Войти на сайт
25 Июня  2026 года

 

  • Ата Джуртун танымагъан, атасын да танымаз.
  • Ата джурт – алтын бешик.
  • Айтылгъан сёз ызына къайтмаз.
  • Иги адам абынса да, джангылмаз.
  • Кирсизни – саны таза, халалны – къаны таза.
  • Тюзлюк тас болмайды.
  • Аш иеси бла татлыды.
  • Шайтан алдады, тюзлюк къаргъады.
  • Керти сёзге тёре джокъ.
  • Ишлемеген – тишлемез.
  • Бал чибинни ургъаны – ачы, балы – татлы.
  • Ач да бол, токъ да бол – намысынга бек бол.
  • Тилчиден кери бол.
  • Джумушакъ сёз къаты таякъны сындырыр.
  • Кюлме джашха – келир башха.
  • Къарын къуру болса, джюрек уру болур.
  • Кенгеш болса, уруш болмаз.
  • Билмейме деген – бир сёз
  • Гугук кесини атын айтыб къычыргъанча, мен, мен деб нек тураса?
  • Ашхы атаны – джашы ашхы, ашхы ананы – къызы ашхы.
  • Биреуге аманлыкъны тилеме да, кесинге ашхылыкъны тиле.
  • Къая джолда джортма, ачыкъ сёзден къоркъма.
  • Айранны сюйген, ийнек тутар.
  • Рысхы – сют юсюнде кёмюк кибикди.
  • Юреннген ауруу къалмаз.
  • Билген билмегенни юретген адетди.
  • Кёбден умут этиб, аздан къуру къалма.
  • Ишлегенде эринме, ишде чолакъ кёрюнме.
  • Юре билмеген ит, къонакъ келтирир.
  • Джашынгы кесинг юретмесенг, джашау юретир.
  • Ашын ашагъанынгы, башын да сыйла.
  • Азыкъ аз болса, эртде орун сал.
  • Ёгюзню мюйюзлери ауурлукъ этмейдиле.
  • Намысы болмагъанны, сыйы болмаз.
  • Мураты болгъанны джюрек тебюую башхады.
  • Сакъалы текени да бар, мыйыгъы киштикни да бар.
  • Таукелге нюр джауар.
  • Джаш болсун, къыз болсун, акъылы, саны тюз болсун.
  • Чакъырылмагъан джерге барма, чакъырылгъан джерден къалма.
  • Акъыллы айтыр эди, акъылсыз къоймайды.
  • Кюл тюбюндеги от кёрюнмейди.
  • Босагъагъа джууукъ орун болса, ашыгъыб тёрге озма.
  • Джарлыны тону джаз битер.
  • Таякъ этден ётер, тил сюекден ётер.
  • Ётюрюкден тюбю джокъ, кёлтюрюрге джиби джокъ.
  • Иги адамны бир сёзю эки болмаз.
  • Къартха ушагъан джаш – акъыллы, джашха ушагъан къарт – тели.
  • Юй кюйдю да, кюйюз чыкъды, ортасындан тюйюш чыкъды.
  • Джарлы тюеге минсе да, ит къабар.
  • Башланнган иш битер, къымылдагъан тиш тюшер.

 

Страницы: Пред. 1 2
RSS
Карачаево-балкарские имена.
 
Почти все названные имена арабские, а не карачаево-балкарские. А кто назовет дествительно наши имена?
 
Татаркъан, Бештау, Темирболатхан, Къаплан, Таулан, Барсбий (барс+бий)...
 
Ачей (Ацей, Атей), Ачемез (Ацемез)
 
Къаралан , Мырзабек , ...
 
Къарабатыр, Алтынчач
 
Гокка, Гыкка, Тохтар, Бийнегер
 
Байду, Болду, Мусос
 
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Обоснуй: дай переводы этим "кабардинским" именам.
 
Гошаях бийце, сен ол адамны къой. Мен бир фильмге къарагъан эдим. Ёкюллени юслеринден. Ёкюл сюдде олтурса зукълагъандан сора уянса ол ёкюл адам билемисиз не айтыргъа не сёз атаргъа керекди деп сорады бир киши башха адамлагъа. :smt031 :smt017 Ала уа анга тынгылагъан сора угъай дейдиле. :smt102 Сора ол киши айтады: Аллай болумгъа тюшсегиз "Протестую" деп айтыргъа керексиз. :smt001
 
:smt023
 
А ещё есть: Нанык, Дяута, Таймураз,Ильяс,Тенгиз...
 
Джаннет-самое красивое имя
 
Алибек Аскер Алан(-бек) Адам Астемир Ариуджан Къыстана Исса Джугъутур Бекмырза Айшат Зарият Байдымат Нюрджан Сослан Мурат Таубий Таукъан Эрши Балджан Къочхар Джашау Джамал Камал Батыр Башир Казбек Эльбрус Разият Это все , что пришло в голову...
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Слушай, равнинник я тебе всю нашу историю обьяснять не буду. Сами все поперенимали. Вы пришли на Кавказ с Приазовья, когда мы были там и хотели покорить нас, когда Крымчане вас гнобили ко всем чертям. Мы вам не сдались потом уже вы присмирели, мол давайте жить дружно, когда поняли что зря боретесь. Россия вам помогла овладеть Кавказом, когда наш народ тоже обозвали черкесами. И вы пользуетесь теми "фактами" которые русские создали, что бы вас возвысить и сделать своими марионетками на Кавказе и одновременно ненавидите их - истинных "творителей" адыгской истории. Я посмотрю на твой кабардейский язык, когда уберем все тюркизмы, что останется? Так что не выкабенивайся не в своем родном адыгском кругу. Прости, что не поменяли Ислам на адыгопоклонничество. Къумукъ, Къоркъмаз, Къарабий, Къарча, Зауырбек
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
))))))) теперь наверное всем понятно, на сколько сильное влияние оказал карачаево-балкарский язык (тюркский язык) на язык адыгейцов, что некоторые адыги признают наши слова за исконно своих)))) точно также история алан с осетинами..)
 
Астемир, Байдымат, Чоппакъ, Хопай, Джараштий
 
Ой, давно так не смеялась, свои увидела сообщения, как я агитиовала народ на НФ переходить :smt003 :smt003 :smt003
 
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины))))) Думаю имя - лидер среди женского населения. Кезибан, Зайнаб - это наши имена?
 
Цитата
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины)))))
еще и Зухры и Фатимы - наверное, эти три имени составляют 90% имен от общей численности))))) Зейнаб - это, по-моему, арабское. А вот Кезибан не знаю
 
Цитата
2003-11-05 12:12:19 Кстати, мне говорили, что имя женское Линда прописано в Коране....................кто-нибудь знает правда это или нет? :)) И вообще видел ли кто-нибудь Линд карачаевок или балкарок? :)))))
Я видел :)))
 
Майрус! Слышали такое женское имя? Я сегодня первый раз)))
 
Мусост Керты Багиш Орма Гаима Байра Чухма Бий-болат Тау-Мырза Магафыр Мыртаз Конали Узеир Шогаиб Къаншаука Сокка Кучук Саджук Джанукку Накуш Джамай Эсен Иналукъ Ессава Чопан Чакку Батырша Чубар Чора Шмау Барак Неса Джарашты Дебош Акъбий Таузакъ Шонай Байра Джеты Бекир Къады Къуденет Солты Джанхот Токъмакъ Къудайнат Солман Чоппа Эльмырза Джумукъ Джумарыкъ Чурук Махай Хоча Тугъан Дадарукъ Джагилган Бапай Чоппелеу Доканыш Бжеият Заурум Хадоки Бенпий Кошбармакъ Наны Пшимахо Чопа Паша Бадра Это одна малая часть имен карачаевцев, записанная после вхождения последних в подданство России по первой переписи царской Империи ко времени котрой карачаевцев было примерно 28 тысяч.
Страницы: Пред. 1 2
Читают тему (гостей: 3)

 

Написать нам