Войти на сайт
24 Июня  2026 года

 

  • Къалгъан ишге къар джауар.
  • Малны кют, джерни тюрт.
  • Адам туугъан джеринде, ит тойгъан джеринде.
  • Ач отунчуну ачыуу – бурнунда.
  • Таугъа чыгъаллыкъ эсенг, тюзде къалма.
  • Ашхы сёз таш тешер.
  • Окъуу – билимни ачхычы, окъуу – дунияны бачхычы.
  • Кёб къычыргъандан – къоркъма, тынч олтургъандан – къоркъ.
  • Къартны сыйын кёрмеген, къартлыгъында сыйлы болмаз.
  • Арбаз сайлама да, хоншу сайла.
  • Ачылгъан эт джабылыр, кёрген кёз унутмаз.
  • Джыланны къуйругъундан басарынг келсе, аны башы болгъанын унутма.
  • Суугъа – чабакъ, къаягъа – ыргъакъ.
  • Тамбла алтындан бюгюн багъыр ашхы.
  • Тюзлюк шохлукъну бегитир.
  • Тенгинг джокъ эсе – изле, бар эсе – сакъла!
  • Эки ойлашыб, бир сёлешген.
  • Ач къалгъандан, кеч къалгъан къолай.
  • Къаллай салам берсенг, аллай джууаб алырса.
  • Аякъларынгы джууургъанынга кёре узат.
  • Тюзню ётмеги тюзде къалса да, тас болмаз.
  • Бек ашыкъгъан меннге джетсин, дегенди аракъы.
  • Аджал соруб келмез, келсе, къайтыб кетмез.
  • Соргъан айыб тюлдю, билмеген айыбды.
  • Акъылсызны джууукъгъа алма, акъыллыны кенгнге салма.
  • Ишлегенде эринме, ишде чолакъ кёрюнме.
  • Джумушакъ терекни къурт ашар.
  • Байлыкъ болгъан джерде, тынчлыкъ джокъду.
  • Халкъгъа джарагъан, джарлы къалмаз.
  • Джыйырма къойну юч джыйырма эбзе кюте эди.
  • Билмегенинги, билгеннге сор.
  • Абынмазлыкъ аякъ джокъ, джангылмазлыкъ джаякъ джокъ.
  • Къулакъдан эсе, кёзге ышан.
  • Аууздан келген, къолдан келсе, ким да патчах болур эди.
  • Баш – акъыл ючюн, акъылман – халкъ ючюн.
  • Намыс сатылыб алынмайды.
  • Мухар, кеси тойса да, кёзю тоймаз.
  • Иги сёз – джаннга азыкъ, аман сёз башха – къазыкъ.
  • Аман адам этегингден тутса, кес да къач.
  • Ач бёрюге мекям джокъ.
  • Ашхы адам – халкъ байлыгъы, ашхы джер – джашау байлыгъы.
  • Къыз тиширыу кеси юйюнде да къонакъды.
  • Сабий кёргенин унутмаз.
  • Эр абынмай, эл танымаз.
  • Мадар болса, къадар болур.
  • Тюкюрюк баш джармаз, налат кёз чыгъармаз!
  • Чоюнну башы ачыкъ болса, итге уят керекди.
  • Биреуге аманлыкъны тилеме да, кесинге ашхылыкъны тиле.
  • Окъугъан озар, окъумагъан тозар.
  • Алим болгъандан эсе, адам болгъан къыйынды.

 

Страницы: Пред. 1 2
RSS
Карачаево-балкарские имена.
 
Почти все названные имена арабские, а не карачаево-балкарские. А кто назовет дествительно наши имена?
 
Татаркъан, Бештау, Темирболатхан, Къаплан, Таулан, Барсбий (барс+бий)...
 
Ачей (Ацей, Атей), Ачемез (Ацемез)
 
Къаралан , Мырзабек , ...
 
Къарабатыр, Алтынчач
 
Гокка, Гыкка, Тохтар, Бийнегер
 
Байду, Болду, Мусос
 
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Обоснуй: дай переводы этим "кабардинским" именам.
 
Гошаях бийце, сен ол адамны къой. Мен бир фильмге къарагъан эдим. Ёкюллени юслеринден. Ёкюл сюдде олтурса зукълагъандан сора уянса ол ёкюл адам билемисиз не айтыргъа не сёз атаргъа керекди деп сорады бир киши башха адамлагъа. :smt031 :smt017 Ала уа анга тынгылагъан сора угъай дейдиле. :smt102 Сора ол киши айтады: Аллай болумгъа тюшсегиз "Протестую" деп айтыргъа керексиз. :smt001
 
:smt023
 
А ещё есть: Нанык, Дяута, Таймураз,Ильяс,Тенгиз...
 
Джаннет-самое красивое имя
 
Алибек Аскер Алан(-бек) Адам Астемир Ариуджан Къыстана Исса Джугъутур Бекмырза Айшат Зарият Байдымат Нюрджан Сослан Мурат Таубий Таукъан Эрши Балджан Къочхар Джашау Джамал Камал Батыр Башир Казбек Эльбрус Разият Это все , что пришло в голову...
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
Слушай, равнинник я тебе всю нашу историю обьяснять не буду. Сами все поперенимали. Вы пришли на Кавказ с Приазовья, когда мы были там и хотели покорить нас, когда Крымчане вас гнобили ко всем чертям. Мы вам не сдались потом уже вы присмирели, мол давайте жить дружно, когда поняли что зря боретесь. Россия вам помогла овладеть Кавказом, когда наш народ тоже обозвали черкесами. И вы пользуетесь теми "фактами" которые русские создали, что бы вас возвысить и сделать своими марионетками на Кавказе и одновременно ненавидите их - истинных "творителей" адыгской истории. Я посмотрю на твой кабардейский язык, когда уберем все тюркизмы, что останется? Так что не выкабенивайся не в своем родном адыгском кругу. Прости, что не поменяли Ислам на адыгопоклонничество. Къумукъ, Къоркъмаз, Къарабий, Къарча, Зауырбек
 
Цитата
ну вы даёте пацаны,вы что в серьёз считаете что это балкарские имена?у вас нет своих имён,не в лбиду будет сказано,нельзя выдумывать историю.........эти имена ни на одном языке в мире непереводяться кроме как на кабардинском..................эххххххххххххх,некрасиво вы поступаете
))))))) теперь наверное всем понятно, на сколько сильное влияние оказал карачаево-балкарский язык (тюркский язык) на язык адыгейцов, что некоторые адыги признают наши слова за исконно своих)))) точно также история алан с осетинами..)
 
Астемир, Байдымат, Чоппакъ, Хопай, Джараштий
 
Ой, давно так не смеялась, свои увидела сообщения, как я агитиовала народ на НФ переходить :smt003 :smt003 :smt003
 
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины))))) Думаю имя - лидер среди женского населения. Кезибан, Зайнаб - это наши имена?
 
Цитата
Даже не знаю чтобы мы делали без Мадины)))))
еще и Зухры и Фатимы - наверное, эти три имени составляют 90% имен от общей численности))))) Зейнаб - это, по-моему, арабское. А вот Кезибан не знаю
 
Цитата
2003-11-05 12:12:19 Кстати, мне говорили, что имя женское Линда прописано в Коране....................кто-нибудь знает правда это или нет? :)) И вообще видел ли кто-нибудь Линд карачаевок или балкарок? :)))))
Я видел :)))
 
Майрус! Слышали такое женское имя? Я сегодня первый раз)))
 
Мусост Керты Багиш Орма Гаима Байра Чухма Бий-болат Тау-Мырза Магафыр Мыртаз Конали Узеир Шогаиб Къаншаука Сокка Кучук Саджук Джанукку Накуш Джамай Эсен Иналукъ Ессава Чопан Чакку Батырша Чубар Чора Шмау Барак Неса Джарашты Дебош Акъбий Таузакъ Шонай Байра Джеты Бекир Къады Къуденет Солты Джанхот Токъмакъ Къудайнат Солман Чоппа Эльмырза Джумукъ Джумарыкъ Чурук Махай Хоча Тугъан Дадарукъ Джагилган Бапай Чоппелеу Доканыш Бжеият Заурум Хадоки Бенпий Кошбармакъ Наны Пшимахо Чопа Паша Бадра Это одна малая часть имен карачаевцев, записанная после вхождения последних в подданство России по первой переписи царской Империи ко времени котрой карачаевцев было примерно 28 тысяч.
Страницы: Пред. 1 2
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам