Войти на сайт
25 Июня  2026 года

 

  • Окъугъан – асыу, окъумагъан – джарсыу.
  • Джаз бир кюнню джатсанг, къыш талай кюнню абынырса.
  • Баргъанынга кёре болур келгенинг.
  • Ачылгъан эт джабылыр, кёрген кёз унутмаз.
  • Бёрю да ач къалмасын, эчки да ашалмасын.
  • Тамчы таш тешер.
  • Джашны джигитлиги сорулур, къызны джигерлиги сорулур.
  • Акъыллы башны – тили къысха.
  • Ашын ашагъанынгы, башын да сыйла.
  • Башсыз урчукъ тюзюне айланмаз.
  • Къонакъ болсанг, ийнакъ бол.
  • Мухардан ач ычхынмаз.
  • Таукел адам тау тешер.
  • Джаралыны джастыгъында сау ёлюр.
  • Чабакъгъа акъыл, табагъа тюшсе келеди.
  • Бек ашыкъгъан меннге джетсин, дегенди аракъы.
  • Сангырау къулакъ эл бузар.
  • Аманнга да, игиге да оноусуз къатышма.
  • Айныгъанлы алты кюн, тогъайгъанлы тогъуз кюн.
  • Ач къалгъандан, кеч къалгъан къолай.
  • Биреу ашаб къутулур, биреу джалаб тутулур.
  • Ёксюзню къалачы уллу кёрюнюр.
  • Тёрде – темир таякълы, къаяда – чыпчыкъ аякълы.
  • Аджашхан тёгерек айланыр.
  • Ач къарынны, токъ билмез
  • Рысхысына кёре, джаш ёсер, къышлыгъына кёре, мал ёсер.
  • Окъуу – билимни ачхычы, окъуу – дунияны бачхычы.
  • Орну джокъну – сыйы джокъ.
  • Джаханимни кёрмей, джандетге кёл салмазса.
  • Аман адамны тепсинге олтуртсанг, къызынгы тилер.
  • Душманны тышы – акъ, ичи – къара.
  • Кютгени беш эчки, сызгъыргъаны уа, джерни джарады.
  • Босагъа таш юйге кирмей эди, тыбыр таш эшикге чыкъмай эди.
  • Билимсиз иш бармаз.
  • Адам боллукъ, атламындан белгили болур.
  • Айтхан сёзюне табылгъан.
  • Азыгъы аз, алгъа къабар, аты аман, алгъа чабар.
  • Чомарт джарлы болмаз.
  • Джыйырма къойну юч джыйырма эбзе кюте эди.
  • Болджал ишни бёрю ашар.
  • Эртде тургъан джылкъычыны эркек аты тай табар.
  • Бозанг болмагъан джерге, къалагъынгы сукъма.
  • Ишге юренсин къоллары, халкъ бла болсун джоллары.
  • Къая джолда джортма, ачыкъ сёзден къоркъма.
  • Уруну арты – къуру.
  • Сууда джау джокъ, кёб сёзде магъана джокъ.
  • Таш бла ургъанны, аш бла ур.
  • Байлыкъ тауусулур, билим тауусулмаз.
  • Ариу – кёзге, акъыл – джюрекге.
  • Азыкълы ат арымаз, къатыны аман джарымаз.

 

   RSS
Жизнь по-американски, Тема создана, чтобы делиться впечатлениями, историями и просто моментами жизни заграницей
 
На идею натолкнула мысль Жанны о плюсах и минусах American Dream .
Буду стараться выкладывать сюда мысли, переживания, фотографии.
Всем добро пожаловать. Тема открыта для любых историй из других стран и для обмена информацией.))
как говорится Lets go, everybody )))
Страницы: Пред. 1 ... 6 7 8 9 10
Ответы
 
Только в Америке если ты получаешь мало-мальски значимый пост, заставляют давать клятву. Текст их клятв читали? По-моему, ничего радостного там нет. Особенно в свете того, что Америка официально признала Россию противником.

Вот, например, текст клятвы человека, который уезжает в Америку и принимает гражданство США. Эта присяга - обязательный элемент принятия гражданства США. Присягающий вслед за секретарем суда повторяет текст присяги:


«Настоящим я клятвенно заверяю, что я абсолютно и полностью отрекаюсь от верности и преданности любому иностранному монарху, властителю, государству или суверенной власти, подданным или гражданином которого я являлся до этого дня; что я буду поддерживать и защищать Конституцию и законы Соединённых Штатов Америки от всех врагов, внешних и внутренних; что я буду верой и правдой служить Соединённым Штатам; что я возьму в руки оружие и буду сражаться на стороне Соединённых Штатов, когда я буду обязан сделать это по закону; что я буду нести нестроевую службу в вооружённых силах США, когда я буду обязан делать это по закону; что я буду выполнять гражданскую работу, когда я буду обязан делать это по закону; и что я произношу эту присягу открыто, без задних мыслей или намерения уклониться от её исполнения. Да поможет мне Бог».


Так что, не испытываю никакой раболепной радости от того, что карачаевец или балкарец дают клятву в Америке.
Лучше орел в небе, чем попугай под каблуком!
 
https://youtu.be/1PwprZ-vIHQ - репортаж с Ибрагимом Байчоровым на карачаевском языке. Анасы Суюнчладан кереме. Кеси да къарачайча ариу селешеди, Кавказгьа да келирге сюе эдим дейди.
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Azamat, Салам алейкум! Къалайса, къайда тасса? Мадарынг бар эсе форумгъа бир кир. Есть у меня предложение тебе )
 
Форумчане пожалуйста кто на связи с Азаматом сообщите ему пусть на форум зайдет по возможности. Его давно не было, а мне надо с ним переговорить.
Изменено: Автор - 15.07.2020 02:24:14 (опечатки)
 
Цитата

Сэстренка пишет:
Аймысса, Азамат келсе толу хапар айтыр, мен Интернетден копия этеим да салайым ол къууанч хапар дегеними.


Карачаевец стал начальником полиции в США. Он принес клятву на Коране


Ибрагим Байчора во время дуа


В США в городе Паттерсон штата Нью-Джерси, где проживает большая северокавказская община, карачаевец Ибрагим Байчора стал начальником полиции.
Во время церемонии вступления в должность он попросил Коран вместо Библии, чтобы принести клятву, сообщают местные СМИ.
После церемонии начальник полиции пригласил имама, чтобы тот зачитал дуа, молитву.

Бек иги, бек хатерли, бек джан аурутхан Адамды.
Миллетин , динин иги джаны бла кергюстген , этген ишинден къуру «саубол3» эшитген бир адам.
Azamat Ник почему-то не активен. Зашёл с этого.
 
Автор,
Напиши на jashusa09@gmail.com
На форум очень редко заглядываю.
 
Цитата
Джигит Прошка Иванов пишет:
Azamat Ник почему-то не активен. Зашёл с этого.
Азамат, удалось восстановить ник?
Так-то Джигит Прошка тоже ничего))) , мне нравится))). Но пока еще не прижилось, поздравлю по-старому, как Азамата)).



Азамат ,туугъан кюнюнг бла алгъышлайма! Аллах сеннге саулукъ, насыб, ийман, къууанч берсин! Не иги муратларынг бар эсе, бютеу барысын Аллах къабыл этсин! Аллах хар башлагъан ишингден, чыкъгъан джоунгдан ! Аллаъ юйдегингден, джууугъунгдан-тенгингден къууандырсын, аланы да сенден! Къайда болсанг да Аллах болсун негеринг! Тансыкълайбыз, излейбиз, отубуз сенсиз джанмайды, аллынга къарагъанлай турабыз!))



https://www.youtube.com/watch?v=LLV8KLXsYTQ&list=RDLLV8KLXsYTQ&start_radio=1
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Салам алейкум Азамат! Давненько не общались, надеюсь у тебя все хорошо. Мне нужна твоя помощь в одном деле. Выйди пожалуйста на связь по возможности.
Вся наша жизнь - игра!
 
Цитата
Автор пишет:
Салам алейкум Азамат! Давненько не общались, надеюсь у тебя все хорошо. Мне нужна твоя помощь в одном деле. Выйди пожалуйста на связь по возможности.
Дело решил ) вопрос отменяется )
Вся наша жизнь - игра!
Страницы: Пред. 1 ... 6 7 8 9 10
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам