, скажите, я с Вами вместе схожу, а то и сама давно не была.
Цитата
Мусса пишет:
.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.
Про Му-му смешная история получилась))). Вот что значит грамотный человек)), про Тургенева подумал))
Цитата
Мусса пишет:
Ты же модератор.должна знать.
Да я только на форуме модератор, а так у Эльбрусоида много же проектов в реале, в них я не очень активна.
Цитата
Мусса пишет:
А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Да, да, Мусса, даже стыдно, что до сих пор не была. Там и моего дедушки имя, и многих еще родственников. Хапаевы тоже наши родственники. Знаете же, да?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Да,знаю.Брат вашей бабушки Шакман.Фатима утверждает ,что его звали Шагабан,но по архивным документам он Шакман К сожалению,нет его фото в Дороге памяти,как еще очень многих карачаевцев и балкарцев.
,
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный