Войти на сайт
25 Июня  2026 года

 

  • Аджал соруб келмез, келсе, къайтыб кетмез.
  • Тыш элде солтан болгъандан эсе, кесинги элде олтан болгъан игиди!
  • Итли къонакъ джарашмаз.
  • Джырына кёре эжиую.
  • Джарлыны эшигин махтагъан джабар.
  • Окъугъан – асыу, окъумагъан – джарсыу.
  • Арбаз сайлама да, хоншу сайла.
  • Биреуню къыйынлыгъы бла кесинге джол ишлеме.
  • Тёрдеги кюлсе, эшикдеги ышарыр.
  • Булут кёкге джарашыу, уят бетге джарашыу.
  • Ёлген аслан – сау чычхан.
  • Урама да – ёледи, сатама да – келеди.
  • Джахил болса анасы, не билликди баласы?
  • Эртде тургъан джылкъычыны эркек аты тай табар.
  • Элде адам къалмаса, ит тахтагъа минер.
  • Садакъачыны джаны – къапчыгъында.
  • Акъыл сабырлыкъ берир.
  • Иги сеники эсе да, сюйген кесимикин этеме.
  • Ётюрюкню къуйругъу – бир тутум.
  • Окъуу – билимни ачхычы, окъуу – дунияны бачхычы.
  • Кёзю сокъурдан – къоркъма, кёлю сокъурдан – къоркъ.
  • Чёбню кёлтюрсенг, тюбюнден сёз чыгъар.
  • Къазанны башы ачыкъ болса, итге уят керекди.
  • Ойнай-ойнай кёз чыгъар.
  • Акъыллы – эл иеси, тели – эл баласы.
  • Хантына кёре тузу, юйюне кёре къызы.
  • Билмезни кёзю кёрмез, этмезни къулагъы эшитмез.
  • Бет бетге къараса, бет да джерге къарар.
  • Керти сёзге тёре джокъ.
  • Ашлыкъны арба юйге келтирир, чана базаргъа элтир.
  • Кюл тюбюндеги от кёрюнмейди.
  • Къызын тута билмеген, тул этер, джашын тута билмеген, къул этер.
  • Къошда джокъгъа – юлюш джокъ.
  • Акъылсызны джууукъгъа алма, акъыллыны кенгнге салма.
  • Чакъырылмагъан къонакъ къачан кетерин сормаз.
  • Дуния малгъа сатылма, кесингден телиге къатылма.
  • Къарны аманнга къазан такъдырма, къолу аманнга от джакъдырма.
  • Къарнынг тойгъунчу аша да, белинг талгъынчы ишле.
  • Аманнга алтын чыдамаз.
  • Тили узунну, намысы – къысха.
  • Кёб ант этген, кёб ётюрюк айтыр.
  • Тил бла келеди джыр да.
  • Айтхан сёзюне табылгъан.
  • Сабийликде юретмесенг, уллу болса – тюзелмез.
  • Хата – гитчеден.
  • Гитче джилтин уллу элни джандырыр.
  • Адеб джокъда, намыс джокъ.
  • Бал ашаргъа сюе эсенг, чибин ургъаннга тёз.
  • Акъыл аздырмаз, билим тоздурмаз.
  • Джан саулукъ бермей, сан саулукъ бермезсе.

 

Страницы: Пред. 1 2
RSS
Карачаево-балкарские имена.
 
Почти все названные имена арабские, а не карачаево-балкарские. А кто назовет дествительно наши имена?
 
Татаркъан, Бештау, Темирболатхан, Къаплан, Таулан, Барсбий (барс+бий)...
 
Ачей (Ацей, Атей), Ачемез (Ацемез)
 
Къаралан , Мырзабек , ...
 
Къарабатыр, Алтынчач
 
Гокка, Гыкка, Тохтар, Бийнегер
 
Байду, Болду, Мусос
 
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Обоснуй: дай переводы этим "кабардинским" именам.
 
Гошаях бийце, сен ол адамны къой. Мен бир фильмге къарагъан эдим. Ёкюллени юслеринден. Ёкюл сюдде олтурса зукълагъандан сора уянса ол ёкюл адам билемисиз не айтыргъа не сёз атаргъа керекди деп сорады бир киши башха адамлагъа. :smt031 :smt017 Ала уа анга тынгылагъан сора угъай дейдиле. :smt102 Сора ол киши айтады: Аллай болумгъа тюшсегиз "Протестую" деп айтыргъа керексиз. :smt001
 
:smt023
 
А ещё есть: Нанык, Дяута, Таймураз,Ильяс,Тенгиз...
 
Джаннет-самое красивое имя
 
Алибек Аскер Алан(-бек) Адам Астемир Ариуджан Къыстана Исса Джугъутур Бекмырза Айшат Зарият Байдымат Нюрджан Сослан Мурат Таубий Таукъан Эрши Балджан Къочхар Джашау Джамал Камал Батыр Башир Казбек Эльбрус Разият Это все , что пришло в голову...
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Слушай, равнинник я тебе всю нашу историю обьяснять не буду. Сами все поперенимали. Вы пришли на Кавказ с Приазовья, когда мы были там и хотели покорить нас, когда Крымчане вас гнобили ко всем чертям. Мы вам не сдались потом уже вы присмирели, мол давайте жить дружно, когда поняли что зря боретесь. Россия вам помогла овладеть Кавказом, когда наш народ тоже обозвали черкесами. И вы пользуетесь теми "фактами" которые русские создали, что бы вас возвысить и сделать своими марионетками на Кавказе и одновременно ненавидите их - истинных "творителей" адыгской истории. Я посмотрю на твой кабардейский язык, когда уберем все тюркизмы, что останется? Так что не выкабенивайся не в своем родном адыгском кругу. Прости, что не поменяли Ислам на адыгопоклонничество. Къумукъ, Къоркъмаз, Къарабий, Къарча, Зауырбек
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
))))))) теперь наверное всем понятно, на сколько сильное влияние оказал карачаево-балкарский язык (тюркский язык) на язык адыгейцов, что некоторые адыги признают наши слова за исконно своих)))) точно также история алан с осетинами..)
 
Астемир, Байдымат, Чоппакъ, Хопай, Джараштий
 
Ой, давно так не смеялась, свои увидела сообщения, как я агитиовала народ на НФ переходить :smt003 :smt003 :smt003
 
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины))))) Думаю имя - лидер среди женского населения. Кезибан, Зайнаб - это наши имена?
 
Цитата
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины)))))
еще и Зухры и Фатимы - наверное, эти три имени составляют 90% имен от общей численности))))) Зейнаб - это, по-моему, арабское. А вот Кезибан не знаю
 
Цитата
2003-11-05 12:12:19 Кстати, мне говорили, что имя женское Линда прописано в Коране....................кто-нибудь знает правда это или нет? :)) И вообще видел ли кто-нибудь Линд карачаевок или балкарок? :)))))
Я видел :)))
 
Майрус! Слышали такое женское имя? Я сегодня первый раз)))
 
Мусост Керты Багиш Орма Гаима Байра Чухма Бий-болат Тау-Мырза Магафыр Мыртаз Конали Узеир Шогаиб Къаншаука Сокка Кучук Саджук Джанукку Накуш Джамай Эсен Иналукъ Ессава Чопан Чакку Батырша Чубар Чора Шмау Барак Неса Джарашты Дебош Акъбий Таузакъ Шонай Байра Джеты Бекир Къады Къуденет Солты Джанхот Токъмакъ Къудайнат Солман Чоппа Эльмырза Джумукъ Джумарыкъ Чурук Махай Хоча Тугъан Дадарукъ Джагилган Бапай Чоппелеу Доканыш Бжеият Заурум Хадоки Бенпий Кошбармакъ Наны Пшимахо Чопа Паша Бадра Это одна малая часть имен карачаевцев, записанная после вхождения последних в подданство России по первой переписи царской Империи ко времени котрой карачаевцев было примерно 28 тысяч.
Страницы: Пред. 1 2
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам