Расширенный поиск
24 Июня  2026 года
Логин: Регистрация
Пароль: Забыли пароль?
  • Къумурсхала джыйылсала, пилни да джыгъадыла.
  • Айранны сюйген, ийнек тутар.
  • Аманнга алтын чыдамаз.
  • Бёрю да ач къалмасын, эчки да ашалмасын.
  • Тил – кесген бычакъ, сёз – атылгъан окъ.
  • Гугурук къычырмаса да, тангны атары къалмаз.
  • Акъыл бла адеб эгизледиле.
  • Мураты болгъанны джюрек тебюую башхады.
  • Эки къатын алгъанны къулагъы тынгнгаймаз.
  • Къонакъ аз олтурур, кёб сынар.
  • Чакъырылмагъан къонакъ къачан кетерин сормаз.
  • Байма, деб да, къууанма, джарлыма, деб да, джылама.
  • Ач, тоймам, дейди, тойгъан, ач болмам, дейди.
  • Тёрдеги кюлсе, эшикдеги ышарыр.
  • Билим къая тешер.
  • Этни бети бла шорпасы.
  • Ётюрюк хапар аякъ тюбю бла джюрюйдю.
  • Къонакъ аман болса, къонакъбай джунчур
  • Джуртун къоругъан озар.
  • Къазанны башы ачыкъ болса, итге уят керекди.
  • Арбаз сайлама да, хоншу сайла.
  • Ишлегенде эринме, ишде чолакъ кёрюнме.
  • Уясында не кёрсе, учханында аны этер.
  • Дуния аламаты сен эсенг да, игиме деб айтма.
  • Ашлыкъны арба юйге келтирир, чана базаргъа элтир.
  • Кёрмегеннге кебек – танг, битмегеннге сакъал – танг.
  • Кёлсюзден сёзсюз тууар.
  • Аллахдан тилесенг, кёб тиле.
  • Бет бетге къараса, бет да джерге къарар.
  • Айыбны суу бла джууалмазса.
  • Тюкюрюк баш джармаз, налат кёз чыгъармаз!
  • Аллахха ийнаннган кишини, Аллах онгдурур ишин.
  • Ойнаб айтсанг да, эслеб айт.
  • Сёз садакъдан кючлюдю.
  • Намысы джокъну – дуниясы джокъ.
  • Суугъа – чабакъ, къаягъа – ыргъакъ.
  • Ауругъанны сау билмез, ач къарынны токъ билмез.
  • Джарлыны эшигин махтагъан джабар.
  • Тура эдим джата, къайдан чыкъды хата?
  • Чомарт къолда мал къалмаз.
  • Джукъу тёшек сайламайды.
  • Адам бла мюлк юлешмеген эсенг, ол адамны билиб бошагъанма, деб кесинги алдама.
  • Алма терегинден кери кетмез.
  • Этим кетсе да, сюегим къалыр.
  • Ёлюр джаннга, ёкюл джокъ.
  • Джерни букъусу кёкге къонмаз.
  • Къолу уллу – асыу, аягъы уллу – джарсыу.
  • Ишлемеген – тишлемез.
  • Къоркъакъны кёзю экили кёрюр.
  • Биреуню эскиси биреуге джангы болмайды.
Страницы: 1
Добавление фотографии Героя войны, Для размещения фотографии своего героя на галерее "Дорога Памяти" Главного храма Вооруженных Сил России, перейдите на страницу Героя и воспользуйтесь баннером - "Добавить фотографию героя"
 
Если кто-то хочет увековечить своих родственников-участников Великой Отечественной войны,может теперь размещать фото в Галерее Победы.Если по каким-то причинам сами не можете,то помещайте здесь,остальное я доделаю.


 
Багъалы джамагъат! Къазауатда болгъан адамларыны суратларын саллыкъдыла.Аны ючюн Москва областда галерея * Дорога Памяти * ишлейдиле .Ары 37 миллион адамны суратын саллыкъдыла,аланы тюрсюнлери ёмюрлюкке сакъланыр ючюн.Мен тергеген бла къарачай- малкъардан 12-13 минг адам болгъанд къазауат эткенлени саны,тарихчиле уа 30 мингден артыкъны айтадыла. Мен бюгюнге дери Интернетден алыб,Ёзден улу Аубекир ийиб 1000 джуукъ суратны салгъанма.Алая ол азды.Юйюнде къазауатда болгъан адамларыны суратларын * Дорога Памяти * сайтны ачыб ары салыгъыз ,не меннге бу эл.адресге ийигиз hurzuk1947@mail.ru Мен андан сора богъанны кереклисича этерме.
 
Фото этих карачаевцев ,награжденных высшим военным орденом СССР* Красное Знамя*,очень нужны.


Байкулов Султан-Хамид Ильясович - минер,мл. сержант.
Байрамуков Мухтар Хамзатович- комроты.. ст. лейтенант.
Бурлаков МухтарККеккезович- командир роты,лейтенант.
Гаджаев Юнус Хасанбиевич-ст.лейтенант,,командир взвода
Гебенов Мухамет Хаджи-Бекирович - комиссар батареи,политрук 1918-17.1942г
Джаубаев Хусейн Зекерьяевич - гв. мл. лейтенант.(1912-8.1944г.г.,без в.пр.)
Доттаев Мухтар Хызырович -разведчик-пулеметчик.
Кочкаров Борис Османович - артиллерист (мл. л-т), 1917-13.09.1943г.
Коркмазов Харун Маилович - ст. лейтенант.
Лайпанов Джатдай Шогаевич -сержант, автоматчик (1920-25.04.1944г.)
Токов Расул Абдурахманович - командир инженерной роты,лейтенант.
Изменено: Мусса - 15.06.2019 15:20:38
 
А воз и ныне там.
 
Вчера вместе со старшим сыном побывал в Алабинов Парке Победы.о впечатлениях напишу попозже,а сейчас несколько фото
DSCN4896.JPG (1.69 МБ)
DSCN4877.JPG (1.76 МБ)
DSCN4880.JPG (1.73 МБ)
DSCN4882.JPG (1.78 МБ)
DSCN4885.JPG (1.73 МБ)
DSCN4890.JPG (1.77 МБ)
DSCN4893.JPG (1.7 МБ)
DSCN4900.JPG (1.75 МБ)
DSCN4897.JPG (1.68 МБ)
DSCN4878.JPG (1.73 МБ)
DSCN4881.JPG (1.77 МБ)
DSCN4884.JPG (1.77 МБ)
DSCN4886.JPG (1.75 МБ)
DSCN4901.JPG (1.78 МБ)
DSCN4898.JPG (1.76 МБ)
 
Мусса, спасибо за фотографии. Надо тоже сходить, пока холода не наступили.
Интересно, в Эльбрусоиде еще организовывают совместные экскурсии?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Про Эльбрусоид,по-моему,ты должна знать. Я 2 раза пытался попасть туда,но оба раза на вахте ,сославшись на отсутствие сотрудников, не пустили,но перед этим тщательно листали страницы паспорта.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.Ты же модератор.должна знать. А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Изменено: Мусса - 05.10.2020 04:04:36
 
Мусса, если соберетесь в Эльбрусод, скажите, я с Вами вместе схожу, а то и сама давно не была.
Цитата
Мусса пишет:
.Оба раза пообедал в Му-му.Почему -то сначала сначала я подумал про собачку, Герасима,Тургенева.Хотел уйти,но жена сказала,что у входа был рисунок коровы.У меня такое знакомство с Эльбрусоидом.
Про Му-му смешная история получилась))). Вот что значит грамотный человек)), про Тургенева подумал))
Цитата
Мусса пишет:
Ты же модератор.должна знать.
Да я только на форуме модератор, а так у Эльбрусоида много же проектов в реале, в них я не очень активна.
Цитата
Мусса пишет:
А в Парке Победы должен побывать каждый житель бывшего СССР.
Да, да, Мусса, даже стыдно, что до сих пор не была. Там и моего дедушки имя, и многих еще родственников. Хапаевы тоже наши родственники. Знаете же, да?
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Да,знаю.Брат вашей бабушки Шакман.Фатима утверждает ,что его звали Шагабан,но по архивным документам он Шакман К сожалению,нет его фото в Дороге памяти,как еще очень многих карачаевцев и балкарцев.
,
Страницы: 1
Читают тему (гостей: 1)

Форум  Мобильный | Стационарный