Войти на сайт
25 Июня  2026 года

 

  • Артына баргъанны, къатына барма.
  • Ичимден чыкъды хата, къайры барайым сата?
  • Джумушакъ терекни къурт ашар.
  • Ушамагъан – джукъмаз.
  • Чомарт джарлы болмаз.
  • Ашыкъгъанны этеги бутуна чырмалыр.
  • Ауузу бла къуш тута айланады.
  • Эки элинги тыйсанг, джети элде махталырса.
  • Аш берме да, къаш бер.
  • Ата – билек, ана – джюрек!
  • Эм уллу байлыкъ – джан саулукъ.
  • Эринчекни эр алмаз, эр алса да, кёл салмаз, кёл салса да, кёб бармаз!
  • Болджал ишни бёрю ашар.
  • Тас болгъан бычакъны сабы – алтын.
  • Къозулугъунда тоймагъан, къойлугъунда тоймаз.
  • Иги – алгъыш этер, аман – къаргъыш этер.
  • Билим насыб берир, билим джолну керир.
  • Чыкълы кюнде чыкъмагъан, чыкъса къуру кирмеген.
  • Сакъламагъан затынга джолукъсанг, не бек къууанаса, не бек ачыйса.
  • Тура эдим джата, къайдан чыкъды хата?
  • Хунаны тюбюн къазсанг, юсюнге ауар.
  • Чарсда алчыны эл кёреди.
  • Юй ишлеген балта эшикде къалыр.
  • Ауругъанны сау билмез, ач къарынны токъ билмез.
  • Окъумагъан сокъурду, сокъур ташха абыныр!
  • Сёз садакъдан кючлюдю.
  • Ашхы тенг джолгъа салыр, аман тенг джолдан тайдырыр.
  • Ариу джол аджал келтирмез.
  • Адамгъа аман кюн соруб келмейди.
  • Ишге юренсин къоллары, халкъ бла болсун джоллары.
  • Таукелге нюр джауар.
  • Чомарт бергенин айтмаз.
  • Эрине къаргъыш этген къатын, эрнин къабар.
  • Байдан умут эте, джарлыдан ёгюз багъасы къорады.
  • Ачыу алгъа келсе, акъыл артха къалады.
  • Тешигини къатында, чычхан да батыр болур.
  • Ашлыкъны арба юйге келтирир, чана базаргъа элтир.
  • Акъыллы эркиши атын махтар, акъылсыз эркиши къатынын махтар.
  • Адеб джокъда, намыс джокъ.
  • Джигер – джаннга къыйынлыкъ.
  • Къууут – джелге, берне – бошха.
  • Ишлемеген – тишлемез.
  • Керти сёзге тёре джокъ.
  • Эринчекни аурууу – кёб.
  • Акъыл сабырлыкъ берир.
  • Ачны эсинде – аш.
  • «Ма», - дегенни билмесенг, «бер», - дегенни билмезсе.
  • Ачлыкъ отха секиртир.
  • Джогъун бар этген, барын бал этген.
  • Миллетни бойну – базыкъ, аны бла кюрешген – джазыкъ.

 

Страницы: Пред. 1 ... 3 4 5 6 7 8 След.
RSS
Ана тилде ушакъ: Къарачай-Малкъар тил бла литератураны бюгюнгю болуму
 
Кечигиз, сизге къошулургъа амалым джокъду.
Сау къалыгъыз
 
Чоюнбий улу бу менме. Къанамат.
Къачан болса да кёрюшюрбюз
 
Чоюнбий
Кечигиз, сизге къошулургъа амалым джокъду.
Ол дегенинг, Къанамат? Сенсиз боллукъ тюлдю, айтыб да айланма.
 
Девушка Гор

Менсиз да болгъан да иги боллукъду.
Ёчкеге кетмейме. Алай а...
Не дегин...не айтайым..
Кесигиз кёресиз, кесигиз да сагъыш этигиз
Кеч мени Фатимка, кечсинле да бары иги къарачайлыла малкъарлыла ала уа бек кёбюдюле..
Боламайма , боламайма...
Ахыр.
_______
 
Чоюнбий

Салам алейкум!
Кесинги электрон адресинги меннге билдиралмазмыса?
 
Къарачыгъыз, БАН кетергендиле
Ким кетергенди? Калайса Пикчерс? Калайса Пикчерс, иш сеники эсе, бош этгенсе, энди манга былайда джукъ керек тюйюлдю,
Джангыдан манга БАН этсенг, джангылмазса . )

Sabr

Алейкум салам!
Бу адресха бир джазыгъыз

qanamat@mail.ru
 
qanamat@mail.ru

Утудум. ол джокъду окъуна
Ма

qanamat@rambler.ru
 
Барыгъызгъада билдириу. Байрым кюн, декабрны 25-де Эльбрусоидни Къарачай шахарда Представительствосунда Къарачай-малкъар тилни бюгюнгю болумуну юсюнден ушакъ бардырлыкъбыз.
Соруулары болгъан былайда джазыгъыз
 
Девушка Гор

Нюр-Магомет бла сёлешген эдим - огъайы джокъду. Джангыз, ажымсыз боллукъмуду тёгерек маса (стол)? Ненча сагъатда?
Кимле боллукъдула - анга кёре талай соруу берирге боллукъ эдим.
Ишигизден къууаныгъыз.
 
Тёгерек тепсини (круглый стол) кюнорталада этерге излейме, сагъат 2-3- ге. Али-Мурат Батчаев бла Сосланбек Байчоров дерслерин бошагъандан сора университетде.
 
Джамагъат салам алейкум .. ма мени бир сорууум барды .......
Я слышал что хотят закрыть кафедру родного-языка в университете карачаевска это правда или же просто слухи ????
если правда то къалайгъа баргъан затды бу ....
анатилни кетюрюрге деб турабызда и тут такое закрывается основа того где получают навыки о родном языке ..........
честно я очень в шоке от этого срочно надо будет предпринять меры ...............
Аны адам ештмесин .......................
Прошу всех и вся с максимальной серьезностью подойдти к этому ........... !
благодарю за внимание ... "
 
Skandal
Я слышал что хотят закрыть кафедру родного-языка в университете карачаевска это правда или же просто слухи ????
Да, ходят слухи, что хотят закрыть кафедру карачаевской и ногайской филологии. Бюгюн тюз хапар билирге кюреширбиз.
 
Бюгюнгю ушагъыбызгъа КЧГУ-дан сора да Къарачай шахар бла районну школларыны устазлары къошуллукъдула. Андан сора да джаш джазыучу, поэт - Чагилланы Фатиманы чакъыргъанбыз. Соруулары болгъанла, уялмагъыз джазыгъыз бери. Ушагъыбыз 3 сагъатда башланныкъды.
 
Повторите мой вопрос, он не утратил своей актуальности.
 
Skandalкъалай джабаргъа? шашамы айланадыла?
 
Девушка Гор


____________

Бешинчи сорууум аллайды.

Байчорланы Сосланбекге
энчи соруу..

Лев Гумилевни " Эски тюркле" деген китабында бир сейир зат окъугъан эдим.
Эски тюрк тили. Тоньюкукну джазмаларында Хуанхэ (Жёлтая)сууну Сары огъай, Яшил деген атыды.Гумилев сагъышына кёре бу тюппе-тюздю.
Тюркле европалыладан эсе башхача тюрсюнлени къауумлагъа юлешедиле дейди. Кок-сине-зеленый, яшиль-зелено-желтый,мутный, сары-желто-оранжевый, яркий. Ол себебден мутная, грязно-желтая деб кёчюрген тюппе-тюздю
Сорлугъум аллайды. Къалай алай болса да, мени сагъышыма кёре къарачай тилде,Европадача джашил-зеленыйды, сары -желтыйды
Алай а кёк...Эски тюрк тилдеча магъанасыды къарайма да. Къуру да голубой, синий огъай, битимлени юсюнден айтсакъ, джашил орнуна кёк дерге боллукъду,сёз ючюн кёк кырыдык, джаныуарланы, хайыуанланы юсюнден уа боз оруна дерге боллукъду, сёз ючюн кёк бёрю, кёк эшек.
Кёк тюрклени юсюнден кёб билебиз. Голубые тюрки орусча деб, не ючюн десенг, ала биз Кёк Тенгри балаларыбыз неда биз кёк бёрю тишиден туугъанбыз деб айта эдиле. Бу голубая волчица деб кёчюрген тюзмюдю?Серая волчица деб тюзюрек болурму?Алай эсе уа голубые тюрки огъай, серые тюрки деб тюзюрек болурму?
 
къарачайлы
къалай джабаргъа? шашамы айланадыла?
Миллетде джюрюген хапарды ол. Окъургъа адам аз келгени ючюн, къарачай-ногъай кафедраны джабаргъа, къарачай тил бла литературадан устазлыкъгъа окъугъан студентлени башха группалагъа кёчюрюрге деб джорукъ чыкъгъанды дейдиле.
 
Skandal
Алейкум салам!
А если закроют, думаешь общекарачаевское восстание будет? Таких как ты, которых судьба родного языка очень мало. Почему я так думаю?

1.Количество часов, отведенных на изучение родного языка и литературы в школах КЧР неуклонно сокращаются. Почему?
2.Более 20 лет практически не издаются учебники родного языка и литературы, в школах нечем учить детей. Почему?
3.Единственная национальная газета издается только два раза в неделю (раньше издавалась три раза). Почему?
4.Закрытие кафедры родного языка - вопрос времени.
5. Закрытие самого университета, как головного учреждения и перевод его в г.Черкесск - вопрос времени.
6.И как итог всего этого - уничтожение центра Карачая г.Карачаевска как города. Бывшая столица Карачая как выглядит сегодня все видим. Это показывает отношение властей к нашей культуре, родному языку и т.д.
6.Пока карачаевский народ не поймет, как с каждым годом в нас убиваю все национальное и не начнет организованно бороться за свои конституционные права на родную землю, на родной язык и культуру - ничего позитивного не будет.

7.Качество подготовки преподавателей родного языка и литературы - тоже вопрос. Потому что во многих школах к преподаванию национального языка относятся чисто формально. Поэтому с каждым годом количество людей, знающих свой письменный язык, уменьшается.

8. Во всех этих проблемах виноваты в первую очередь власти. Но и мы сами не требуем от них решения этих проблем как следует.

ДЕВУШКЕ ГОР:
Интересно, что скажут на эти проблемы представители кафедры и что они сами делают, чтобы изменить ситуацию?
 
Девушка Гор

Чагилланы Фатиманы чакъыргъанбыз. Соруулары болгъанла, уялмагъыз джазыгъыз бери.

Иги

Чагилланы Фатимагъа
1.Къарачай тилде "сингармонизм гласных" деген затха къалай къарайса?Бу зат ючюн къарачай тилде назмулла джырлагъа ушайдыла(напевные) деб келеди кёлюме. Не айтырса?
2.Тёппе улу Алим Советский Союз оюлгъаны гитче халкъланы бурунларындан чыкъды дегенди, алгъын миллет джазыучулагъа къырал болушлукъ этген эди, бюгюн уа ...дегенди.Тюзмюдю, терсмиди деб билмейме. Бюгюнлюкде къырлдан миллет джазыучулагъа болушлукъ бармыды, джокъмуду? Иги болушлукъ джокъду деб келеди кёлюме...Путин Налчикде болгъанында Алим аны бла тюбешген эди, малкъарлы, къарачайлы джазыучуланы къайгъылары юсюнден айта эди...
 
Sabr
 
Интересно, что скажут на эти проблемы представители кафедры и что они сами делают, чтобы изменить ситуацию?

этот же вопрос сформулировала в нескольких частях, но здесь он более чёток и краток...поэтому подписываюсь.

И ещё, в наше время в школе уроки родного языка, как отмечено выше, проводились может быть и нормально, но требование было формальным. То есть, не сравнить с той ответственностью, которую мы, как ученики, испытывали за оценки по русскому и лит-ре, к примеру, и по карачаевскому. Результат один, и не самый приятный на данный момент. Школьный возраст - это не возраст зрелых личностей, которые твердо и четко понимают проблематику имеющихся и могущих возникнуть в ближайшем будущем вопросов. В это время многое зависит и от самого рук-ва школы, и от преподавателей/учителей. На данный момент ситуация аналогична или еще хуже? Просто после прочитанного надежды на улучшение как-то не остаётся.
 
на первые вопросы Sabr по каждому пункту хотелось бы подробных ответов.
 
Батчаланы Али-Муратха

1.Орус тилге къарасакъ, церковнославянский тилден келген сёзле ючюн бек байыкъланнган эди. Къарачай тилге джуукъ тилледен сёзле келе эселе, тилге хайырмыды, заранмыды? Сёз ючюн Тёппе улу Алим китабларында киргиз тилден сёзле джюрютеди.Тюрлю-тюрлю оюмланы эштген эдим.."неди бу ангыламайма, бизге быллай сёзле керек тюлдюле" неда ол огъай эсенг "къалай игиди, лексика байыракъ боллукъду"..деб...
2. Бу кюзде Черкесскде болгъанымда "Илячин" деген сабий журналаны талай номерин алгъанма.Бек джаратдым жураналны..Кертда, саулукълу акъылны къурайды бу журнал.Джаныуарчыкъланы, сабийлени, адамлыкъны юсюнден хапарла айтады..Бу эрши монстрла джокъдула,бу эрши бюгюнгю комиксле джокъдула.. Бу журнал джангызмыды? Сиз бу журналгъа къалай къарайсыз? Не зат анга джетмейди? Кемчиликлери бар эселе, къаллайдыла?
 
Девушка Гор
Фоть, личканга да кёз бир джетдирирсе.
 
Ортакъ сорууум барды

Къарачай тилни сайтын къурарча не тыйгъыч барды?
Сёз ючюн, тегей тилни сайты барды.Къуру да тегей тилге джораланнган сайт.
Тегейли шохларым бардыла, къызла да, джашла да.
Мен кесим ростовчума, ростовдагъы тегейлиле бла шохлукъ этеме.Ала ана тилни бек сюедиле.Бу сайт азды дейдиле.. тамам разы болмайдыла...
Сора къарачай тилни юсюнден не айтыргъа боллукъду?Тилни сайтны джокъду окъуна...Быллай сайтны къураргъа къыйын иш джокъду.
 
 
 
 
 
 
 
 
Страницы: Пред. 1 ... 3 4 5 6 7 8 След.
Читают тему (гостей: 7)

 

Написать нам