- Аман адам элни бир-бирине джау этер.
- Аллахдан тилесенг, кёб тиле.
- Чабакъ башындан чирийди.
- Эринчекни аурууу – кёб.
- Юй ишлеген балта эшикде къалыр.
- Элге къуллукъ этмеген, элге ие болмаз.
- Байма, деб да, къууанма, джарлыма, деб да, джылама.
- Таукел къуру къалмаз.
- Зар адамны насыбы болмаз.
- Акъыл сабырлыкъ берир.
- Ёлген эшек бёрюден къоркъмайды.
- Суугъа – чабакъ, къаягъа – ыргъакъ.
- Ишленмеген джаш – джюгенсиз ат, ишленмеген къыз – тузсуз хант.
- Садакъачыны джаны – къапчыгъында.
- Зарда марда джокъ.
- Агъач халкъгъа алтынды, иссиликге салкъынды.
- Булут кёкге джарашыу, уят бетге джарашыу.
- Джангыз торгъай джырламаз.
- Ариу сёзде ауруу джокъ.
- Тешигини къатында, чычхан да батыр болур.
- Босагъа таш юйге кирмей эди, тыбыр таш эшикге чыкъмай эди.
- Биреуге кёлтюрген таягъынг, кесинги башынга урур.
- Чомарт къолда мал къалмаз.
- Сабийликде юретмесенг, уллу болса – тюзелмез.
- Бети бедерден, намыс сакълама.
- Мухардан ач ычхынмаз.
- Оюмсуз атлагъан, аджалсыз ёлюр.
- Таукел тауну аудурур.
- Сыфатында болмагъаны, суратында болмаз.
- Билеги кючлю, бирни джыгъар, билими кючлю, мингни джыгъар.
- Байны оноуу, джарлыгъа джарамаз.
- Кесине оноу эте билмеген, халкъына да эте билмез.
- Кирсизни – саны таза, халалны – къаны таза.
- Байлыкъ адамны сокъур этер.
- «Ёгюз, джаргъа джууукъ барма, меннге джюк боллукъса», - дегенди эшек.
- Къалгъан ишге къар джауар.
- Тилчи бир сагъатха айлыкъ хата этер.
- Адамны аманы адамны бети бла ойнар.
- Къонакъ хазыр болгъанлыкъгъа, къонакъбай хазыр тюлдю.
- Тамбла алтындан бюгюн багъыр ашхы.
- Тилде сюек болмаса да, сюек сындырыр.
- Акъдан къара болмаз.
- Кёбден умут этиб, аздан къуру къалма.
- Ишни ахырын ойламай, аллын башлама.
- Ашхы тенг джолгъа салыр, аман тенг джолдан тайдырыр.
- Ётюрюкню къуйругъу – бир тутум.
- Билмезни кёзю кёрмез, этмезни къулагъы эшитмез.
- Кёзню ачылгъаны – иги, ауузну джабылгъаны – иги.
- Аджалсыз ёлюм болмаз.
- Иги – алгъыш этер, аман – къаргъыш этер.
Творческие вечера с Айшат Кущетеровой))
Ответы
|
Айшат, сау кел, Айшатка, джангы ай бла керюн!))
Хо, бу джол кеб къалыб кетдинг кирмей. Охо да, джолну унутмагъан эсенг)), анга да разыбыз)) Переводы тебе здорово как удаются! Раньше, когда читала переведенные тобой стихи, я для себя так определяла: "Переводит так, как будто не переводит, а от себя пишет, как будто и сюжет стихотворения с тобой происходил, и чувства эти ты сама пережила,а не просто перевела чужие стихи про пережитое другими, не тобой. Сегодня, прочитав новые переводы, подумала: ты так переводишь, как будто они сами переводят)), настолько ты сохраняешь дух стихотворения. Это я говорю по тому, как и что я чувствую при прочтении оригиналов и переводов: и в том, и в другом случае одинаковые мысли, одинаковые чувства.
Я самая классная на форуме))))))))))))))
|
|
|
|
|
|
Ас-саляму алейкум. Сюйюмчюге не берлик эсегиз да: Тамара Шамсудиновнаны айтханы бла Аишаны чыгъармачылыгъын бюгюннгю поэзиябызны тинтген монографиягъа къошхандыла.) Илму ишде Аишаны назмуларына къараллыгъы - бир къууанч, назмулагъа Тамара Шамсудиновна аллай багъа бергени - он къууанч.)
|
|
|
|
|
|
shaudan, алейкум ассалам!) Мен сенден алгъа билгенме)), эндиги джоллагъа джигит бол)). Алкъын чыкъмагъанды, энди чыгъарыкъды Аллах айтса)).
Я самая классная на форуме))))))))))))))
|
|
|
|
|
обращение к читателям Аиши на форуме в общем) да, дело в процессе. |
|||
|
|
|
|
эндиги жолланы Аллах кёп берсин))
|
|
|
|
|
Я самая классная на форуме))))))))))))))
|
|||
|
|
|
|
Сэстренка, сау болугъуз)
|
|
|
|
|
)))))♡ сау бол, Элен! Къачанда джюрегинги кючюн, иннетинги кирсизлигин ачыкълайса, Аллах аллай бир да джашау джолунгу джарыкъ этсин! Хар назмуму кесими юсюмден джазыб бармайма))) тюзсе, ийнаныб да барма))
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее. Если горе придет, губы сожми И не страшись, будь достоин его. К. Кулиев |
|||
|
|
|
|
shaudan,
Сэстренка, Алгъышлы болугъуз! Сау болугъуз!
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее. Если горе придет, губы сожми И не страшись, будь достоин его. К. Кулиев |
|
|
|
|
|
Къули КЪАЙСЫН
*** Юйюмю башы да - къар, - Къыш келди. Къар - жангы, иги хапар Хар элде. Акъ этгенди арбазны Энтта къыш. Энтта жазаргъа базып, Эт сагъыш. **** Снежным дом укрыт ковром, - Дар зимы. Предвещая нам добро - Снег везде. В белом убранстве дворы,- Вновь зима. Вновь мечтать и вновь творить, Жизнь дана. Перевод Кущетеровой Айшат
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее. Если горе придет, губы сожми И не страшись, будь достоин его. К. Кулиев |
|
|
|
|
|
А. Дементьев
БАЛЛАДА О МАТЕРИ Постарела мать за много лет, А вестей от сына нет и нет. Но она всё продолжает ждать, Потому что верит, потому что мать. И на что надеется она… Много лет, как кончилась война, Много лет, как все пришли назад, Кроме мёртвых, что в земле лежат. Сколько их в то дальнее село Мальчиков безусых не пришло. Раз в село прислали по весне Фильм документальный о войне. Все пришли в кино и стар, и мал, Кто познал войну и кто не знал. Перед горькой памятью людской Разливалась ненависть рекой. Трудно было это вспоминать. Вдруг с экрана сын взглянул на мать. Мать узнала сына в тот же миг И пронёсся материнский крик. Алексей, Алёшенька, сынок. Алексей, Алёшенька, сынок. Алексей, Алёшенька, сынок. Словно сын её услышать мог. Он рванулся из траншеи в бой, Встала мать прикрыть его собой. Всё боялась - вдруг он упадёт, Но сквозь годы мчался сын вперёд. Алексей, кричали земляки, Алексей, просили добеги. Кадр сменился, сын остался жить, Просит мать о сыне повторить. Просит мать о сыне повторить, Просит мать о сыне повторить. И в атаку снова он бежит Жив, здоров, не ранен, не убит. Алексей, Алёшенька, сынок. Алексей, Алёшенька, сынок. Алексей, Алёшенька, сынок Словно сын её услышать мог. Дома всё ей чудилось кино, Всё ждала вот-вот сейчас в окно Посреди тревожной тишины Постучится сын её с войны. .... Чал болгъанды ананы чачы, Джашындан а джокъду хапары. Не заман сакълайды ышаныб. Ана тюлмюд, талмайды джаны. Ма неге ышанады бу джарлы... Талай джыл, уруш тохтагъаллы, Талай джыл, къайтханды къайтырыкъ, Ёлгенлелле бери къайтмазлыкъ. Ненча джаш къуру да бу элге, Джыйылалмад, джан бериб кенгде. Бир джол, джаз, кино келди элге, Джыйылыб къарайла бериюге, Къазауат салгъан бушуу, палах, Сынагъан, сынамагъан да сакъ. Бу ачы эскериуле къозгъаб, Сау миллет бирден бере налат. Тёзмеед джюрек адамлада. Сермеше тургъан солдатлада Терк джашын таныб къойду ана. Къычырады, чакъырад аны. Алексей, Алёша, джашчыгъым. Алексей, Алёша, джашчыгъым. Алексей, Алёша, джашчыгъым. Джеталлыкъча анга ауазы. Ма,траншеядан чабыб чыкъды, Анасы аны аллын джабды. Не къоркъду, джыгъылмасын деб ол. Джаш а уа алгъа тутханды джол! Алексей, тилейди сау миллет. Алексей, сен сау эсен бир джет. Тохтады кино, джашы да сау! Ой, тилейди, -къайтарыб бир сал. Ой, тилейди, -къайтарыб бир сал. Ой, тилейди, -къайтарыб бир сал. Джаш дагъыда урушха турду. Джарасызды, сауду, бек ётгюр. Алексей, Алёша, джашчыгъым. Алексей, Алёша, джашчыгъым. Алексей, Алёша, джашчыгъым. Джеталлыкъча анга ауазы. Ююнде да табмады тынчлыкъ, Кёз аллында кинодан юзюк. Сескеклид, чачыб къайыгъысын, Къагъарыкъча джаш терезесин. Перевод Кущетеровой Айшат
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее. Если горе придет, губы сожми И не страшись, будь достоин его. К. Кулиев |
|
|
|
|
|
****
Анам бёрек биширеди, Татлы хычынла тизеди.. Анам, анам, мен кесим, Бир бёрекчик этейим. Сен манга кёргюзт, юрет, Тылы джуммакъны ийлеп, Акъылымы джыяйым, Аш устасы болайым. Бизге кёп ун керекди Татлы хантла этерге, Бу хычинмы, боллукъду? Бёрекчикми боллукъду? Ой, тылы, тылы, тылы, ДЖумушакъ, джылы тылы. Бу аламат тылыда, Джабышып бир къалмайыкъ. М. Грозовский Перевод на карачаево-балкарский язык Кущетеровой Айшат
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее. Если горе придет, губы сожми И не страшись, будь достоин его. К. Кулиев |
|
|
|
|
В Эльбу возвращаюсь, хотя бы почитать,или хотя бы взглянуть одним глазком )
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее. Если горе придет, губы сожми И не страшись, будь достоин его. К. Кулиев |
|||
|
|
|
|
ГОРНАЯ РЕКА
Исмаил Бейтуганов Перевод Кущетеровой А. Быстра как лань, резва, И с высоты срываясь, Бежит, журчит река, Спеша и спотыкаясь. Мир без неё мне пуст, Путь непролазен будто. Я из неё напьюсь, Набрав в ладони утро! Как сладок этот вкус, Процеженный горами, Дарующий нам жизнь, Питающий веками. Ты в сердце и крови- Целительный источник. Попробуйте и вы, Живой воды глоточек. Пил из неё Кайсын, И в ней он черпал силы. Бальзамом став моим, Течёт как кровь по жилам. Ты -горная река- С пути преграды сносишь, С вершины ледника Живую весть приносишь. КЪАЯ СУУУ Кийикчи суу келеди Узакъладан шорхулдап, Къаяладан энеди, Хапар айта, шууулдап. Сенсиз жашау жарлыды, Сенсиз жолум къарлыды, Къолларымы толтуруп, Ичдим, жууукъ олтуруп. Гара сууум – татлы сууум, Тауну, ташны келдинг жуууп, Жетер ючюн элиме – Сени сюйген жериме. Жаным, къаным да сенден, Ичеме мен черекден, Узакъдан келген гара, Сен да татыуун сына! Къайсын ичген суучукъду, Ол да жууунгучуду! Дарманды ол жаныма, Къошулгъанды къаныма. Тауну тешип чыгъады, Ёшюн уруп, жыгъады Суу ызында ташланы, Къарай таула башлары.
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее. Если горе придет, губы сожми И не страшись, будь достоин его. К. Кулиев |
|
|
|
|
|
Если радость придет, радость прими
И не гордись, будь достоин ее. Если горе придет, губы сожми И не страшись, будь достоин его. К. Кулиев |
||||
|
|
|
|||
Читают тему (гостей: 1)

