Войти на сайт
24 Июня  2026 года

 

  • Къазанны башы ачыкъ болса, итге уят керекди.
  • Этни да ашады, бетни да ашады.
  • Баланы адам этген анады.
  • Ауурну тюбю бла, дженгилни башы бла джюрюген.
  • Агъач халкъгъа алтынды, иссиликге салкъынды.
  • Ханнга да келеди хариблик.
  • Тилчи бир сагъатха айлыкъ хата этер.
  • Бал чибинни ургъаны – ачы, балы – татлы.
  • Ашына кёре табагъы, балына кёре къалагъы.
  • Эртде тургъан бла эртде юйленнген сокъуранмаз.
  • Бозанг болмагъан джерге, къалагъынгы сукъма.
  • Чомарт джарлы болмаз.
  • Сакъ юйюне сау барыр.
  • Ач къалгъандан, кеч къалгъан къолай.
  • Ач – эснер, ат – кишнер.
  • Гугук кесини атын айтыб къычыргъанча, мен, мен деб нек тураса?
  • Эм ашхы къайын ана мамукъ бла башынгы тешер.
  • Кийиминг бла танылма, адамлыкъ бла таныл.
  • Тёрде – темир таякълы, къаяда – чыпчыкъ аякълы.
  • Ишин билген, аны сыйын чыгъарады.
  • Адамны аты башхача, акъылы да башхады.
  • Бичгенде ашыкъма, тикгенде ашыкъ.
  • Ашын ашагъанынгы, башын да сыйла.
  • Окъумагъан сокъурду, сокъур ташха абыныр!
  • Къумурсхала джыйылсала, пилни да джыгъадыла.
  • Уллу суу бла уллу ауруудан башынгы сакъла.
  • Суу да къайтады чыкъгъан джерине.
  • Айран тёгюлсе, джугъусу къалыр.
  • Ариу джол аджал келтирмез.
  • Уллу къашыкъ эрин джыртар.
  • Ашыкъгъанны этеги бутуна чырмалыр.
  • Тойгъан джерден туугъан джер игиди.
  • Ойнаб айтсанг да, эслеб айт.
  • Ата – баланы уясы.
  • Джашны джигитлиги сорулур, къызны джигерлиги сорулур.
  • Ёлген аслан – сау чычхан.
  • Ач келгенни – тойдур, кеч келгенни – къондур.
  • Ойнай билмеген, уруб къачар.
  • Ашхы адам – халкъ байлыгъы, ашхы джер – джашау байлыгъы.
  • Ишни ахырын ойламай, аллын башлама.
  • Адам къаллай бир ишленмесе, аллай бир кесин уллу кёреди.
  • Чыбыкълыкъда бюгюлмеген, къазыкълыкъда бюгюлмей эди.
  • Къонакъ кёб келюучю юйню, къазаны отдан тюшмез.
  • Ата джурт – алтын бешик.
  • Таякъ этден ётер, тил сюекден ётер.
  • Бетинги сатма, малынгы сат.
  • Адеб базарда сатылмаз.
  • Таула не мийик болсала да, аууш табылыр.
  • Ариу сёз аурууунгу алыр.
  • Эри аманны, къатыны – аман.

 

Страницы: Пред. 1 2
RSS
Карачаево-балкарские имена.
 
Почти все названные имена арабские, а не карачаево-балкарские. А кто назовет дествительно наши имена?
 
Татаркъан, Бештау, Темирболатхан, Къаплан, Таулан, Барсбий (барс+бий)...
 
Ачей (Ацей, Атей), Ачемез (Ацемез)
 
Къаралан , Мырзабек , ...
 
Къарабатыр, Алтынчач
 
Гокка, Гыкка, Тохтар, Бийнегер
 
Байду, Болду, Мусос
 
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Обоснуй: дай переводы этим "кабардинским" именам.
 
Гошаях бийце, сен ол адамны къой. Мен бир фильмге къарагъан эдим. Ёкюллени юслеринден. Ёкюл сюдде олтурса зукълагъандан сора уянса ол ёкюл адам билемисиз не айтыргъа не сёз атаргъа керекди деп сорады бир киши башха адамлагъа. :smt031 :smt017 Ала уа анга тынгылагъан сора угъай дейдиле. :smt102 Сора ол киши айтады: Аллай болумгъа тюшсегиз "Протестую" деп айтыргъа керексиз. :smt001
 
:smt023
 
А ещё есть: Нанык, Дяута, Таймураз,Ильяс,Тенгиз...
 
Джаннет-самое красивое имя
 
Алибек Аскер Алан(-бек) Адам Астемир Ариуджан Къыстана Исса Джугъутур Бекмырза Айшат Зарият Байдымат Нюрджан Сослан Мурат Таубий Таукъан Эрши Балджан Къочхар Джашау Джамал Камал Батыр Башир Казбек Эльбрус Разият Это все , что пришло в голову...
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Слушай, равнинник я тебе всю нашу историю обьяснять не буду. Сами все поперенимали. Вы пришли на Кавказ с Приазовья, когда мы были там и хотели покорить нас, когда Крымчане вас гнобили ко всем чертям. Мы вам не сдались потом уже вы присмирели, мол давайте жить дружно, когда поняли что зря боретесь. Россия вам помогла овладеть Кавказом, когда наш народ тоже обозвали черкесами. И вы пользуетесь теми "фактами" которые русские создали, что бы вас возвысить и сделать своими марионетками на Кавказе и одновременно ненавидите их - истинных "творителей" адыгской истории. Я посмотрю на твой кабардейский язык, когда уберем все тюркизмы, что останется? Так что не выкабенивайся не в своем родном адыгском кругу. Прости, что не поменяли Ислам на адыгопоклонничество. Къумукъ, Къоркъмаз, Къарабий, Къарча, Зауырбек
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
))))))) теперь наверное всем понятно, на сколько сильное влияние оказал карачаево-балкарский язык (тюркский язык) на язык адыгейцов, что некоторые адыги признают наши слова за исконно своих)))) точно также история алан с осетинами..)
 
Астемир, Байдымат, Чоппакъ, Хопай, Джараштий
 
Ой, давно так не смеялась, свои увидела сообщения, как я агитиовала народ на НФ переходить :smt003 :smt003 :smt003
 
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины))))) Думаю имя - лидер среди женского населения. Кезибан, Зайнаб - это наши имена?
 
Цитата
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины)))))
еще и Зухры и Фатимы - наверное, эти три имени составляют 90% имен от общей численности))))) Зейнаб - это, по-моему, арабское. А вот Кезибан не знаю
 
Цитата
2003-11-05 12:12:19 Кстати, мне говорили, что имя женское Линда прописано в Коране....................кто-нибудь знает правда это или нет? :)) И вообще видел ли кто-нибудь Линд карачаевок или балкарок? :)))))
Я видел :)))
 
Майрус! Слышали такое женское имя? Я сегодня первый раз)))
 
Мусост Керты Багиш Орма Гаима Байра Чухма Бий-болат Тау-Мырза Магафыр Мыртаз Конали Узеир Шогаиб Къаншаука Сокка Кучук Саджук Джанукку Накуш Джамай Эсен Иналукъ Ессава Чопан Чакку Батырша Чубар Чора Шмау Барак Неса Джарашты Дебош Акъбий Таузакъ Шонай Байра Джеты Бекир Къады Къуденет Солты Джанхот Токъмакъ Къудайнат Солман Чоппа Эльмырза Джумукъ Джумарыкъ Чурук Махай Хоча Тугъан Дадарукъ Джагилган Бапай Чоппелеу Доканыш Бжеият Заурум Хадоки Бенпий Кошбармакъ Наны Пшимахо Чопа Паша Бадра Это одна малая часть имен карачаевцев, записанная после вхождения последних в подданство России по первой переписи царской Империи ко времени котрой карачаевцев было примерно 28 тысяч.
Страницы: Пред. 1 2
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам