Войти на сайт
25 Июня  2026 года

 

  • Адамны адамлыгъы къыйынлыкъда айгъакъланады.
  • Ана – юйню кюн джарыгъы.
  • Адамны аты башхача, акъылы да башхады.
  • Келгинчи, къонакъ уялыр, келгенден сора, къонакъбай уялыр.
  • Джашда акъыл джокъ, къартда къарыу джокъ.
  • Тенгни тенглиги джашай барсанг билинир.
  • Къыз келсе, джумуш эте келеди, къатын келсе, ушакъ эте келеди.
  • Чабакъгъа акъыл, табагъа тюшсе келеди.
  • Ойнай билмеген, оюн бузар.
  • Адамны сыфатына къарама, сёзюне къара.
  • Баш болса, бёрк табылыр.
  • Ишни ахырын ойламай, аллын башлама.
  • Сакъ юйюне сау барыр.
  • Айырылгъанланы айю ашар, бёлюннгенлени бёрю ашар.
  • Сагъыш – къартлыкъгъа сюйюмчю.
  • Абынмазлыкъ аякъ джокъ, джангылмазлыкъ джаякъ джокъ.
  • Къыз чыгъаргъан – къызыл къымжа.
  • Уллу сёзде уят джокъ.
  • Сабий кёргенин унутмаз.
  • Ашхы атаны – джашы ашхы, ашхы ананы – къызы ашхы.
  • Сёз сёзню айтдырыр.
  • Халкъны юйю – туугъан джери.
  • Иги сёз – джаннга азыкъ, аман сёз башха – къазыкъ.
  • Бичгенде ашыкъма, тикгенде ашыкъ.
  • Иги адам абынса да, джангылмаз.
  • Рысхы джалгъанды: келген да этер, кетген да этер.
  • Рысхы – сют юсюнде кёмюк кибикди.
  • Насыб бютеу халкъны юлюшюдю.
  • Эринчекге кюн узун.
  • Тура эдим джата, къайдан чыкъды хата?
  • Аман къатын алгъан, арыр, иги къатын алгъан джарыр.
  • Тёзген – тёш ашар!
  • Мураты болгъанны джюрек тебюую башхады.
  • Тешигини къатында, чычхан да батыр болур.
  • Нёгерсизни джолу узун.
  • Чомартны къолун джокълукъ байлар.
  • Джети тилни билген джети кишиди.
  • Тамырсыз терекге таянма – джыгъылырса.
  • Аман адам элни бир-бирине джау этер.
  • Сютден ауузу кюйген, суугъа юфгюре эди.
  • Билим ат болуб да чабар, къуш болуб да учар.
  • Таукел адам тау тешер.
  • Ач отунчуну ачыуу – бурнунда.
  • Байны къызы баймакъ болса да, юйде къалмаз!
  • Къарнынг бла ёч алма.
  • Бети къызарыучу адамны, джюреги харам болмаз.
  • Къазанда болса, чолпугъа чыгъар.
  • Хансыз джомакъ болмаз.
  • Тюз сёз баргъан сууну тыяр.
  • Эркишини аманы тиширыуну джылатыр.

 

   RSS
Жизнь по-американски, Тема создана, чтобы делиться впечатлениями, историями и просто моментами жизни заграницей
 
На идею натолкнула мысль Жанны о плюсах и минусах American Dream .
Буду стараться выкладывать сюда мысли, переживания, фотографии.
Всем добро пожаловать. Тема открыта для любых историй из других стран и для обмена информацией.))
как говорится Lets go, everybody )))
Страницы: Пред. 1 ... 6 7 8 9 10
Ответы
 
Только в Америке если ты получаешь мало-мальски значимый пост, заставляют давать клятву. Текст их клятв читали? По-моему, ничего радостного там нет. Особенно в свете того, что Америка официально признала Россию противником.

Вот, например, текст клятвы человека, который уезжает в Америку и принимает гражданство США. Эта присяга - обязательный элемент принятия гражданства США. Присягающий вслед за секретарем суда повторяет текст присяги:


«Настоящим я клятвенно заверяю, что я абсолютно и полностью отрекаюсь от верности и преданности любому иностранному монарху, властителю, государству или суверенной власти, подданным или гражданином которого я являлся до этого дня; что я буду поддерживать и защищать Конституцию и законы Соединённых Штатов Америки от всех врагов, внешних и внутренних; что я буду верой и правдой служить Соединённым Штатам; что я возьму в руки оружие и буду сражаться на стороне Соединённых Штатов, когда я буду обязан сделать это по закону; что я буду нести нестроевую службу в вооружённых силах США, когда я буду обязан делать это по закону; что я буду выполнять гражданскую работу, когда я буду обязан делать это по закону; и что я произношу эту присягу открыто, без задних мыслей или намерения уклониться от её исполнения. Да поможет мне Бог».


Так что, не испытываю никакой раболепной радости от того, что карачаевец или балкарец дают клятву в Америке.
Лучше орел в небе, чем попугай под каблуком!
 
https://youtu.be/1PwprZ-vIHQ - репортаж с Ибрагимом Байчоровым на карачаевском языке. Анасы Суюнчладан кереме. Кеси да къарачайча ариу селешеди, Кавказгьа да келирге сюе эдим дейди.
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Azamat, Салам алейкум! Къалайса, къайда тасса? Мадарынг бар эсе форумгъа бир кир. Есть у меня предложение тебе )
 
Форумчане пожалуйста кто на связи с Азаматом сообщите ему пусть на форум зайдет по возможности. Его давно не было, а мне надо с ним переговорить.
Изменено: Автор - 15.07.2020 02:24:14 (опечатки)
 
Цитата

Сэстренка пишет:
Аймысса, Азамат келсе толу хапар айтыр, мен Интернетден копия этеим да салайым ол къууанч хапар дегеними.


Карачаевец стал начальником полиции в США. Он принес клятву на Коране


Ибрагим Байчора во время дуа


В США в городе Паттерсон штата Нью-Джерси, где проживает большая северокавказская община, карачаевец Ибрагим Байчора стал начальником полиции.
Во время церемонии вступления в должность он попросил Коран вместо Библии, чтобы принести клятву, сообщают местные СМИ.
После церемонии начальник полиции пригласил имама, чтобы тот зачитал дуа, молитву.

Бек иги, бек хатерли, бек джан аурутхан Адамды.
Миллетин , динин иги джаны бла кергюстген , этген ишинден къуру «саубол3» эшитген бир адам.
Azamat Ник почему-то не активен. Зашёл с этого.
 
Автор,
Напиши на jashusa09@gmail.com
На форум очень редко заглядываю.
 
Цитата
Джигит Прошка Иванов пишет:
Azamat Ник почему-то не активен. Зашёл с этого.
Азамат, удалось восстановить ник?
Так-то Джигит Прошка тоже ничего))) , мне нравится))). Но пока еще не прижилось, поздравлю по-старому, как Азамата)).



Азамат ,туугъан кюнюнг бла алгъышлайма! Аллах сеннге саулукъ, насыб, ийман, къууанч берсин! Не иги муратларынг бар эсе, бютеу барысын Аллах къабыл этсин! Аллах хар башлагъан ишингден, чыкъгъан джоунгдан ! Аллаъ юйдегингден, джууугъунгдан-тенгингден къууандырсын, аланы да сенден! Къайда болсанг да Аллах болсун негеринг! Тансыкълайбыз, излейбиз, отубуз сенсиз джанмайды, аллынга къарагъанлай турабыз!))



https://www.youtube.com/watch?v=LLV8KLXsYTQ&list=RDLLV8KLXsYTQ&start_radio=1
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Салам алейкум Азамат! Давненько не общались, надеюсь у тебя все хорошо. Мне нужна твоя помощь в одном деле. Выйди пожалуйста на связь по возможности.
Вся наша жизнь - игра!
 
Цитата
Автор пишет:
Салам алейкум Азамат! Давненько не общались, надеюсь у тебя все хорошо. Мне нужна твоя помощь в одном деле. Выйди пожалуйста на связь по возможности.
Дело решил ) вопрос отменяется )
Вся наша жизнь - игра!
Страницы: Пред. 1 ... 6 7 8 9 10
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам