Войти на сайт
25 Июня  2026 года

 

  • Биреу къой излей, биреу той излей.
  • Алим болгъандан эсе, адам болгъан къыйынды.
  • Джарлыны тону джаз битер.
  • Кёзню ачылгъаны – иги, ауузну джабылгъаны – иги.
  • Халкъгъа джарагъан, джарлы къалмаз.
  • Адамгъа аман кюн соруб келмейди.
  • Зарда марда джокъ.
  • Адебсиз адам – джюгенсиз ат.
  • Мени джылытмагъан кюн, меннге тиймесин!
  • Уллу суу бла уллу ауруудан башынгы сакъла.
  • Тюзню ётмеги тюзде къалса да, тас болмаз.
  • Огъурлуну сёзю – суу, огъурсузну сёзю – уу.
  • Адамны бетине къарама, адетине къара.
  • Абынмазлыкъ аякъ джокъ, джангылмазлыкъ джаякъ джокъ.
  • Юйлю уругъа ит чабмаз.
  • Джаз бир кюнню джатсанг, къыш талай кюнню абынырса.
  • Соргъан айыб тюлдю, билмеген айыбды.
  • Окъугъанны бети джарыкъ.
  • Кесине оноу эте билмеген, халкъына да эте билмез.
  • Кёбню кёрген – кёб билир.
  • Къонакъ хазыр болгъанлыкъгъа, къонакъбай хазыр тюлдю.
  • Битмегеннге сакъал – танг.
  • Туз, гырджын аша, тюзлюк бла джаша.
  • Байлыкъ тауусулур, билим тауусулмаз.
  • Кёрмегеннге кебек – танг, битмегеннге сакъал – танг.
  • Ач, тоймам, дейди, тойгъан, ач болмам, дейди.
  • Нёгерсизни джолу узун.
  • Биреуню эскиси биреуге джангы болмайды.
  • Татлы тилде – сёз ариу, чемер къолда – иш ариу.
  • Къартха ушагъан джаш – акъыллы, джашха ушагъан къарт – тели.
  • Акъыл къартда, джашда тюйюлдю – башдады.
  • Сагъышы джокъ – джукъучу, акъылы джокъ – къаугъачы.
  • Акъыллы – эл иеси, тели – эл баласы.
  • Эшекни не къадар тюйсенг да, ат болмаз.
  • Таш ата билмеген, башына урур.
  • Бичгенде ашыкъма, тикгенде ашыкъ.
  • Дууулдаса – бал чибин, къонса – къара чибин.
  • Ач бёрюге мекям джокъ.
  • Чабакъ башындан чирийди.
  • Ёнгкюч къууана барыр, джылай келир.
  • Джолунга кёре – джюрюшюнг, джагъанга кёре – юлюшюнг.
  • Чомарт джарлы болмаз.
  • Чёбню кёлтюрсенг, тюбюнден сёз чыгъар.
  • Биреуню тёрюнден, кесинги эшик артынг игиди.
  • Къонагъынгы артмагъын алма да, алгъышын ал.
  • Тёрде – темир таякълы, къаяда – чыпчыкъ аякълы.
  • Хоншуну тауугъу къаз кёрюнюр, келини къыз кёрюнюр.
  • Бермеген къол, алмайды.
  • Адеб этмеген, адеб кёрмез.
  • Малны кют, джерни тюрт.

 

   RSS
Жизнь по-американски, Тема создана, чтобы делиться впечатлениями, историями и просто моментами жизни заграницей
 
На идею натолкнула мысль Жанны о плюсах и минусах American Dream .
Буду стараться выкладывать сюда мысли, переживания, фотографии.
Всем добро пожаловать. Тема открыта для любых историй из других стран и для обмена информацией.))
как говорится Lets go, everybody )))
Страницы: Пред. 1 ... 6 7 8 9 10
Ответы
 
Только в Америке если ты получаешь мало-мальски значимый пост, заставляют давать клятву. Текст их клятв читали? По-моему, ничего радостного там нет. Особенно в свете того, что Америка официально признала Россию противником.

Вот, например, текст клятвы человека, который уезжает в Америку и принимает гражданство США. Эта присяга - обязательный элемент принятия гражданства США. Присягающий вслед за секретарем суда повторяет текст присяги:


«Настоящим я клятвенно заверяю, что я абсолютно и полностью отрекаюсь от верности и преданности любому иностранному монарху, властителю, государству или суверенной власти, подданным или гражданином которого я являлся до этого дня; что я буду поддерживать и защищать Конституцию и законы Соединённых Штатов Америки от всех врагов, внешних и внутренних; что я буду верой и правдой служить Соединённым Штатам; что я возьму в руки оружие и буду сражаться на стороне Соединённых Штатов, когда я буду обязан сделать это по закону; что я буду нести нестроевую службу в вооружённых силах США, когда я буду обязан делать это по закону; что я буду выполнять гражданскую работу, когда я буду обязан делать это по закону; и что я произношу эту присягу открыто, без задних мыслей или намерения уклониться от её исполнения. Да поможет мне Бог».


Так что, не испытываю никакой раболепной радости от того, что карачаевец или балкарец дают клятву в Америке.
Лучше орел в небе, чем попугай под каблуком!
 
https://youtu.be/1PwprZ-vIHQ - репортаж с Ибрагимом Байчоровым на карачаевском языке. Анасы Суюнчладан кереме. Кеси да къарачайча ариу селешеди, Кавказгьа да келирге сюе эдим дейди.
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Azamat, Салам алейкум! Къалайса, къайда тасса? Мадарынг бар эсе форумгъа бир кир. Есть у меня предложение тебе )
 
Форумчане пожалуйста кто на связи с Азаматом сообщите ему пусть на форум зайдет по возможности. Его давно не было, а мне надо с ним переговорить.
Изменено: Автор - 15.07.2020 02:24:14 (опечатки)
 
Цитата

Сэстренка пишет:
Аймысса, Азамат келсе толу хапар айтыр, мен Интернетден копия этеим да салайым ол къууанч хапар дегеними.


Карачаевец стал начальником полиции в США. Он принес клятву на Коране


Ибрагим Байчора во время дуа


В США в городе Паттерсон штата Нью-Джерси, где проживает большая северокавказская община, карачаевец Ибрагим Байчора стал начальником полиции.
Во время церемонии вступления в должность он попросил Коран вместо Библии, чтобы принести клятву, сообщают местные СМИ.
После церемонии начальник полиции пригласил имама, чтобы тот зачитал дуа, молитву.

Бек иги, бек хатерли, бек джан аурутхан Адамды.
Миллетин , динин иги джаны бла кергюстген , этген ишинден къуру «саубол3» эшитген бир адам.
Azamat Ник почему-то не активен. Зашёл с этого.
 
Автор,
Напиши на jashusa09@gmail.com
На форум очень редко заглядываю.
 
Цитата
Джигит Прошка Иванов пишет:
Azamat Ник почему-то не активен. Зашёл с этого.
Азамат, удалось восстановить ник?
Так-то Джигит Прошка тоже ничего))) , мне нравится))). Но пока еще не прижилось, поздравлю по-старому, как Азамата)).



Азамат ,туугъан кюнюнг бла алгъышлайма! Аллах сеннге саулукъ, насыб, ийман, къууанч берсин! Не иги муратларынг бар эсе, бютеу барысын Аллах къабыл этсин! Аллах хар башлагъан ишингден, чыкъгъан джоунгдан ! Аллаъ юйдегингден, джууугъунгдан-тенгингден къууандырсын, аланы да сенден! Къайда болсанг да Аллах болсун негеринг! Тансыкълайбыз, излейбиз, отубуз сенсиз джанмайды, аллынга къарагъанлай турабыз!))



https://www.youtube.com/watch?v=LLV8KLXsYTQ&list=RDLLV8KLXsYTQ&start_radio=1
Я самая классная на форуме))))))))))))))
 
Салам алейкум Азамат! Давненько не общались, надеюсь у тебя все хорошо. Мне нужна твоя помощь в одном деле. Выйди пожалуйста на связь по возможности.
Вся наша жизнь - игра!
 
Цитата
Автор пишет:
Салам алейкум Азамат! Давненько не общались, надеюсь у тебя все хорошо. Мне нужна твоя помощь в одном деле. Выйди пожалуйста на связь по возможности.
Дело решил ) вопрос отменяется )
Вся наша жизнь - игра!
Страницы: Пред. 1 ... 6 7 8 9 10
Читают тему (гостей: 1)

 

Написать нам