Войти на сайт
25 Июня  2026 года

 

  • Ётюрюк хапар аякъ тюбю бла джюрюйдю.
  • Айран ичген – къутулду, джугъусун джалагъан – тутулду.
  • Эр абынмай, эл танымаз.
  • Тёгюлген тюгел джыйылмайды.
  • Эртде тургъан бла эртде юйленнген сокъуранмаз.
  • Айырылгъанланы айю ашар, бёлюннгенлени бёрю ашар.
  • Шекер бла туз – бир болмаз, ушамагъан – юй болмаз.
  • Иги – алгъыш этер, аман – къаргъыш этер.
  • Акъыллы – эл иеси, тели – эл баласы.
  • Суу ичген шауданынга тюкюрме.
  • Бек анасы джыламаз.
  • Эшекни не къадар тюйсенг да, ат болмаз.
  • Джырчы джырчыгъа – къарнаш.
  • Суугъа – таянма, джаугъа – ийнанма.
  • Мал кёб болса, джууукъ кёб болур.
  • Ачыкъ джюрекге джол – ачыкъ.
  • Ачылгъан эт джабылыр, кёрген кёз унутмаз.
  • Къызны минг тилер, бир алыр.
  • Ачлыкъ отха секиртир.
  • Сёлеш деб шай берген, тохта деб, сом берген.
  • Къазанны башы ачыкъ болса, итге уят керекди.
  • Эркишиге тары кебек танг кёрюнюр.
  • Чоюнну башы ачыкъ болса, итге уят керекди.
  • Атлыны ашхысы, ат тизгининден билинир
  • Юйюнг бла джау болгъандан эсе, элинг бла джау бол.
  • Орундукъ тюбюнде атылсам да, орта джиликме, де да айлан.
  • Сабий болмагъан джерде, мёлек болмаз.
  • Эм ашхы къайын ана мамукъ бла башынгы тешер.
  • Аш иеси бла татлыды.
  • Тюкюрюк баш джармаз, налат кёз чыгъармаз!
  • Таугъа чыгъаллыкъ эсенг, тюзде къалма.
  • Байны оноуу, джарлыгъа джарамаз.
  • Башынга джетмегенни сорма.
  • Окъуусуз билим – джокъ, билимсиз кюнюнг – джокъ.
  • Эки итни арасына сюек атма, эки адамны арасында сёз чыгъарма.
  • Джерни букъусу кёкге къонмаз.
  • Чарсда алчыны эл кёреди.
  • Аманны тукъумуна къарама, игини тукъумун сорма.
  • Ачыу алгъа келсе, акъыл артха къалады.
  • Къулакъдан эсе, кёзге ышан.
  • Арбаз сайлама да, хоншу сайла.
  • Тёзген – тёш ашар!
  • Къарт бла баш аша, джаш бла аякъ аша.
  • Кёб джашагъан – кёб билир.
  • Башы ишлегенни, ауузу да ишлер.
  • Тенгни тенглиги джашай барсанг билинир.
  • Аман киши кеси юйюнде – къонакъ.
  • Тилчи бир сагъатха айлыкъ хата этер.
  • Сабийликде юретмесенг, уллу болса – тюзелмез.
  • Нёгер болсанг, тенг бол, тенг болмасанг, кенг бол.

 

Страницы: Пред. 1 2
RSS
Карачаево-балкарские имена.
 
Почти все названные имена арабские, а не карачаево-балкарские. А кто назовет дествительно наши имена?
 
Татаркъан, Бештау, Темирболатхан, Къаплан, Таулан, Барсбий (барс+бий)...
 
Ачей (Ацей, Атей), Ачемез (Ацемез)
 
Къаралан , Мырзабек , ...
 
Къарабатыр, Алтынчач
 
Гокка, Гыкка, Тохтар, Бийнегер
 
Байду, Болду, Мусос
 
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Обоснуй: дай переводы этим "кабардинским" именам.
 
Гошаях бийце, сен ол адамны къой. Мен бир фильмге къарагъан эдим. Ёкюллени юслеринден. Ёкюл сюдде олтурса зукълагъандан сора уянса ол ёкюл адам билемисиз не айтыргъа не сёз атаргъа керекди деп сорады бир киши башха адамлагъа. :smt031 :smt017 Ала уа анга тынгылагъан сора угъай дейдиле. :smt102 Сора ол киши айтады: Аллай болумгъа тюшсегиз "Протестую" деп айтыргъа керексиз. :smt001
 
:smt023
 
А ещё есть: Нанык, Дяута, Таймураз,Ильяс,Тенгиз...
 
Джаннет-самое красивое имя
 
Алибек Аскер Алан(-бек) Адам Астемир Ариуджан Къыстана Исса Джугъутур Бекмырза Айшат Зарият Байдымат Нюрджан Сослан Мурат Таубий Таукъан Эрши Балджан Къочхар Джашау Джамал Камал Батыр Башир Казбек Эльбрус Разият Это все , что пришло в голову...
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Слушай, равнинник я тебе всю нашу историю обьяснять не буду. Сами все поперенимали. Вы пришли на Кавказ с Приазовья, когда мы были там и хотели покорить нас, когда Крымчане вас гнобили ко всем чертям. Мы вам не сдались потом уже вы присмирели, мол давайте жить дружно, когда поняли что зря боретесь. Россия вам помогла овладеть Кавказом, когда наш народ тоже обозвали черкесами. И вы пользуетесь теми "фактами" которые русские создали, что бы вас возвысить и сделать своими марионетками на Кавказе и одновременно ненавидите их - истинных "творителей" адыгской истории. Я посмотрю на твой кабардейский язык, когда уберем все тюркизмы, что останется? Так что не выкабенивайся не в своем родном адыгском кругу. Прости, что не поменяли Ислам на адыгопоклонничество. Къумукъ, Къоркъмаз, Къарабий, Къарча, Зауырбек
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
))))))) теперь наверное всем понятно, на сколько сильное влияние оказал карачаево-балкарский язык (тюркский язык) на язык адыгейцов, что некоторые адыги признают наши слова за исконно своих)))) точно также история алан с осетинами..)
 
Астемир, Байдымат, Чоппакъ, Хопай, Джараштий
 
Ой, давно так не смеялась, свои увидела сообщения, как я агитиовала народ на НФ переходить :smt003 :smt003 :smt003
 
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины))))) Думаю имя - лидер среди женского населения. Кезибан, Зайнаб - это наши имена?
 
Цитата
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины)))))
еще и Зухры и Фатимы - наверное, эти три имени составляют 90% имен от общей численности))))) Зейнаб - это, по-моему, арабское. А вот Кезибан не знаю
 
Цитата
2003-11-05 12:12:19 Кстати, мне говорили, что имя женское Линда прописано в Коране....................кто-нибудь знает правда это или нет? :)) И вообще видел ли кто-нибудь Линд карачаевок или балкарок? :)))))
Я видел :)))
 
Майрус! Слышали такое женское имя? Я сегодня первый раз)))
 
Мусост Керты Багиш Орма Гаима Байра Чухма Бий-болат Тау-Мырза Магафыр Мыртаз Конали Узеир Шогаиб Къаншаука Сокка Кучук Саджук Джанукку Накуш Джамай Эсен Иналукъ Ессава Чопан Чакку Батырша Чубар Чора Шмау Барак Неса Джарашты Дебош Акъбий Таузакъ Шонай Байра Джеты Бекир Къады Къуденет Солты Джанхот Токъмакъ Къудайнат Солман Чоппа Эльмырза Джумукъ Джумарыкъ Чурук Махай Хоча Тугъан Дадарукъ Джагилган Бапай Чоппелеу Доканыш Бжеият Заурум Хадоки Бенпий Кошбармакъ Наны Пшимахо Чопа Паша Бадра Это одна малая часть имен карачаевцев, записанная после вхождения последних в подданство России по первой переписи царской Империи ко времени котрой карачаевцев было примерно 28 тысяч.
Страницы: Пред. 1 2
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам