Войти на сайт
25 Июня  2026 года

 

  • Къанны къан бла джуума, аманны аман бла къуума.
  • Бал чибинни ургъаны – ачы, балы – татлы.
  • Телиге от эт десенг, юйюнге от салыр.
  • Кюл тюбюндеги от кёрюнмейди.
  • Джаханимни кёрмей, джандетге кёл салмазса.
  • Аманнга алтын чыдамаз.
  • Ашхылыкъ джерде джатмайды, аманлыкъ суугъа батмайды.
  • Къонакъны къачан кетерин сорма, къачан келлигин сор.
  • Тин – байлыгъынг, терен саулугъунг.
  • Арпа, будай – ащды, алтын, кюмюш а – ташды.
  • Тёзген – тёш ашар!
  • Киштикге къанат битсе, чыпчыкъ къалмаз эди.
  • Башланнган иш битер, къымылдагъан тиш тюшер.
  • Бойнуму джети джерден кессенг да, мен ол ишни этеллик тюлме.
  • Урунуу – насыбны анасы.
  • Мухарны эси – ашарыкъда.
  • Къар – келтирди, суу – элтди.
  • Иги – алгъыш этер, аман – къаргъыш этер.
  • Аманнга игилик этсенг, юйюнге сау бармазса.
  • Орну джокъну – сыйы джокъ.
  • Минг тенг да азды, бир джау да кёбдю.
  • Ханнга да келеди хариблик.
  • Къатын къылыкъсыз, эр тынчлыкъсыз.
  • Намысы болмагъанны, сыйы болмаз.
  • Джуртун къоругъан озар.
  • Чакъырылмагъан джерге барма, чакъырылгъан джерден къалма.
  • Билими азны – ауузунда кирит.
  • Ишлерге уял да, ашаргъа табма.
  • Садакъачыны джаны – къапчыгъында.
  • Ашаса, ашамаса да, бёрюню ауузу – къан.
  • Ышармагъан – кюлмез, кюлмеген – къууанчны билмез.
  • Къартны бурнун сюрт да, оноугъа тут.
  • Аман адам этегингден тутса, кес да къач.
  • Къулакъдан эсе, кёзге ышан.
  • Юй ишлеген балта эшикде къалыр.
  • Билмегенинги, билгеннге сор.
  • Кирсизни – саны таза, халалны – къаны таза.
  • Ишин билген, аны сыйын чыгъарады.
  • «Ёгюз, джаргъа джууукъ барма, меннге джюк боллукъса», - дегенди эшек.
  • Ач къалгъандан, кеч къалгъан къолай.
  • Харам къарнашдан, халал тенг ашхы.
  • Ашхы болсанг, атынг чыгъар, аман болсанг, джанынг чыгъар.
  • Биреуге кёлтюрген таягъынг, кесинги башынга урур.
  • Игиге айтсанг – билир, аманнга айтсанг – кюлюр.
  • Тешик этген тынчды, аны джамагъан къыйынды.
  • Ата джурт – алтын бешик.
  • Сабийликде юретмесенг, уллу болса – тюзелмез.
  • Телини эшигин, махтау джабар.
  • Уруну арты – къуру.
  • Миллетни бойну – базыкъ, аны бла кюрешген – джазыкъ.

 

Страницы: Пред. 1 2
RSS
Карачаево-балкарские имена.
 
Почти все названные имена арабские, а не карачаево-балкарские. А кто назовет дествительно наши имена?
 
Татаркъан, Бештау, Темирболатхан, Къаплан, Таулан, Барсбий (барс+бий)...
 
Ачей (Ацей, Атей), Ачемез (Ацемез)
 
Къаралан , Мырзабек , ...
 
Къарабатыр, Алтынчач
 
Гокка, Гыкка, Тохтар, Бийнегер
 
Байду, Болду, Мусос
 
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Обоснуй: дай переводы этим "кабардинским" именам.
 
Гошаях бийце, сен ол адамны къой. Мен бир фильмге къарагъан эдим. Ёкюллени юслеринден. Ёкюл сюдде олтурса зукълагъандан сора уянса ол ёкюл адам билемисиз не айтыргъа не сёз атаргъа керекди деп сорады бир киши башха адамлагъа. :smt031 :smt017 Ала уа анга тынгылагъан сора угъай дейдиле. :smt102 Сора ол киши айтады: Аллай болумгъа тюшсегиз "Протестую" деп айтыргъа керексиз. :smt001
 
:smt023
 
А ещё есть: Нанык, Дяута, Таймураз,Ильяс,Тенгиз...
 
Джаннет-самое красивое имя
 
Алибек Аскер Алан(-бек) Адам Астемир Ариуджан Къыстана Исса Джугъутур Бекмырза Айшат Зарият Байдымат Нюрджан Сослан Мурат Таубий Таукъан Эрши Балджан Къочхар Джашау Джамал Камал Батыр Башир Казбек Эльбрус Разият Это все , что пришло в голову...
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Слушай, равнинник я тебе всю нашу историю обьяснять не буду. Сами все поперенимали. Вы пришли на Кавказ с Приазовья, когда мы были там и хотели покорить нас, когда Крымчане вас гнобили ко всем чертям. Мы вам не сдались потом уже вы присмирели, мол давайте жить дружно, когда поняли что зря боретесь. Россия вам помогла овладеть Кавказом, когда наш народ тоже обозвали черкесами. И вы пользуетесь теми "фактами" которые русские создали, что бы вас возвысить и сделать своими марионетками на Кавказе и одновременно ненавидите их - истинных "творителей" адыгской истории. Я посмотрю на твой кабардейский язык, когда уберем все тюркизмы, что останется? Так что не выкабенивайся не в своем родном адыгском кругу. Прости, что не поменяли Ислам на адыгопоклонничество. Къумукъ, Къоркъмаз, Къарабий, Къарча, Зауырбек
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
))))))) теперь наверное всем понятно, на сколько сильное влияние оказал карачаево-балкарский язык (тюркский язык) на язык адыгейцов, что некоторые адыги признают наши слова за исконно своих)))) точно также история алан с осетинами..)
 
Астемир, Байдымат, Чоппакъ, Хопай, Джараштий
 
Ой, давно так не смеялась, свои увидела сообщения, как я агитиовала народ на НФ переходить :smt003 :smt003 :smt003
 
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины))))) Думаю имя - лидер среди женского населения. Кезибан, Зайнаб - это наши имена?
 
Цитата
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины)))))
еще и Зухры и Фатимы - наверное, эти три имени составляют 90% имен от общей численности))))) Зейнаб - это, по-моему, арабское. А вот Кезибан не знаю
 
Цитата
2003-11-05 12:12:19 Кстати, мне говорили, что имя женское Линда прописано в Коране....................кто-нибудь знает правда это или нет? :)) И вообще видел ли кто-нибудь Линд карачаевок или балкарок? :)))))
Я видел :)))
 
Майрус! Слышали такое женское имя? Я сегодня первый раз)))
 
Мусост Керты Багиш Орма Гаима Байра Чухма Бий-болат Тау-Мырза Магафыр Мыртаз Конали Узеир Шогаиб Къаншаука Сокка Кучук Саджук Джанукку Накуш Джамай Эсен Иналукъ Ессава Чопан Чакку Батырша Чубар Чора Шмау Барак Неса Джарашты Дебош Акъбий Таузакъ Шонай Байра Джеты Бекир Къады Къуденет Солты Джанхот Токъмакъ Къудайнат Солман Чоппа Эльмырза Джумукъ Джумарыкъ Чурук Махай Хоча Тугъан Дадарукъ Джагилган Бапай Чоппелеу Доканыш Бжеият Заурум Хадоки Бенпий Кошбармакъ Наны Пшимахо Чопа Паша Бадра Это одна малая часть имен карачаевцев, записанная после вхождения последних в подданство России по первой переписи царской Империи ко времени котрой карачаевцев было примерно 28 тысяч.
Страницы: Пред. 1 2
Читают тему (гостей: 2)

 

Написать нам