Войти на сайт
25 Июня  2026 года

 

  • Ашыкъгъанны этеги бутуна чырмалыр.
  • Билеги кючлю, бирни джыгъар, билими кючлю, мингни джыгъар.
  • Мураты болгъанны джюрек тебюую башхады.
  • Чомартны къолу берекет.
  • Иги джашны ышаны – аз сёлешиб, кёб тынгылар.
  • Таула не мийик болсала да, аууш табылыр.
  • Хар ишни да аллы къыйынды.
  • Башсыз урчукъ тюзюне айланмаз.
  • Алма терегинден кери кетмез.
  • Тин – байлыгъынг, терен саулугъунг.
  • Ашына кёре табагъы, балына кёре къалагъы.
  • Татлы тилде – сёз ариу, чемер къолда – иш ариу.
  • Ашхы – джыяр, аман – джояр.
  • Аууздан келген, къолдан келсе, ким да патчах болур эди.
  • Къобан да къуру да къобханлай турмайды, адам да къуру да патчахлай турмайды.
  • Биреу ашаб къутулур, биреу джалаб тутулур.
  • Адебсиз адам – джюгенсиз ат.
  • Эллинг бла джау болсанг да, юйюнг бла джау болма.
  • Элни кючю – эмеген.
  • Адеб джокъда, намыс джокъ.
  • Чабар ат – джетген къыз.
  • Эки къатын алгъанны къулагъы тынгнгаймаз.
  • Къумурсхала джыйылсала, пилни да джыгъадыла.
  • Олтуруб кёрюнмей эди да, ёрге туруб кёрюне эди.
  • Рысхы – сют юсюнде кёмюк кибикди.
  • Адамны аты башхача, акъылы да башхады.
  • Къонакъны къачан кетерин сорма, къачан келлигин сор.
  • Адам сёзюнден белгили.
  • Сёз сёзню айтдырыр.
  • Эркишиге тары кебек танг кёрюнюр.
  • Акъыллы эркиши атын махтар, акъылсыз эркиши къатынын махтар.
  • Тойну къарнашы – харс, джырны къарнашы – эжиу.
  • Аманнга да, игиге да оноусуз къатышма.
  • Ауругъанны сау билмез, ач къарынны токъ билмез.
  • Ушамагъан – джукъмаз.
  • Къан бла кирген, джан бла чыгъар.
  • Эм ашхы къайын ана мамукъ бла башынгы тешер.
  • Къоркъакъны кёзю экили кёрюр.
  • Ашатыргъа иш – ашхы, ишлетирге аш – ашхы.
  • Сакъалы текени да бар, мыйыгъы киштикни да бар.
  • Эринчекге кюн узун.
  • Садакъачыны джаны – къапчыгъында.
  • Керти сёзге тёре джокъ.
  • Кийиминг бла танылма, адамлыкъ бла таныл.
  • Джиби бир къат джетмей эди да, эки къат тарта эди.
  • Тойгъан антын унутур.
  • Кёкдеги болмаса, джердегин кёрмейди.
  • Борчунг бар эсе, хурджунунга ойлаб узал.
  • Мухар, кеси тойса да, кёзю тоймаз.
  • Адам бла мюлк юлешмеген эсенг, ол адамны билиб бошагъанма, деб кесинги алдама.

 

Страницы: Пред. 1 2
RSS
Карачаево-балкарские имена.
 
Почти все названные имена арабские, а не карачаево-балкарские. А кто назовет дествительно наши имена?
 
Татаркъан, Бештау, Темирболатхан, Къаплан, Таулан, Барсбий (барс+бий)...
 
Ачей (Ацей, Атей), Ачемез (Ацемез)
 
Къаралан , Мырзабек , ...
 
Къарабатыр, Алтынчач
 
Гокка, Гыкка, Тохтар, Бийнегер
 
Байду, Болду, Мусос
 
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Обоснуй: дай переводы этим "кабардинским" именам.
 
Гошаях бийце, сен ол адамны къой. Мен бир фильмге къарагъан эдим. Ёкюллени юслеринден. Ёкюл сюдде олтурса зукълагъандан сора уянса ол ёкюл адам билемисиз не айтыргъа не сёз атаргъа керекди деп сорады бир киши башха адамлагъа. :smt031 :smt017 Ала уа анга тынгылагъан сора угъай дейдиле. :smt102 Сора ол киши айтады: Аллай болумгъа тюшсегиз "Протестую" деп айтыргъа керексиз. :smt001
 
:smt023
 
А ещё есть: Нанык, Дяута, Таймураз,Ильяс,Тенгиз...
 
Джаннет-самое красивое имя
 
Алибек Аскер Алан(-бек) Адам Астемир Ариуджан Къыстана Исса Джугъутур Бекмырза Айшат Зарият Байдымат Нюрджан Сослан Мурат Таубий Таукъан Эрши Балджан Къочхар Джашау Джамал Камал Батыр Башир Казбек Эльбрус Разият Это все , что пришло в голову...
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Слушай, равнинник я тебе всю нашу историю обьяснять не буду. Сами все поперенимали. Вы пришли на Кавказ с Приазовья, когда мы были там и хотели покорить нас, когда Крымчане вас гнобили ко всем чертям. Мы вам не сдались потом уже вы присмирели, мол давайте жить дружно, когда поняли что зря боретесь. Россия вам помогла овладеть Кавказом, когда наш народ тоже обозвали черкесами. И вы пользуетесь теми "фактами" которые русские создали, что бы вас возвысить и сделать своими марионетками на Кавказе и одновременно ненавидите их - истинных "творителей" адыгской истории. Я посмотрю на твой кабардейский язык, когда уберем все тюркизмы, что останется? Так что не выкабенивайся не в своем родном адыгском кругу. Прости, что не поменяли Ислам на адыгопоклонничество. Къумукъ, Къоркъмаз, Къарабий, Къарча, Зауырбек
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
))))))) теперь наверное всем понятно, на сколько сильное влияние оказал карачаево-балкарский язык (тюркский язык) на язык адыгейцов, что некоторые адыги признают наши слова за исконно своих)))) точно также история алан с осетинами..)
 
Астемир, Байдымат, Чоппакъ, Хопай, Джараштий
 
Ой, давно так не смеялась, свои увидела сообщения, как я агитиовала народ на НФ переходить :smt003 :smt003 :smt003
 
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины))))) Думаю имя - лидер среди женского населения. Кезибан, Зайнаб - это наши имена?
 
Цитата
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины)))))
еще и Зухры и Фатимы - наверное, эти три имени составляют 90% имен от общей численности))))) Зейнаб - это, по-моему, арабское. А вот Кезибан не знаю
 
Цитата
2003-11-05 12:12:19 Кстати, мне говорили, что имя женское Линда прописано в Коране....................кто-нибудь знает правда это или нет? :)) И вообще видел ли кто-нибудь Линд карачаевок или балкарок? :)))))
Я видел :)))
 
Майрус! Слышали такое женское имя? Я сегодня первый раз)))
 
Мусост Керты Багиш Орма Гаима Байра Чухма Бий-болат Тау-Мырза Магафыр Мыртаз Конали Узеир Шогаиб Къаншаука Сокка Кучук Саджук Джанукку Накуш Джамай Эсен Иналукъ Ессава Чопан Чакку Батырша Чубар Чора Шмау Барак Неса Джарашты Дебош Акъбий Таузакъ Шонай Байра Джеты Бекир Къады Къуденет Солты Джанхот Токъмакъ Къудайнат Солман Чоппа Эльмырза Джумукъ Джумарыкъ Чурук Махай Хоча Тугъан Дадарукъ Джагилган Бапай Чоппелеу Доканыш Бжеият Заурум Хадоки Бенпий Кошбармакъ Наны Пшимахо Чопа Паша Бадра Это одна малая часть имен карачаевцев, записанная после вхождения последних в подданство России по первой переписи царской Империи ко времени котрой карачаевцев было примерно 28 тысяч.
Страницы: Пред. 1 2
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам